„Zimne ognie” Simona Becketta – mroczny thriller psychologiczny autora „Chemii śmierci”

16 sierpnia 2016

zimne-ognie-premiera
Nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazał się thriller psychologiczny „Zimne ognie” Simona Becketta. Autor „Chemii śmierci” proponuje czytelnikom misternie skonstruowaną, wyrafinowaną i mroczną historię, która aż do ognistego finału trzymać będzie w napięciu czytelników obu płci.

Kate Powell to silna, pewna siebie kobieta mieszkająca w Londynie. Prowadzi niedużą agencję public realations, udało się jej właśnie wygrać ważny przetarg, co pozwoli zabezpieczyć firmę finansowo. Odczuwa jednak w życiu pewną pustkę. Choć ceni sobie niezależność, bardzo chciałaby mieć dziecko, tym bardziej że zdaje sobie sprawę, iż zegar biologiczny tyka i to może być ostatni moment na macierzyństwo. Kłopot polega na tym, że Kate zakończyła jakiś czas temu nieudany związek i nie ma ochoty wchodzić w relację z kolejnym mężczyzną tylko po to, aby urodzić dziecko.

Pewnego dnia, przeglądając egzemplarz jednego z kobiecych magazynów, natyka się na artykuł zachwalający samotne macierzyństwo i sztuczne zapładnianie. Kate chciałaby skorzystać z pomocy kliniki, nie przekonuje jej jednak to, że nie może mieć praktycznie żadnego wpływu na wybór dawcy spermy. Wpada więc na pomysł, by samej znaleźć idealnego kandydata. Zamieszcza prywatne ogłoszenie w kilku prestiżowych pismach medycznych i na stronach internetowych odwiedzanych przez lekarzy. Wśród zgłoszeń, które napłynęły na skrzynkę pocztową, znajduje się jedno pochodzące od niejakiego Aleksa Turnera.

Alex wydaje się idealnym dawcą. To dobrze wykształcony mężczyzna, który pracuje jako psycholog kliniczny. Jest przystojnym, bezdzietnym kawalerem, który nie pali ani nie zażywa narkotyków. Co więcej, działa z pobudek czysto altruistycznych i nie chce za przekazanie swojej spermy żadnego wynagrodzenia. Testy wykonane w klinice przebiegły pomyślnie, potwierdzając, że jego materiał może być wykorzystany podczas zabiegu sztucznego zapłodnienia. Czyż można oczekiwać czegoś więcej? Jak się okazuje, pierwsze wrażenie bywa niebezpiecznie mylące.

„Zimne ognie” to thriller psychologiczny brytyjskiego autora bestsellerów, Simona Becketta. „Na pomysł wpadłem, przeczytawszy w gazecie artykuł o matce zastępczej, która nie chciała oddać niemowlęcia prawowitym rodzicom. Zacząłem się zastanawiać, co by się stało, gdyby to kobieta zapłaciła mężczyźnie za pomoc w spłodzeniu dziecka. Odniosłem wrażenie, że krył się tu spory potencjał dramatyczny” ? wyjaśnia pisarz, a szczątkowy pomysł rozwinął w zupełnie inną, zaskakującą historię.

Beckett znany jest dobrze polskim czytelnikom z serii powieści z udziałem kryminologa-antropologa, doktora Davida Huntera („Chemia śmierci”, „Zapisane w kościach”, „Szepty zmarłych” i „Wołanie grobu”). „Zimne ognie” to pierwsza książka, w której główną postacią uczynił kobietę. „Moim celem było napisanie porywającego thrillera o zwyczajnym życiu zamieniającym się stopniowo w koszmar. Chciałem, żeby ta książka była równie interesująca dla mężczyzn, jak i kobiet” ? mówi.

Simon Beckett to szczególnie ciekawy przypadek na brytyjskim rynku książki. Przez wiele lat autor był w rodzimej Wielkiej Brytanii praktycznie nieznany, tymczasem jego książki zyskiwały status bestsellerów w krajach całej Europy, sprzedając się w wielomilionowych nakładach. Gdy na spotkania w Niemczech stawiały się tłumy ludzi i niezbędne było wynajmowanie ochroniarzy, a na lotniskach w Skandynawii pisarz nie mógł przejść spokojnie, nie będąc nagabywany o autografy, w rodzinnym mieście zdarzało mu się słyszeć od dawno niewidzianych osób pytanie: „nadal piszesz książki?”. W ostatnich latach pozycja Becketta w Wielkiej Brytanii wyraźnie wzrosła, ale nadal to czytelnicy z innych krajów Europy sięgają po jego powieści nieporównanie częściej. Dla autora „Zimnych ogni” nie ma to jednak większego znaczenia. „Nie zostałem pisarzem po to, aby być sławny” ? mówi. Jak twierdzi, najważniejsze, że może poświęcić się temu, co najbardziej lubi. „Pisanie powieści to najpiękniejszy zawód świata” ? dodaje.

„Zimne ognie” Simona Becketta w przekładzie Piotra Kalińskiego opublikowało Wydawnictwo Czarna Owca.

zimne-ognie-okladka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi