banner ad

Znamy tytuł, okładkę i datę premiery kontynuacji „Samotności w sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego

2 września 2019


Wydawnictwo Wielka Litera ujawniło tytuł i okładkę kontynuacji „Samotności w Sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego. Powieść zatytułowana „Koniec samotności” ukaże się 2 października. Na załączonych grafikach możecie zobaczyć, jak prezentuje się okładka książki.

„Koniec samotności” nie jest typową kontynuacją. Tym razem autor skupia się bowiem na losach syna głównej bohaterki „Samotności w sieci”. Jeśli czytaliście bestsellerowy debiut Janusza Leona Wiśniewskiego, to wiecie, że zakochani, którzy poznali się przez Internet, spotkali się fizycznie tylko raz, w Paryżu, na jedną noc. Mniej więcej dziewięć miesięcy później Ona urodziła chłopca. „Książka kończy się tak, że nie wiadomo, kto jest ojcem tego chłopca. Czy mąż bohaterki, czy ten Jakub, główny bohater. To nie jest do końca wyjaśnione” ? mówił pisarz podczas ubiegłorocznego spotkania z czytelnikami w Gdańsku.

„Samotność w sieci” stała się ogromnym bestsellerem. W Europie Wschodniej książka rozeszła się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Czytelnicy od początku domagali się, żeby powstał ciąg dalszy. Janusz Leon Wiśniewski konsekwentnie jednak odrzucał wszystkie propozycje. „Ja się broniłem, a wydawcy nie mogli pojąć dlaczego. 'Panie Januszu, popularna książka, trzeba napisać drugą część, zarobimy’. Problem ze mną dla wydawnictw polega na tym, że ja nie muszę tych pieniędzy mieć, dlatego że ja zarabiam na pisaniu programów komputerowych. Dlatego ze mną nie jest tak prosto. Zarabiam na pisaniu, ale czegoś innego. Fajnie mieć tę kasę, ale nie potrzebuję jej na to, żeby zapłacić czynsz. To mi niepotrzebne. Dlatego ja się nie zgadzałem przez wiele lat. Były inne książki, które chciałem napisać” ? tłumaczył autor.

Skąd więc zmiana decyzji? „Samotności w sieci” rozgrywała się w konkretnym czasie. Opisany w książce romans miał miejsce w 1996 roku. Dziecko bohaterki urodziło się w 1997 roku. W pewnym momencie Janusz Leon Wiśniewski zdał sobie sprawę, że ten chłopak ma już dwadzieścia lat. Internet przeszedł ogromną rewolucję od siermiężnych czasów, kiedy jego matka korzystała z ICQ. „To świetny powód, żeby porównać te dwa światy” ? powiedział Wiśniewski. Bo chociaż przed dwadzieścia lat technologia poszła naprzód, jedna rzecz jest niezmienna: ludzie wciąż chcą być kochani, pragną ciepła.

Zapowiedź udostępniona przez wydawnictwo Wielka Litera jeszcze oszczędna. Wiemy, że główni bohaterowie „Końca samotności” to Kuba i Nadia. Oni również poznali się dzięki Internetowi, ale? w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci nieoczekiwanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa. Książka będzie też okazją do pokazania, co zmieniło się u bohaterów „Samotności w sieci”, którzy są o dwadzieścia lat starsi. Dowiemy się wreszcie, kto był ojcem chłopaka.

Premiera powieści „Koniec samotności” zapowiedziana jest na 2 października nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

[am]
fot. ONT

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi