Żulczyk, Kisiel, Szamałek, Białołęcka i inni w antologii opowiadań inspirowanej „Niezwyciężonym” Stanisława Lema

8 grudnia 2021

Empik Go zaprosił 9 pisarek i pisarzy do stworzenia zbioru opowiadań inspirowanego twórczością Stanisława Lema. „Niezwyciężone” ukazały się w modelu druku na życzenie oraz w aplikacji Empik Go jako e-book i audiobook.

Trzydzieści milionów sprzedanych egzemplarzy książek, tłumaczenia na ponad czterdzieści języków czy dziesiątki nagród literackich. To tylko kilka osiągnięć najpopularniejszego polskiego pisarza science fiction na świecie. Stanisław Lem, bo o nim mowa, jest autorem kultowych książek, m.in. „Astronautów”, „Solaris” czy „Niezwyciężonego”. I to właśnie ten ostatni tytuł stał się inspiracją dla Empik Go.

W rocznicę setnych urodzin pisarza przygotowano wyjątkowy projekt, który pokazuje, że literatura może być interpretowana na wiele sposobów. „Niezwyciężone” to antologia science fiction, która powstała przy udziale dziewięciu autorek i autorów związanych z fantastyką, a także innymi gatunkami literackimi. Twórcy, zainspirowani zmodyfikowanym tytułem jednego z najsłynniejszych dzieł Lema, na specjalne zaproszenie Empik Go, przygotowali opowiadania, w których ukazali fantastyczne światy przyszłości z perspektywy postaci kobiecych.

„Jakub Żulczyk, Marta Kisiel, Magdalena Świerczek-Gryboś, Bartek Biedrzycki, Magdalena Kucenty, Krystyna Chodorowska, Jakub Szamałek, Romuald Pawlak i Ewa Białołęcka dzięki temu, że wywodzą się z różnych światów literackich i piszą w odmiennych nurtach i stylach, nadali zbiorowi wielowymiarowy charakter” – czytamy w komunikacie.

Każde z dziewięciu opowiadań stawia w centrum kobiety. Autorzy w różny sposób przedstawiają ich role w futurystycznym świecie, a przede wszystkim ich rosnącą siłę, która daje nadzieję na lepsze jutro. Pilotki statków kosmicznych, zdobywczynie obcych planet oraz nieustraszone matki, walczące z trudami codziennego życia. To właśnie one stały się bohaterkami antologii.

Jak we wstępie zaznaczają redaktorki antologii, Katarzyna Franus i Magdalena Świerczek-Gryboś, „jedną z ról literatury science fiction jest śmiała spekulacja na temat dziejowych przełomów, których nadejście wydaje się nieuniknione. Przełomów nie tylko technologicznych czy poznawczych, lecz także społecznych i kulturowych. Każde opowiadanie zabiera czytelników w inną podróż, każde odmiennie ukazuje rosnącą siłę kobiet, przejmujących stery w najróżniejszych dziedzinach”.

„Niezwyciężone” to oryginalny tytuł w katalogu Empik Go, który ukazał się w multiformacie. Książka papierowa dostępna jest w modelu Print on Demand w sklepie empik.com, a e-book i audiobook jest do kupienia w aplikacji Empik Go. Autorką grafiki na okładce jest Katarzyna Babis.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi