Zapowiedzi Wydawnictwa Muza na pierwsze półrocze 2019 roku

21 stycznia 2019


Pierwsza połowa 2019 roku w wydawnictwie Muza zapowiada się bardzo obiecująco. Coś dobrego znajdą dla siebie zarówno miłośnicy kryminałów i thrillerów, jak i literatury faktu oraz prozy głównonurtowej.

„Metoda Krokodyla” Maurizia de Giovanniego (premiera 30 stycznia) to trzymający w napięciu kryminał rodem z klasyki noir. Trzy wstrząsające zabójstwa. Tajemniczy morderca na miejscu zbrodni zostawia mokre od łez chusteczki. Gazety nazywają go „Krokodylem”, ponieważ podobnie jak krokodyl, kiedy pożera swoje ofiary, płacze. I podobnie jak krokodyl jest idealną maszyną do zabijania: czeka i patrzy, aż ofiara znajdzie się w jego zasięgu, a następnie skutecznie atakuje? Inspektor Giuseppe Lojacono, zaangażowany do śledztwa przez nadzorującą sprawę panią prokurator, rozpoczyna dramatyczny wyścig z czasem. Czy zdążą ustalić, kto jest następny w kolejce do śmierci? To początek serii, która nie zawiedzie nikogo, kto szuka mrocznego kryminału, przesyconego tajemniczością i czarnym humorem.

„Nie jestem potworem” Carme Chaparro (premiera 30 stycznia) to hiszpański thriller trzymający w napięciu do ostatniej strony. Jest tylko jedna rzecz gorsza od sennego koszmaru: koszmar, który się powtarza. A spośród najgorszych sennych koszmarów o największy niepokój przyprawia ten, w którym znika dziecko. Nieznany sprawca porywa kilkuletnie dzieci. W sprawę zniknięć angażuje się nadinspektor policji i jej przyjaciółka, dziennikarka, która zyskała popularność opisując historię pierwszego porwania.

W książce „Porażka znaczy zwycięstwo” francuski filozof i powieściopisarz Charles Pépin zabiera czytelnika w fascynującą podróż po historii niepowodzeń. De Gaulle, Steve Jobs, Rafael Nadal, The Beatles, J.K. Rowling… ta książka przypomina nam, że na początku swojej kariery wszyscy ponosili porażki. To mądra, pozytywna i budująca książka, która pokazuje, jak nie bać się potknięć i wykorzystać ten nieodłączny element naszego życia do osiągnięcia sukcesu. Premiera już 30 stycznia.

„Cisza białego miasta” Evy Garcíi Sáenz de Urturi to hipnotyzujący i złożony thriller będący pierwszą częścią kryminalnej „Trylogii Białego Miasta”. Łączy w sobie baskijską mitologię i legendy, archeologię i rodzinne tajemnice. Niezwykłą popularność zyskała dzięki setkom pozytywnych recenzji, również w mediach społecznościowych, które wyniosły tę wciągającą powieść na szczyt hiszpańskich list bestsellerów. Czytelnicy są zgodni ? od tej powieści nie sposób się oderwać. Potwierdzają to doskonałe oceny na Amazonie (4,6/5) i Goodreads (4,33/5). Swoją premierę książka będzie miała 27 lutego.

„Vox” Christiny Dalcher została okrzyknięta przez „Time’a” „powieścią epoki #MeToo”. To feministyczna dystopia o świecie rządzonym przez mężczyzn. Człowiek wypowiada dziennie około 16 tysięcy słów. Wyobraź sobie, że jako kobieta możesz powiedzieć ich tylko 100. Na ręku masz zaciśniętą metalową bransoletkę, która liczy twoje słowa. Przekroczenie limitu oznacza silny ładunek elektryczny wymierzony w dłoń. Nie mówisz i nie możesz pisać. Nie masz już dostępu do komputerów i książek. Nie pytasz dzieci, jak poszło w szkole. Nie wdajesz się w dyskusje. Nie masz możliwości sprzeciwu. Wstrząsająca powieść uznanej neurolingwistki Christiny Dalcher to bardzo ważny głos w świetle ogólnoświatowych dyskusji o prawach kobiet. Pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, w którym króluje skrajna dyskryminacja, a także przypomina, dlaczego dzisiaj powinniśmy mówić na ten temat głośniej i więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Premiera książki już 27 lutego.

W „Help me” Marianne Power podejmuję próbę wsłuchania się w rady zawarte w poradnikach. Autorka była stałą czytelniczką poradników. Miała świetną pracę, pracowała jako dziennikarka-freelancerka. Wysyłano ją na delegacje do australijskiego spa, przeprowadziła nawet wywiad z Jamesem Bondem. Miała przyjaciół, rodzinę, jednak w głębi duszy czuła się ogromnie zagubiona i nieszczęśliwa. Nie potrafiła zbudować stałego związku, zaoszczędzić na własne mieszkanie, a jej neurotyczna natura przyczyniła się do permanentnego niepokoju i zaniżonej samooceny. Tak wpadła na szalony pomysł. Postanowiła wcielić w życie porady z poradników, które czytała. Plan był prosty: jedna książka na miesiąc, sumienne przestrzeganie zaleceń, aby sprawdzić czy poradniki naprawdę mogą zmienić życie. Tak powstała książka, która gwarantuje dużą ilość śmiechu i wzruszeń. W księgarniach 12 marca.

„Skok w króliczą norę” Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc (premiera 13 marca) to trzecia ? po powieściach „Dziewczyny chcą się zabawić” i „Nie takie całkiem dorosłe” ? część sagi o łódzkich dziewczynach. Opowiedziana dowcipnie, z dużą dozą ironii, przepełniona emocjami historia prywatnych dramatów, wielkich marzeń oraz jeszcze większych rozczarowań z Polską roku 2000 w tle.

„Magia i ogień” Nika Pierumowa to kontynuacja „Magii i stali”, pierwszego tomu serii „Blackwater”. W wyniku kataklizmu świat zostaje podzielony na dwie walczące ze sobą krainy: Królestwo, gdzie rządzą prawa fizyki i racjonalizm oraz ziemię tajemniczych Rooskies ? dziką i nieskażoną krainę magów. Molly Blackwater, młoda mieszkanka Królestwa, odkrywa w sobie niepożądany talent magiczny. W czasie ucieczki przed tropiącym wszelkie przejawy magii Departamentem Specjalnym, trafia na ziemie Rooskies, gdzie musi stanąć przed ważnym wyborem ? po której stronie się opowie? Pierumow mistrzowsko łączy elementy steampunku, fantasy i baśni. Stworzony przez niego świat jest niezwykle barwny i plastyczny, a od historii młodej czarownicy, rozdartej między tęsknotą za domem a poczuciem sprawiedliwości, nie sposób się oderwać. Premiera 13 marca.

„Dziewczyna z wieży” Katherine Arden, opowiedziana po mistrzowsku rosyjska baśń, która oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie, ukaże się także w Polsce. Przejmująca opowieść o dojrzewaniu osadzona została w świecie pełnym mrocznych czarów, tajemniczych istot i ludowych tradycji. W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia wybiera trzecią drogę: magię. Choć kraina fantazji wykreowana przez Arden zdaje się czasem przerażająca, czytelnicy nie chcą jej opuszczać. Bowiem pod piękną okładką książki kryje się jeszcze piękniejsza powieść. Sukces książek Katherine Arden dobitnie pokazuje, że dorośli też potrzebują magii. Przepięknie napisana opowieść o wolności i ucisku, pełna czarów, mrocznych intryg i ludowych wierzeń wywołuje przejmującą tęsknotę za dzieciństwem, kiedy świat baśni wydawał się być na wyciągnięcie ręki. I pozwala, choćby na chwilę, do tego świata powrócić. W księgarniach już od 13 marca.

„Nad Śnieżnymi Kotłami” Krzysztofa Koziołka (premiera: 20 marca) stanowi wybuchową mieszankę kryminału i powieści szpiegowskiej w wyśmienicie zrekonstruowanych realiach na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Jest to kontynuacja cenionej przez czytelników serii, w której przełomowe historyczne wydarzenia stanowią tło dla ludzkich dramatów oraz namiętności. „Nad Śnieżnymi Kotłami” to powieść, która usatysfakcjonuje zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników kryminalnych dociekań.

„Wybitne dzieci sławnych Polaków” Marka Boruckiego (premiera 27 marca) to trzydzieści opowieści o dzieciach i rodzicach, których nazwiska zapisały się na kartach historii (m.in Wyspiańscy, Nałkowscy, Baczyńscy, Kotarbińscy, Przybyszewscy). Nowa pozycja Marka Boruckiego, autora bestsellerowej książki „Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat”, pozwala czytelnikowi poznać nowe, często zaskakujące fakty z życia wybitnych Polaków oraz ich wpływu na kształtowanie się polskiej kultury. Z pewnością będzie to literacka uczta dla każdego miłośnika historii.

„Kociarz i inne odpowiadania” Kristen Roupenian (premiera 10 kwietnia) to zbiór opowiadań sławnej amerykańskiej dziennikarki (cenionej przez „The New Yorkera”), która porusza w nich przede wszystkim temat miłości i relacji międzyludzkich Pokolenia Y.

„Bezpańskie psy” (premiera: 17 kwietnia) to literacki debiut Szymona Wojtyniaka, stylistyką nawiązujący do najlepszych powieści szpiegowskich z czasów II wojny światowej. Powieść opowiada o polskim oficerze, który u progu wybuchu wojny postanawia stworzyć jednostkę specjalnego przeznaczenia. Jej szkolenie ma być oparte na dywersyjnej walce w czasach okupacji. Charyzmatyczny major Feliks Zygartowicz przyciąga do siebie kolejnych ochotników gotowych poświęcić wszystko dla ojczyzny. Rozpoczyna się morderczy trening żołnierzy i wyścig z czasem.

Najnowsza książka Agnieszki Dydycz, „Nigdy nie będę starą babą” (premiera w kwietniu), to ciepła, z dużą dozą humoru i optymizmu opowieść o ponadczasowej sile prawdziwej miłości, o szczerej przyjaźni i determinacji w poszukiwaniu własnej drogi do szczęścia. Niepowtarzalna lekcja życia, która inspiruje, bawi i wzrusza do łez.

„Paryż domowym sposobem. Styl życia i czasopisma w PRL” Agaty Szydłowskiej (premiera w kwietniu) to opowieść o powojennej Polsce (1945-1970) z perspektywy kultowych czasopism PRL, takich jak „Przekrój”, „Kobieta i Życie” i „Przyjaciółka” oraz nieistniejącego już magazynu „Ty i Ja”. Wybitne postaci związane z tytułami oraz słynne rubryki dotyczące urządzania wnętrz, mody i rozrywki, w których pisano, jak radzić sobie z niedoborem towarów na rynku, szyć modne ubrania z firanek czy znać zasady dobrego zachowania, stanowią punkt wyjścia dla książki. Nie zabraknie również przeglądu archiwaliów, materiałów prasowych czy rozmowy z twórcami magazynów i ich rubryk.

Książka „Po dolary i wolność” Dariusza Terleckiego (premiera w kwietniu) przedstawia losy kilku pokoleń Polaków, poczynając od drugiej połowy XIX wieku, którzy emigrowali do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. To opowieść w konwencji reportażu z bogatym materiałem źródłowym i faktograficznym opisywanej epoki. To relacja autora z przebiegu poszukiwań śladów swojego pradziadka sprzed ponad 100 lat.

Czytelniczki powieści Ilony Gołębiewskiej (na zdj.) z pewnością ucieszy informacja o nowej serii. Najnowsza powieść rozpoczyna czterotomową sagę o Dworze na Lipowym Wzgórzu, który skrywa wiele tajemnic sprzed lat. Ilona Gołębiewska stara się odpowiedzieć na wiele trudnych pytań ? czy naprawdę można uciec przed przeznaczeniem, jak cienka jest granicą między prawdą a kłamstwem. Premiera pierwszego tomu już w maju.

Leszek Herman znany jest z łączenia powieści sensacyjnych i kryminalnych. z fascynującymi epizodami historycznymi w tle. W swoich książkach tworzy niepowtarzalny mroczny klimat, przeplatając historię ze współczesnością. Przyciąga plastycznymi opisami, wartką narracją, precyzyjnie skonstruowaną intrygą oraz zaskakującymi zwrotami akcji, które zaskarbiły mu porównania do Dana Browna. Autor zapowiada na maj nową, czwartą powieść.

„Ostra jazda” (premiera w maju) to nowa powieść laureata Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2017 i niekwestionowanego mistrza neomilicyjnych kryminałów, który w swoich książkach w humorystyczny sposób opowiada o absurdach PRL-owskiej rzeczywistości. Wartka akcja, pasjonująca intryga, barwne tło oraz zaskakujące zakończenie to znaki rozpoznawcze prozy Ryszarda Ćwirleja.

„Okruchy lustra” Agnieszki Pyzel (premiera w czerwcu) to opowiedziana w formie wspomnień przejmująca historia niespełnionej miłości między dwojgiem artystów: wkraczającą do świata teatru młodą aktorką oraz obiecującym pisarzem. Całość dopełnia barwny portret artystycznej Warszawy na przełomie lat 80. i 90. Debiut literacki, który zachwyci miłośniczki dobrych powieści obyczajowych.

„Spiskowcy” Kim-Un-su (premiera w czerwcu) to thriller o płatnych zabójcach, utrzymany w klimacie noir, którego akcja dzieje się w Seulu. Książka była nominowana do Grand Prix de Littérature Polici?re. „Koreański Henning Mankell” ? piszą o nim zagraniczne media.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi