Jesienne wydanie „Książek. Magazynu do czytania” już w sprzedaży, a w nim fragment „Testamentów” Atwood i plakat z Tokarczuk

15 października 2019


Co łączy faszyzm z komiksem? Dlaczego zmarnowano szansę na niewinny internet? Jakie nowości książkowe warto czytać tej jesieni? ? odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania”. Wydanie dostępne w sprzedaży od wtorku, 15 października.

Bohaterką okładki najnowszego wydania „Książek. Magazynu do czytania” jest Margaret Atwood ? autorka głośnej książki „Opowieść podręcznej” zekranizowanej przez HBO. W przyszłym roku ukaże się w naszym kraju wyróżniona właśnie Nagrodą Bookera kontynuacja tej wybitnej powieści zatytułowana „Testamenty”. To aktualna i przewrotna opowieść o tym, jak oportuniści pomagają dyktatorom. Obszerny fragment wyczekiwanego dzieła czytelnicy „Książek” będą mogli poznać jako pierwsi w Polsce.

W numerze dostępny jest również plakat z portretem laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk, wraz z gratulacjami od redakcji oraz tekstem pochodzącym z „Książek” [3/2014]: „Jak pisałam Księgi Jakubowe”. Jeśli już mowa o polskich noblistkach, to warto też przeczytać o lekcjach przyjaźni od Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka. Lepszych nauczycieli trudno znaleźć, przynajmniej wśród pisarzy.

Do księgarń trafiła na początku października powieść o Akanie, czyli Bronisławie Piłsudskim, bracie Marszałka równie tajemniczym, jak imię, którym nazywali go Ajnowie. Jak powstała książka ? opowiada autor Paweł Goźliński. Z kolei fenomen anonimowego forumowicza Malcolma XD, który sprzedaje więcej książek niż uznani prozaicy, przybliża Justyna Suchecka i Natalia Szostak.

Intrygująco zapowiadają się dwa wywiady. O narodzinach komiksu i jego związkach z faszyzmem opowiada jeden z najwybitniejszych twórców gatunku, Art Spiegelman. Natomiast Ignacy Karpowicz i Juliusz Kurkiewicz rozmawiają na temat uprzedzeń z Uzodinmą Iwealą, amerykańskim pisarzem, którego szczęście nigdy nie zawiodło, autorem „Ani złego słowa”.

W aktualnym wydaniu magazynu nie zabraknie również takich nazwisk, jak Albert Camus, Zyta Rudzka czy Mariusz Szczygieł. Krzysztof Varga pisze o istocie głupoty w XXI wieku, a Janusz Rudnicki kreśli portret literacki Olgi Boznańskiej. W stałym dodatku „Książki dla dzieci i młodszych dorosłych” Paweł Dunin-Wąsowicz zastanawia się, na ile Rafał Kosik, jedyny pisarz, który zasługuje na miano „polskiej J.K. Rowling” wpływa na umysły młodych Polaków.

Październikowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania” ukazuje się we wtorek 15 października w nowej cenie 13,99 zł. Czasopismo dostępne jest m.in. w punktach sprzedaży prasy.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa