Zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy na pierwszą połowę 2019 roku

7 stycznia 2019


Istniejąca od 10 lat oficyna Marginesy zdążyła już wyrobić sobie pozycję na rynku książki i sympatię wielu czytelników. W nowy, 2019 rok wydawnictwo wchodzi z dużym zapałem i kolejnymi interesującymi publikacjami. Oto najciekawsze tytuły, które ukażą się pod szyldem Marginesów w najbliższym półroczu.

Rebecca Fleet „Zamiana”, tłum. Agata Zano
(premiera: 16 stycznia)

Powieściowy debiut brytyjskiej pisarki. Uważaj, kogo wpuszczasz do domu… To miał być dla nich wyjątkowy tydzień: z dala od codziennej rutyny, dziecka i zmartwień. Nowy początek dla pogrążonego w kryzysie związku. Caroline i Francis zamienili swoje mieszkanie w mieście na elegancki dom na przedmieściach Londynu. Jednak Caroline szybko zaczyna odczuwać niepokój: kwiaty w łazience, muzyka w salonie ? dla kogoś, kto jej nie zna, mogłyby wydawać się przypadkowe, jednak ona wie, że zostały wybrane specjalnie dla niej. Kiedy znaczących nawiązań do jej dawnego życia pojawia się coraz więcej, a poznana na spacerze sąsiadka wykazuje niezdrowe zainteresowanie parą, Caroline obawia się, że osoba, o której przez ostatnie lata starała się zapomnieć, desperacko pragnie powrócić do jej życia. A jej powrót oznacza ogromnie niebezpieczeństwo dla Caroline i jej rodziny…

Sylvia Plath „Szklany klosz”, tłum. Mira Michałowska
(premiera: 23 stycznia)

Wznowienie kultowej książki XX wieku, żelaznej pozycji literatury feministycznej. „Szklany klosz” jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath ? miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.

Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Otrzymuje możliwość odbycia stażu w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.

Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. „Szklany klosz” to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki.

Hans-Joachim Lang „Kobiety z bloku nr 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”, tłum. Eliza Borg
(premiera: 30 stycznia)

Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10. w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze? Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana została na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami.

Dariusz Jaroń „Polscy himalaiści”
(premiera: 30 stycznia)

Pierwsza tak kompleksowa publikacja opowiadająca o początkach polskiego himalaizmu. Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów w górach najwyższych. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Szerpa Tenzing Norgay, który jako pierwszy wraz z sir Edmundem Hillarym zdobył Mount Everest, jako jeden z niewielu powtórzył ich drogę. Bez cienia kurtuazji przyznał potem, że trasa Polaków, a nie wspinaczka na najwyższy szczyt świata, była największym i najtrudniejszym wyzwaniem w jego karierze.

Na statku płynącym do Europy zastała ich wieść o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK-owców walczących w Powstaniu Warszawskim, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki. Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj przepadli bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Tak, jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi miało kryć się ziarno prawdy?

Autor książki, dziennikarz Dariusz Jaroń, dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata, zrelacjonować losy zdobywców Nanda Devi East w trakcie II wojny światowej i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, co się z nimi stało po jej zakończeniu.

Simona Kossak „Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt”
(premiera: 13 lutego)

Simona Kossak oprócz pisania wspaniałych książek ? wspaniale opowiadała. Przez wiele lat słuchacze Polskiego Radia Białystok mieli przyjemność słuchania jej gawęd. Uczyła w nich wrażliwości na los naszych braci mniejszych. Przekazywała nie tylko naukową wiedzę, ale przede wszystkim zarażała swoją pasją, zaangażowaniem i poczuciem humoru.

Gawędy zebrane w tym tomie opowiadają o zaletach i wadach życia w grupie, i w pojedynkę, o bogactwie sposobów komunikowania się zwierząt między sobą i z ludźmi, o kłamstwach w świecie zwierząt, o miłości rodzicielskiej, radości i zabawie, o różnych obliczach smutku, rozpaczy i depresji, o tym, czego zwierzęta się boją i jak reagują, gdy są przestraszone, a wreszcie o złości, złośliwości i agresji.

Simona Kossak nie popisuje się wiedzą naukową (a miała przecież tytuł profesora), nie opowiada o zwierzętach z pozycji eksperta. Do mówienia o uczuciach zwierząt wykorzystuje formę narracji zarezerwowaną dotychczas do przekazu doświadczenia ludzkiego. Jej gawędy pokazują, że człowiek nie różni się aż tak bardzo od innych zwierząt, i służą między innymi temu, czym Simona Kossak zajmowała się przez całe swoje życie: uwrażliwieniu ludzi na los zwierząt.

Jillian Cantor „Stracony list”, tłum. Katarzyna Rosłan
(premiera: luty)

Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Austria, 1938 rok. Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Kiedy jego nauczyciel znika bez śladu podczas Nocy Kryształowej, Kristoff jest zmuszony przygotowywać znaczki na zlecenie władz Trzeciej Rzeszy. Jednocześnie razem z ukochaną Eleną ryzykuje życiem, współpracując z austriackim ruchem oporu. Miłość, która zastaje Kristoffa wśród brutalnego chaosu wojny, każe mu znaleźć sposób, by ocalić ukochaną Elenę, a przy okazji także siebie.

Los Angeles, 1989 rok. Katie Nelson przechodzi trudny okres. Musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i jest w trakcie rozwodu. W czasie porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista Benjamin znajduje wśród nich niespotykany austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej, naklejony na kopertę, zawierającą prawdopodobnie list miłosny. Katie i Benjamin wspólnie rozpoczynają poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości, obejmującą dziesięciolecia i kontynenty, i zaprowadzą ich za właśnie obalony mur berliński.

Anthony McCarten „Papież”, tłum. Robert Waliś
(premiera: luty)

Na podstawie książki powstał film w reżyserii Fernando Meirellesa („Miasto Boga”, „Wierny ogrodnik”, „Miasto ślepców”) z Anthonym Hopkinsem i Jonathanem Price?em w rolach głównych ? już wkrótce w Netfliksie.

11 lutego 2013 roku złamana została sześćsetletnia tradycja: Papież Benedykt XVI, konserwatywny obrońca doktryn kościoła, obwieścił światu swoją abdykację. Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek.

Dlaczego jednak Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym kościele, podjął decyzję wbrew tradycji? I dlaczego ów strażnik wiary i obrońca doktryny w ogóle rozważał ten krok ? wiedział, że jego miejsce na tronie Piotrowym najprawdopodobniej zajmie postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce? „Papież” to bezkompromisowa, poruszająca i zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych mężczyznach, których losy splatają się i mają na siebie ogromny wpływ.

Vikram Chandra „Święte gry”, tłum. Witold Kurylak
(premiera: marzec)

Mistrzowski thriller, okrzyknięty hinduską wersją „Ojca chrzestnego” i obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Epicka, wielowątkowa opowieść o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości ? oraz o współczesnym Bombaju. Serial na podstawie książki dostępny w serwisie Netflix.

Sartadź Singh najlepsze lata ma już za sobą. Jest czterdziestokilkuletnim rozwiedzionym policjantem, cynicznym, bez perspektyw zawodowego rozwoju. Jednak gdy dowiaduje się, że w mieście przebywa jeden z najbardziej nieuchwytnych przywódców mafijnego półświatka, Ganeś Gaitonde, a kryjówka, w której się zabarykadował, jest szczelnie otoczona przez policję, zaczyna wierzyć w odmianę losu. Ale Gaitonde popełnia samobójstwo, zostawiając więcej pytań niż odpowiedzi. Choć oficjalnie sprawa zostaje zamknięta, na polecenie służb wywiadowczych Sartadź zaczyna dociekać przyczyn owego samobójstwa. Ślady prowadzą go w głąb ciemnych podziemi metropolii, w świat przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji.

Ayobami Adebayo „Zostań ze mną”, tłum. Karolina Iwaszkiewicz
(premiera: marzec)

Yejide pragnie dziecka. Od jej ślubu z Akinem minęły już cztery lata. Yejide próbowała wszystkiego. Odwiedzała lekarzy, znachorów i kapłanów, modliła się, odbywała posty i pielgrzymki. Wciąż liczy na cud. Ale krewni jej męża już w ten cud nie wierzą i naciskają, by Akin wziął sobie drugą żonę.

„Zostań ze mną” to rozgrywająca się na tle burzliwych lat 80. w Nigerii barwna i niezwykle poruszająca historia o kruchości uczuć, rozpadzie rodziny, żałobie i potędze macierzyństwa. I o desperackich próbach, jakie ludzie podejmują, by ocalić siebie i tych, których kochają, przed złamaniem serca. „Nie przegapcie tej książki. Gorąca, porywająca, nadzwyczajnie cudowna” ? poleca Margaret Atwood.

Stacy Schiff „Czarownice z Salem”
(premiera: kwiecień)

Thriller psychologiczny, oparty na szczegółowym śledztwie, połączenie J.K. Rowling, Anthony?ego Beevora, Stephena Kinga i Mariny Warner. Zaczęło się w roku 1692, w Massachusetts pośród wyjątkowo okrutnej zimy, kiedy siostrzenica pastora dostała konwulsji i wrzeszczała bez opamiętania. Trwało to niespełna rok ? ale przez ten czas panika ogarnęła całą kolonię. Powieszono dziewiętnaście osób. Grupka nastoletnich dziewczynek rzuciła Nową Anglię na kolana.

Stacy Schiff w swej szczegółowej książce wspaniale oddaje mroczną, niepokojącą atmosferę siedemnastowiecznej Ameryki, wciąga nas w ówczesną epokę niepokoju. Pokazuje, jak szybko plaga oskarżeń, procesów i egzekucji wymknęła się spod kontroli. Przede wszystkim zaś Schiff wykonała niesamowitą pracę, by przedstawić wydarzenia szczegółowo, w całej ich złożoności ? wielu historyków mogłoby o tym co najwyżej pomarzyć.

Jaume Cabré „Kiedy zapadnie mrok”, tłum. Anna Sawicka
(premiera: maj)

Najnowsze opowiadania uznanego katalońskiego pisarza. Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, złodziej przygnieciony skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna… Cabré pisze szokujące historie, które zamykają się na siebie i przenikają wzajemnie ? wszystkie dynamiczne, pisane z werwą, nie raz z humorem i nieokiełznaną fantazją.

Niespokojne duchy, które chcą być gdzieś indziej, postacie wyjęte spod prawa, zapachy wywołujące dreszcze, ukłucia ironii, motywy fantastyczne ? to wszystko, co sprawiło, że Cabré stał się jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Jaume Cabré stworzył szkatułkową książkę, w której nie ma zbędnego słowa. To zbiór opowiadań naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą.

Jakub Ćwiek „Dziecko szczęścia”
(premiera: maj)

Powieść oparta na prawdziwych zdarzeniach. Krzysztof na zawodowym rozstaju dróg dostaje od pielęgniarki ojca, który go dawno temu porzucił i zniknął z jego życia, paczkę zawierającą pieniądze, ojcowską spowiedź i kopertę pełną planów i dokumentów. Jak się okazuje, są to dowody brutalnej działalności szajki wyrafinowanych oszustów (tak zwanych scam artists), której ojciec był jednym z liderów. Oprócz brudów znajduje się tam również plan skoku nazwany „dziecko szczęścia”, który zarówno dawnym kompanom, jak i porzuconemu synowi, zapewni majątek. Ofiarą ma być człowiek, który wedle wszelkich znaków na ziemi jest prawdziwym szczęściarzem. Rzecz w tym, że za tym rzekomym szczęściem stoi bardzo niebezpieczny bandyta i jego mroczne, krwawe interesy. I wygląda na to, że ktoś wiedział o tym zawczasu.

To oczywiście nie wszystkie tytuły, których możecie spodziewać się ze strony Marginesów w pierwszym półroczu 2019 roku. Do księgarń trafią również: „Pielęgniarki” Christie Watson, czyli wspomnienia zawodowej pielęgniarki i zarys losów ludzi, którymi się opiekowała; „Mnich” Tadeusza Bartosia ? debiut prozatorski byłego zakonnika, który przerywa milczenie na temat tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami męskich klasztorów; biografia Gustawa Holoubka pióra Zofii Turowskiej oparta na wspomnieniach rodziny, najbliższych, przyjaciół i współpracowników aktora oraz nowy thriller psychologiczny Marty Guzowskiej.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi