Znani piosenkarze przeczytają ulubione książki. Pierwszy audiobook to „Do latarni morskiej” Virginii Woolf w interpretacji Natalii Przybysz

24 stycznia 2019


Jaki efekt można osiągnąć, zapraszając do studia nagraniowego wokalistów, którzy zamiast śpiewać mają interpretować ulubione książki? Platforma Storytel we współpracy z Vice Poland zainicjowała projekt #ToMojaMuza, w ramach którego sześciu artystów polskiej sceny muzycznej młodego pokolenia przeczyta po jednej ze swoich ulubionych książek, obok których nie można przejść obojętnie. Pierwszy audiobook jest już gotowy: to powieść „Do latarni morskiej” Virginii Woolf w interpretacji Natalii Przybysz.

„Kiedy na co dzień śpiewam do mikrofonu, bardzo mocno eksploatuję swój głos, a wiem, że powinnam się nauczyć czerpać energię z mniejszej ilości powietrza. Moje nauczycielki śpiewu tego mnie uczą, żebym śpiewała tak, jakbym mówiła. Cieszę się, że mogę teraz trochę to potrenować” ? mówi Natalia Przybysz, która nagrała audiobooka „Do latarni morskiej”.

Virginia Woolf to wielokrotnie nagradzana angielska pisarka i feministka. Uważana za jedną z czołowych twórczyń literatury modernizmu XX wieku. „Do latarni morskiej” to powieść, której tłem jest rodzinne spotkanie i planowana wycieczka do latarni morskiej. Ale centrum zainteresowania autorki są obserwacje i myśli. „Każdy z bohaterów tej książki ma wspaniale rozwinięty świat wewnętrzny. Wydaje mi się, że jestem introwertykiem i bardzo często tracę kontakt z rozmówcą, ponieważ tak jak bohaterów powieści Virginii Woolf pochłaniają mniej struktury roślin czy mebli, na które patrzę, rozmawiając z kimś. I ten strumień świadomości, który tam jest obecny, jest mi bardzo bliski” ? komentuje Natalia Przybysz.

Storytel nie chce na razie odsłaniać nazwisk kolejnych wokalistek i wokalistów zaproszonych do projektu. Wiemy jednak, że w twórczości wszystkich muzyków zaangażowanych w to przedsięwzięcie ma być widać inspirację szeroko rozumianą kulturą, a co za tym idzie także literaturą. Stąd zresztą pomysł na serię audiobooków, która pozwoli na odbycie kilku fascynujących, literacko-muzycznych podróży.

„#ToMojaMuza to z jednej strony piekielnie zdolni artyści, którzy na co dzień tworzą muzę, a z drugiej ich literackie muzy, czyli książki które miały znaczenie w ich życiu. Dzięki interpretacji powieści, które przygotowaliśmy w formie audiobooków, fani muzyków mogą usłyszeć swoich ulubionych artystów w nowej odsłonie” – mówi Jakub Barzak z platformy Storytel Polska. Uzupełnieniem audiobooków mają być materiały wideo z rozmów z wokalistami, które mogą zachęcić młodych odbiorców do sięgnięcia po czytane dzieła.

„Do latarni morskiej” Virginii Woolf w interpretacji Natalii Przybysz można już odsłuchać na stronie Storytel. Kolejna odsłona projektu #ToMojaMuza już na początku lutego.

fot. Michał Klusek Shootme Warsaw
źródło: mat. prasowe Storytel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi