banner ad

Znani autorzy fantastyki wydają antologię wspierającą Ukrainę. Książka „24.02.2022” trafi niebawem do sprzedaży w formie e-booka

13 marca 2022

Pisarze razem z redaktorami, tłumaczami i aktywistami wspólnymi siłami przygotowują w formie e-booka specjalną antologię pod tytułem „24.02.2022”. Całkowity dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji Proliska niosącej pomoc ukraińskim cywilom w obszarach objętych bezpośrednio działaniami wojennymi.

Wiadomość o napaści Rosji na Ukrainę postawiła na nogi cały zachodni świat. Szczególnie dużą mobilizację i chęć niesienia pomocy widać w Polsce, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ataków wojsk Putina. Od 24 lutego granicę naszego kraju przekroczyło już około 1,7 miliona uchodźców wojennych i liczba ta cały czas rośnie. Wsparcie organizowane jest zarówno dla osób, które przybywają do Polski, jak i dla tych, którzy wciąż znajdują się pod ostrzałem na terenie Ukrainy.

Pomagać można na różne sposoby. Wydawcy, księgarze i biblioteki przeznaczają dochody ze sprzedaży książek na rzecz Ukraińców. Pisarze bezpośrednio zaangażowali się w działania na granicy i w swoim mieście, jak choćby Witold Szabłowski czy Marcel Woźniak, a także sprzedają cenne literackie pamiątki, jak Radek Rak czy Zbigniew Rokita. Wsparcie można również okazać własną twórczością. Tak pomyślał bydgoski autor kryminałów i fantastyki Jarosław Klonowski, który zebrał liczne grono pragnących włączyć się w powstanie antologii na rzecz Ukrainy.

Do tej pory udział w książce zadeklarowało grono uznanych autorów związanych z polską fantastyką, m.in. Wojciech Gunia (który napisze wstęp do antologii), laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Orbitowski, zdobywca „Nike” Radek Rak, a także Michał Cetnarowski, Magdalena Salik, Michał Protasiuk i Jakub Bielawski. Jedna z redaktorek publikacji jest laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru Anna Kańtoch. Koordynatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że uda się zaprosić do projektu także autorów z Ukrainy. Zorganizowano m.in. otwarty nabór tekstów, przyjmowano nawet wiersze i komiksy.

Ukończenie prac nad antologią jest przewidziane na około 20 marca. Książkę niedługo później opublikuje w formie e-booka Wydawnictwo IX. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie misji Proliska, która niesie pomoc humanitarną ukraińskim cywilom na terenie działań wojennych. Wolontariusze tej organizacji przygotowują ewakuacje ludności, szczególnie sierot i osób starszych, dostarczają pomoc osobom na ostrzeliwanych obszarach i udzielają wsparcia uchodźcom wewnętrznym w Ukrainie.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi