banner ad

„Znowu pragnę ciemnej miłości” ? antologia najlepszych wierszy miłosnych polskich poetek i poetów już w księgarniach

8 lipca 2018


Nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się antologia poezji „Znowu pragnę ciemnej miłości” w autorskim wyborze Joanny Lech. Wiersze miłosne spisywane przez tych, którzy kochają do głębi i których życiorys mógłby wprawić w niedowierzanie niejednego czytelnika plotkarskiego magazynu ? już w księgarniach.

Joanna Lech, pisarka i poetka, autorka nominowanej do nagród literackich Nike i Gdynia powieści „Sztuczki”, dokonała subiektywnego wyboru tekstów kilkunastu postaci polskiej sceny poetyckiej. „Znowu pragnę ciemnej miłości” obejmuje wiersze autorek i autorów obsypanych nagrodami, uznanych, ale też tych, o których zapomnieliśmy, lecz ich utwory brzmią nadal aktualnie i celnie. Łączy ich jedno ? historie o najbardziej pożądanym, a jednocześnie najokrutniejszym uczuciu: miłości.

„Postanowiłam zebrać ulubione wiersze o miłości w jedną mocną i wyrazistą książkę. Zamarzyło mi się, żeby nie trzeba było szukać, żeby powstał tom, do którego zawsze można sięgnąć” ? tłumaczy we wstępie Joanna Lech.

Tytuł książki pochodzi z kultowego wiersza Haliny Poświatowskiej, nazywanej matką chrzestną współczesnej polskiej poezji miłosnej. To jej niezwykła odwaga życia i tworzenia oraz bezkompromisowość w opisywaniu najciemniejszych zakamarków pożądania patronują całości zebranych wierszy.

Obok Poświatowskiej, w zbiorze pojawiają się inni poeci i poetki, a wraz z nimi różne opowieści o miłosnych przeżyciach. Justyna Bargielska z czułością opowiada o najzwyklejszych chwilach, takich jak śmiech dziecka i gorące pocałunki nad zimnym morzem. Obraz miłości cierpliwej i wiernej jak pies, w której odnajdujemy sens pokruszonego świata wyłania się z wierszy Tomasza Różyckiego. Z kolei Agnieszka Wolny-Hamkało portretuje młodzieńcze uczucie, nabrzmiałe od oczekiwań, eksplodujących i drażniących wszystkie zmysły. Swoją wizję pożądania prezentuje Joanna Oparek w dusznych, erotycznie pulsujących fragmentach z „Berlin Porn”. Ci, którzy szukają miłości ciemnej, ubranej w ostre, ironiczne, precyzyjne konstrukcje poetyckie, znajdą ją w utworach Marty Podgórnik. W wyborze nie mogło zabraknąć też kultowych piosenek-wierszy poety pokolenia „bruLionu”, Marcina Świetlickiego.

Tom obejmuje też wiersze: Jakobe Mansztajna, Jacka Podsiadły, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza, Rafała Wojaczka, Miłosza Biedrzyckiego, Julii Fiedorczuk, Romana Honeta, Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Anny Świrszczyńskiej oraz samej Joanny Lech.

„Mój wybór jest oczywiście jak najbardziej subiektywny. Chciałam, żeby głosy poetów o różnym dorobku i poglądach, jednocześnie mocne i odrębne w opisie świata, ułożyły się w spójną książkę: zbiór wyjątkowych wierszy, które mówią o najwspanialszym i najokrutniejszym uczuciu” ? komentuje odpowiedzialna za wybór wierszy autorka.

„Znowu pragnę ciemnej miłości” zabiera czytelnika na wyprawę pełną czułych wyznań, miłosnych szeptów, pikantnych opowieści, ale także bezbrzeżnej tęsknoty wypełniającej niekiedy ciała kochanków. To intymna podróż po światach, które mieszczą się pod powiekami i w uścisku dwójki zakochanych w sobie ludzi.

Antologia „Znowu pragnę ciemnej miłości” ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

źródło: mat. prasowe W.A.B.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi