Zapowiedzi Wydawnictwa Albatros na jesień 2019

28 sierpnia 2019


Wakacje dobiegają końca, wydawcy wrócili z urlopów i na najbliższe miesiące przygotowują dla nas prawdziwy wysyp nowości. Co dobrego otrzymamy tej jesieni od wydawnictwa Albatros? Zobaczcie.

Stephen King „Instytut”, tłum. Rafał Lisowski, premiera: 11 września

Opis: Zjawiają się w nocy. W ciągu dwóch minut eliminują wszystkie przeszkody. I uprowadzają obiekt. Interesują ich dzieci. Wyjątkowe dzieci…

Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono. To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich nadprzyrodzone moce. Opiekunowie nie mają skrupułów ? grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne ? są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca.

Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu. Tylko że nikt dotąd nie uciekł z Instytutu. Zaczyna się dramatyczny pojedynek dobra ze złem w miejscu, w którym ci dobrze nie zawsze wygrywają.

Jenny Blackhurst „Noc, kiedy umarła”, tłum. Anna Dobrzańska, premiera: 18 września

Opis: To był najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Co więc sprawiło, że skoczyła? W noc swojego ślubu Evie Bradley rzuca się z urwiska. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Czy zabrało je morze? Wśród wielu pytań zadawanych w związku z tą tajemniczą śmiercią jedno powtarzane jest przez wszystkich: dlaczego?

Tej nocy stała na klifie i patrzyła w dół, na fale, tak jak dziesiątki razy wcześniej. Ale tym razem było inaczej ? miała na sobie suknię ślubną, na rozwianych blond włosach welon i? tym razem skoczyła. Świadkowie stali na tyle blisko, że wszystko widzieli, nie zdążyli jednak jej zatrzymać. Policja prowadziła poszukiwania ? bez skutku. Evie Bradley przepadła, a jej ciało zmyły fale morza.

I tylko jedna osoba wie, dlaczego. Jej najlepsza przyjaciółka, Rebecca. Miesiąc po tej tragedii zdruzgotana Rebecca dostaje wiadomość: „Mogłaś mnie uratować”. Ale umarli nie mówią ani nie piszą? Kto więc wciąga Rebeccę i męża Evie, Richarda, w chorą grę oskarżeń i iluzji? I, na litość boską, dlaczego?

W dniach 19-21 września autorka przyjedzie do Polski promować książkę. Będzie m.in. gościem Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.

J.D. Salinger ? wznowienia książek z okazji setnej rocznicy urodzin, premiera: 18 września

Wydawnictwo Albatros wznawia wszystkie utwory J.D. Salingera z okazji jubileuszu setnej rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza. Już we wrześniu do księgarń trafią wydania w twardej oprawie jedynej powieści Salingera oraz trzech zbiorów jego opowiadań.

„Buszujący w zbożu” to kultowa powieść, która uwodzi kolejne pokolenia młodych czytelników. Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych. Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem, ucieka z college?u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, opowiedziana barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka zabawna, jednakże wkrótce spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe… Książka zaliczana do grona 100 najważniejszych powieści XX wieku.

„Dziewięć opowiadań” to antologia krótkich form prozatorskich Salingera. Wydana po raz pierwszy w 1953 roku książka zawiera dwa z jego najsłynniejszych opowiadań ? „Idealny dzień na ryby” (1948) i „Opowiadanie dla Esme” (1950).

„Franny i Zooey” to dwa opowiadania o najmłodszych z siedmiorga rodzeństwa Glassów, które pojawia się także w innych utworach Salingera. Ta niezwykle inteligentna dwójka ? teraz już dorosła ? od dziecka była kształtowana ? czy też raczej zniekształcana ? przez silny wpływ dwóch starszych braci: Seymoura i Buddy?ego. Wzajemnie uzupełniające się opowiadania „Franny” i „Zooey” koncentrują się na kryzysie egzystencjalno-religijnym Franny, który doprowadza ją do załamania. Pozostali członkowie rodziny, a przede wszystkim Zooey, próbują jej pomóc, a ich dyskusje rodzinne to wspaniała uczta intelektualna.

„Wyżej podnieście strop, cieśle. Seymour: wprowadzenie” ? dwa opowiadania połączone postacią Seymoura ? najstarszego z rodzeństwa Glassów. Buddy Glass, narrator opowiadania, bierze urlop, by uczestniczyć w ceremonii ślubnej brata ? Seymoura. Podróż gości weselnych niespodziewanie się wydłuża, co daje Salingerowi okazję do wnikliwej analizy osobowości opisywanych przez Buddy?ego postaci, ale także do zagłębienia się w psychikę narratora, który od zawsze żył w cieniu wybitnego brata. W opowiadaniu „Seymour: wprowadzenie” Buddy, po śmierci brata, próbuje opisać całe spektrum jego zainteresowań, od fascynacji buddyzmem, przez filozofię zen, po haiku.

Peter James „Niezbity dowód”, tłum. Izabela Matuszewska, premiera: 18 września 2019

Opis: Zwykły człowiek. Nadzwyczajne zadanie. Mrożące krew w żyłach poszukiwania odpowiedzi na pytania ostateczne.

„Panie Hunter, nie jestem szaleńcem, proszę mnie wysłuchać. Powiedziano mi, że jest pan jedyną osobą, która może potraktować mnie poważnie. Mam niepodważalny dowód na?”. Niewiele brakowało, a reporter śledczy Ross Hunter zlekceważyłby telefon, który mógł odmienić jego życie… i cały świat. Dzwoniący mężczyzna przedstawia się jako doktor Harry F. Cook i twierdzi, że posiada dowód na istnienie Boga.

Co mogłoby być takim dowodem? A przede wszystkim, jakie byłyby konsekwencje, gdyby się okazało, że jest on niepodważalny? Ross Hunter bada sprawę, chociaż wie, że wielu ? milionom! ? ludziom bardzo by się nie podobało, gdyby słowa Cooka się potwierdziły. I że mogą się znaleźć tacy, którzy nie cofną się przed niczym, by pokazać światu dowód… lub go zniszczyć.

Ian McEwan „Maszyny takie jak ja”, tłum. Andrzej Szulc, premiera: 2 października

Opis: Nowa powieść jednego z najsławniejszych żyjących pisarzy brytyjskich, autora 15 powieści, obsypanego deszczem nagród literackich, z tą najważniejszą, Bookerem, na czele.

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, Margaret Thatcher walczy z Tonym Bennem o władzę, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków zostanie poddanych próbie, która wykroczy poza ich zdolność rozumowania.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy Charlie jest zakochany w Mirandzie, błyskotliwej studentce, która skrywa straszliwy sekret. Gdy Charliemu udaje się wreszcie zarobić nieco więcej pieniędzy, kupuje Adama, jednego z pierwszych syntetycznych ludzi. Wspólnie z Mirandą konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki ? piękny, silny i mądry ? stworzy z Charliem i Mirandą miłosny trójkąt. Wkrótce jednak cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym…

Nowa, przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o to, co czyni nas ludźmi: czy to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy maszyna może zrozumieć ludzkie serce? Ta prowokacyjna i poruszająca historia ostrzega przed ludzką zdolnością do wynalazków, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli.

Justin Cronin „Miasto luster”, tłum. Maria Gębicka-Frąc, premiera: 2 października

Opis: Zwieńczenie trylogii „Przejścia”. Świata, jaki znamy, już nie ma. Jaka przyszłość czeka ludzkość? Dwunastu zostało pokonanych. Przerażające stulecie rządów ciemności dobiega wreszcie końca. Ci, którzy ocaleli, zaczynają budować nowe społeczeństwo. Ale w odległej martwej metropolii wciąż czai się Zero. Pierwszy. Ojciec Dwunastu. Dawniej był człowiekiem, teraz jest bestią, która płonie z nienawiści.

Ogień jego wściekłości może zostać ugaszony tylko przez śmierć Amy ? jedynej nadziei ludzkości, Dziewczyny Znikąd, która ma powstać przeciwko niemu. Siły światła i ciemności zetrą się po raz ostatni, a Amy i jej przyjaciele poznają wreszcie swoje przeznaczenie.

Tess Gerritsen „Kształt nocy”, tłum. Jerzy Żebrowski, premiera: 16 października

Opis: Romantyczna i niepokojąca ? najnowsza powieść mistrzyni thrillera, Tess Gerritsen. Kobieta, która szuka spokoju w prowincjonalnym miasteczku, staje twarzą w twarz z bezlitosnym mordercą.

Ava Collette wini się za nieopisaną tragedię, do której w swoim mniemaniu się przyczyniła. Opuszcza więc Boston i na odległym wybrzeżu Maine wynajmuje stare domostwo, znane jako Brodie?s Watch. Ma nadzieję, że tam uda jej się dokończyć książkę kucharską inspirowaną kuchnią Nowej Anglii, nad którą pracuje od miesięcy. W samotności natychmiast odnajduje spokój i natchnienie ? dopóki nie zaczyna słyszeć tajemniczych głosów?

Miejscowa plotka głosi, że od dziesięcioleci jej dom nawiedza duch kapitana Brodiego. Pewnej nocy Ava staje twarzą w twarz ze zjawą, która okazuje się? nadzwyczaj rzeczywista. Jakby tego było mało okazuje się, że poprzednia najemczyni jej domu zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Ava rozpoczyna śledztwo. Już wkrótce Avę pochłonie emocjonujące dochodzenie i nocne spotkania z upiornym kapitanem Brodiem. I nawet jeśli czasami, wydaje się jej, że popada w szaleństwo, Ava wie, że musi odkryć prawdę, zanim morderca ponownie uderzy.

Colson Whitehead „Miedziaki”, tłum. Robert Sudół, premiera: 30 października

Opis: Najnowsza powieść laureata Nagrody Pulitzera i National Book Award, autra bestsellerowej „Kolei podziemniej”. Colson Whitehead, z właściwym sobie geniuszem, podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki. Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, kiedy to nasilił się ruch walki o równouprawnienie czarnych Amerykanów, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry, jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze, by dostać się do lokalnego college?u dla Czarnych. Ale dla czarnoskórego chłopca, żyjącego we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim południu, w którym stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość. Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku, nazywanym Miedziakiem, którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod ich pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki. W rzeczywistości instytucja okazuje się miejscem kaźni i wyzysku, piekłem, w którym sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie podopiecznych, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór przepadnie bez wieści.

Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę ? przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Elena Kostioukovitch „Sekrety włoskiej kuchni. Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?”, tłum. Jan Jackowicz, premiera: 30 października

Opis: Wspaniałe kompendium wiedzy o włoskiej kuchni ? historii włoskich regionów i potraw. Fascynująca podróż po słonecznej Italii, gdzie kuchnię podniesiono do rangi sztuki, a kultura jedzenia stanowi fundament cywilizacji.

Choć Włochy nieodparcie kojarzą się z pizzą i spaghetti, autorka, rozkochana we Włoszech Rosjanka, mieszkająca tam od ponad trzydziestu lat, przedstawia zupełnie inne oblicze ? tego kraju, ludzi i kuchni. Elena Kostioukovitch ze znawstwem i lekkością prowadzi nas przez dziewiętnaście głównych regionów Włoch, od Friuli i Górnej Adygi na północy, po Kalabrię i Sycylię na południu, przybliżając właściwe dla każdego obszaru potrawy, ale też kulturę i obyczaje. Jako cudzoziemka od lat z pasją badająca włoską kulturę ukazuje ten kraj od kuchni ? z całym bogactwem i różnorodnością jego regionów i smaków.

Opatrzona wstępem Umberta Eco książka jest barwną mozaiką, która pozwala przeniknąć ducha Italii. „Elena okazała się znawczynią włoskiej kuchni ze wszystkimi jej odcieniami i sekretami, w swej podróży kulinarnej prowadzi nas za rękę (a właściwie służy za przewodnika naszemu podniebieniu) nie tylko po to, żeby zapoznać nas z włoskimi potrawami, ale także pokazać nam kraj, który odkrywa przez całe życie” ? pisze Eco.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi