banner ad

„Zguba zębiełków” ? premiera czwartego tomu sagi o Ryjówce Dobrzyku autorstwa Tomasza Samojlika zapowiedziana na 17 maja

8 maja 2018


17 maja ukaże się „Zguba zębiełków”, czyli czwarty tom sagi o Ryjówce Dobrzyku autorstwa Tomasza Samojlika. Popularna seria komiksowa o niesamowitych przygodach najmniejszych ssaków w Polsce: ryjówek, rzęsorków i zębiełków podbiła serca tak dzieci, jak i dorosłych czytelników.

Ryjówkowate to rodzina ssaków owadożernych złożona z kilkuset gatunków. Jej najmniejszym przedstawicielem w Polsce jest ryjówka malutka. Są ruchliwe i wiecznie głodne. To efekt ich szybkiej przemiany materii. W ciągu dnia ryjówka zjada prawie dwukrotnie więcej niż sama waży. Musi więc niemal bez przerwy polować i jeść. To właśnie tym ssakiem jest Dobrzyk, główny bohater serii komiksów Tomasza Samojlika. Wraz z innymi mieszkańcami puszczy przeżywa on liczne przygody i niebezpieczne zdarzenia. A to musi uratować las przed zagładą opisaną w starej przepowiedni, innym raz odpiera inwazję norki amerykańskiej, która chce zająć spokojną Dolinę Ryjówek, wreszcie gasi pożar zagrażający życiu wszystkich mieszkańców lasu. O dziwo, Dobrzykowi udaje się wyjść cało z dotychczasowych opresji, choć jest nieco gapowaty i niezbyt bohaterski. Na szczęście dużą pomocą służy mu wierna drużyna śmiałków. Co się jednak stanie, kiedy drużyna się rozpadnie? Czy Dobrzyk poradzi sobie z największym do tej pory wyzwaniem? Nadchodzi zima. I nie zna litości dla małych ssaków!

Czwarty tom bestsellerowej opowieści z życia ryjówek, rzęsorków i zębiełków łączy niezwykłe przygody oraz mnóstwo prawdziwych informacji o życiu tych fascynujących zwierząt. Saga o Ryjówce Dobrzyku to doskonała rozrywka, ale też uzupełnienie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. W „Zgubie zębiełków” znajdziemy więc wartką akcję, dużo śmiechu, a także wiedzy o prawach natury i ekologii. Tomasz Samojlik bawi i uczy. A robi to w tak zajmujący sposób, że nawet najmłodsi czytelnicy nie będą odczuwać nudy podczas lektury.

Autor doskonale sprawdza się w roli edukacyjnej. Z wykształcenia jest biologiem. Zawodowo zajmuje się badaniem historii wpływu człowieka na środowisko Puszczy Białowieskiej, czyli tego jak człowiek chronił i niszczył Puszczę. A lekkie pióro, poczucie humoru, miłość do popkultury i talent plastyczny pozwalają mu przekazywać posiadaną wiedzę w przystępny sposób.

„Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników? co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary” ? opowiada na swojej stronie internetowej Tomasz Samojlik. „Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto?”

Każdy z tomów serii wieńczy podsumowanie wiedzy o przedstawionych w historii zwierzętach. Zebrane najważniejsze informacje i ciekawostki stanowią zaproszenie autora dla dzieci, dorosłych i nauczycieli, by wykorzystywać komiksy, jako pomoce do nauki.

Jednak w komiksach o ryjówkach obserwujemy nie tylko przygody zwierząt zamieszkujących puszczę, ale również współegzystowanie ich świata ze światem człowieka. Problemy natury z ludźmi są cennym elementem komiksu, uwrażliwiającym dzieci i dorosłych na dbanie o ekologię oraz na świadomość skutków ingerencji człowieka w przyrodę. Palenie śmieciami w piecach ? gorący, wciąż aktualny temat z przestrzeni publicznej ? zostaje wykorzystany przez autora, jako przykład świadomego zaburzania przez człowieka równowagi w przyrodzie. Jak bohaterowie „Zguby zębiełków” poradzą sobie z najgroźniejszym efektem tego szkodliwego działania ? smogiem, czyli „morderczą mgłą”? Dowiemy się już 17 maja.

Aby oczekiwanie na czwartą część Sagi o Ryjówce nie dłużyło się za bardzo, Tomasz Samojlik narysował krótką historię o Dobrzyku pt. „Opowieść z Doliny Ryjówek”, która opowiada o tajemniczym zniknięciu świątyni Kaal-osz. Poniżej możecie zapoznać się z tym komiksem.

Opowieść z Doliny Ryjówek

Wydawcą serii o ryjówkach jest Kultura Gniewu. Poniżej prezentujemy przykładowe plansze z komiksu „Zguba zębiełków”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi