„Chimera” – nowy magazyn literacko-kulturalny pod redakcją Rafała Bryndala już w sprzedaży!

19 grudnia 2012


Na stoiskach prasowych zadebiutował nowy, niezależny miesięcznik literacko-kulturalny „Chimera”. Redaktorem naczelnym pisma jest Rafał Bryndal, dziennikarz Radia ZET, satyryk, autor tekstów oraz były naczelny miesięcznika „Bluszcz”.

„?Chimera? to magazyn, jakiego trudno szukać na półkach kiosków czy księgarni w Polsce. Jest autentyczny i intensywny, koncentruje się na literaturze, kulturze oraz sztuce. Wierzymy, że na polskim rynku prasowym, hołdującym przaśnym rozrywkom i płytkim treściom, jest miejsce na magazyn inteligentny i wyrafinowany” ? mówi Rafał Bryndal, redaktor naczelny „Chimery”.

Założycielami pisma jest trójka przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do literatury i sztuki: Rafał Bryndal, Juliusz Donajski ? twórca pierwszej cyfrowej galerii sztuki w Polsce i wydawca ?Media & Marketing Polska? ? oraz Andrzej Sobol, były prezes ABC Data. Jak sami piszą o sobie w rubryce ?Z życia redakcji?, „wyglądem bardziej przypominają gangsterów z filmów Tarantino niż intelektualistów w stylu Lema. Naczelny być może od tamtych dwóch trochę odstaje, ale ostatnio zaczął chodzić na siłownię, więc może nabierze większej ogłady.”

„Chimera”, podobnie jak niegdyś „Bluszcz”, a od niedawna „Wiadomości Literackie”, odwołuje się do przedwojennej prasy kulturalno-literackiej. Pierwotnie magazyn o tytule „Chimera” ukazywał się w Warszawie w latach 1901-1907 jako miesięcznik poświęcony sztuce i literaturze. Publikowali w nim m.in.: Władysław Reymont, Bolesław Leśmian, Jan Kasprowicz, Stanisław Wyspiański, Leopold Staff, Zofia Nałkowska, Stanisław Przybyszewski i Stefan Żeromski. Pismo założył Zenon Przesmycki, poeta oraz krytyk literacki, który odegrał istotną rolę w kształtowaniu kultury Młodej Polski. W „Chimerze” publikowano także przekłady czołowych pisarzy europejskich (m.in. Charlesa Baudelaire’a, Paula Verlaine’a czy Friedricha Nietzschego).

Do współpracy przy współczesnej „Chimerze” Rafał Bryndal zaprosił znanych polskich poetów, pisarzy i publicystów, m.in.: Małgorzatę Reimer, Edwarda Pasewicza, Pawła Demirskiego, Joannę Bator, Janusza Rudnickiego, Andrzeja Mellera, Kubę Wojewódzkiego, Martę Szarejko, Adama Wiedemana, Marcelinę Szumer, Urszulę Engelmayer i Agnieszkę Wolny-Hamkało.

„Nie bacząc na nieprzychylne rokowania ekspertów od medialnego galimatiasu, grupa szaleńców, jeszcze ufnych w intelektualne potrzeby kulturalnych osób, postanowiła zjednoczyć swoje siły, by wydawać nieprzeciętne pismo. 'Chimera’ to literacko-kulturalny miesięcznik, który kusi zarówno treścią, jak też oprawą graficzną. Ambicją twórców tego ponadczasowego magazynu jest osiągnięcie wysublimowanej równowagi między inteligentnym tekstem a impresyjną ilustracją. Dzięki takim założeniom ?Chimera? powinna stać się już wkrótce archipelagiem dobrego stylu. Gwarantują to najlepsi autorzy, których klasa nie wynika wcale z liczby sprzedanych książek ani z częstotliwości pojawiania się w programach telewizji śniadaniowej. O ich poziomie świadczą mądre zdania, oryginalne sądy i zdrowy dystans do tego, co dzieje się zarówno w nich samych, jak też po obu stronach ulicy” ? pisze w swoim pierwszym wstępniaku do „Chimery” Rafał Bryndal.

„Chimera” będzie miesięcznikiem, dostępnym w najważniejszych salonach prasowych. Koszt magazynu ? 10 złotych, nakład ? 10 tysięcy egzemplarzy. Aktualnych informacji o „Chimerze” możecie szukać na oficjalnej stronie magazynu: http://magazynchimera.pl/ lub profilu pisma na Facebooku.

fot. Rafała Bryndala: materiały prasowe „Chimery”

Tematy: , ,

Kategoria: prasa