Zapowiedzi wydawnictwa Albatros na jesień 2018

31 sierpnia 2018


Po wakacjach wydawnictwa wzmagają działalność, przygotowując dla nas na najbliższe miesiące najlepsze lektury. Co dobrego otrzymamy tej jesieni od wydawnictwa Albatros? Przekonajcie się sami.

Joe Hill „Dziwna pogoda”, tłum. Marta Guzowska, premiera: 5 września

Opis: Zbiór czterech mrożących krew w żyłach mini powieści napisanych przez syna Stephena Kinga. Joe Hill, autor „Strażaka” i „NOS4A2”, jeszcze raz udowadnia, ze jego wyobraźnia nie zna granic? I to nie raz, a cztery razy!

W „Zdjęciu” młody nerd z Doliny Krzemowej musi znaleźć sposób na pokonanie przeciwnika uzbrojonego w aparat, który każdym zrobionym zdjęciem bezlitośnie wymazuje fragment pamięci fotografowanej osoby. W „Naładowanym” niedoceniany ochroniarz w centrum handlowym na Florydzie powstrzymuje masowe zabójstwo, stając się miejscowym bohaterem. Ale w świetle reflektorów jego historia zaczyna się rozpadać. We „Wniebowziętym” pierwszy skok w przestworzach nie kończy się szczęśliwie dla młodego człowieka, który chciał zaimponować ukochanej. Nieopierzony spadochroniarz ląduje na chmurze o niezwykłych właściwościach. „Deszcz” rozgrywa się w Bourder w stanie Kolorado. Gdy mieszkańcy miasta wylegają z domów, by nacieszyć się końcem lata, nadciągają chmury, które bombardują ich nie kroplami wody, lecz zabójczo ostrymi kryształami.

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem, w „Dziwnej pogodzie” sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill skupia się w swoich czterech mini powieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.

Alma Katsu „Głód”, tłum. Danuta Górska, premiera: 19 września

Opis: Fascynująca powieść nawiązująca do jednego z najbardziej przerażających wydarzeń w historii Ameryki. Zło jest namacalne. I wszechobecne. Zostali przeklęci. Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na Wyprawę Donnera ? grupę pionierów podążających w 1846 roku niepewnym szlakiem na zachód. Szczupłe racje żywnościowe, zagorzałe kłótnie i tajemnicza śmierć małego chłopca doprowadziły odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Choć do przodu wciąż gnają ich marzenia o dostatnim życiu w Kalifornii, wewnątrz grupy zaczynają narastać konflikty, wychodzą na jaw skrywane dotąd tajemnice, dochodzi do brutalnego morderstwa, znikają kolejne osoby… Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd i może to za jego sprawą ludzie w karawanie mają wrażenie, że coś ich prześladuje… Niezależnie od tego, czy przyczyną niepowodzeń jest klątwa, nierozważny wybór trasy, czy najzwyklejszy pech, dziewięćdziesiąt osób ? mężczyźni, kobiety i dzieci ? zmierza ku nieuchronnej tragedii.

Prawa do adaptacji filmowej wykupiła hollywoodzka wytwórnia 20thCentury Fox. Reżyserem i autorem scenariusza filmu będzie Luke Scott, a producentem Ridley Scott.

Graham Masterton „Tańczące martwe dziewczynki”, tłum. Paweł Korombel, premiera: 19 września

Opis: Tam, gdzie inni widzą nieszczęśliwy wypadek, ona widzi morderstwo. W szkole tańca w centrum Cork wybucha pożar. Trzynaście utalentowanych dziewcząt ginie w płomieniach. Prowadząca śledztwo nadinspektor Katie Maguire dopatruje się w tym celowego działania i łączy pożar z innymi nawiedzającymi wcześniej miasto. Zwłaszcza z jednym, którego ofiary już nie żyły, kiedy pojawiły się pierwsze płomienie. Żeby znaleźć sprawcę, musi wejść w nowy dla niej świat irlandzkiego tańca ludowego ? pełen nieposkromionych ambicji i zawiści ? i stawić czoło najbardziej bezwzględnemu zabójcy, z jakim miała dotąd do czynienia.

„Tańczące martwe dziewczynki” to kolejna odsłona serii z Katie Maguire, wstrząsających thrillerów dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach. Tak realistyczne opisy są znakiem rozpoznawczym Grahama Mastertona.

Khaled Hosseini „Modlitwa do morza”, tłum. Marta Gral, premiera: 19 września

Opis: „Modlitwa do morza”, krótka, pięknie zilustrowana przed Dana Williamsa książka Khaleda Hosseiniego, autora bestsellerowego „Chłopca z latawcem”, jest poruszającą odpowiedzią pisarza i Ambasadora Dobrej Woli UNHCR na brutalne realia wojny w Syrii i dramat uchodźców. Opowieść zainspirowała dramatyczna historia Aylana Kurdiego, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. To monolog ojca opowiadającego w liście do syna o dwóch światach ? pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. To wstrząsający opis historii dziejącej się naprawdę ? tragedii, która trwa.

„Modlitwa do morza” to monolog ojca pochylonego nad śpiącym synem, wpatrzonego w morze rozciągające się przed nimi, tuż przed tragiczną w skutkach podróżą do Europy, która miała odmienić ich losy, a przyniosła śmierć. Ojciec, snując swoją opowieść, w uderzający sposób zestawia ze sobą dwa światy. Dawny, idylliczny obraz rodzinnego miasta Hims w Syrii jest już tylko śladem w pamięci. Bezpieczny dom znalazł się w strefie działań wojennych. Walki obróciły miasto w zgliszcza. Zostały ruiny, ogień, zniszczenie. I wspomnienia.

Tekst „Modlitwy do morza” został po raz pierwszy odczytany przez jej autora, Khaleda Hosseiniego, podczas prywatnej imprezy charytatywnej UNHCR w Nowym Jorku. Dzięki bezprecedensowej współpracy UNHCR, „Guardiana” i Google?a „Modlitwa do morza” przybrała najpierw postać filmową. Twórcy zdecydowali się na technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) i użycie innowacyjnego narzędzia do tworzenia obrazu 3D w VR, jakim jest Tilt Brush. Projekt ujrzał światło dzienne 1 września 2017 roku, w drugą rocznicę tragicznej śmierci trzyletniego syryjskiego uchodźcy Aylana Kurdiego. W lutym 2018 r. wydawnictwa Bloomsbury i Riverhead (oddział Penguin Group) zakupiły prawa do tekstu „Modlitwy do morza”, gwarantując tym samym wydanie książki we wszystkich krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (to w sumie 53 państwa) oraz w USA. Prawa do książki kupili też wydawcy z 27 innych krajów.

Khaled Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, ratującej życie uchodźców. Całkowity zysk ze sprzedaży książki polski wydawca i dystrybutor przekażą Stowarzyszeniu „Za Rzeką Krzną”, prowadzącemu szkołę podstawową w Berezówce. Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Dean Sherzai, Ayesha Sherzai „Sposób na Alzheimera”, tłum. Robert Waliś, premiera: 19 września

Opis: Choroba Alzheimera dotyka ponad 47 milionów ludzi na całym świecie. Niewielu z nas jednak wie, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania, a nawet powstrzymać objawy choroby. Opierając się na wynikach badań klinicznych, dr Dean Sherzai i dr Ayesha Sherzai przygotowali przełomowy program dla osób w każdym wieku, pomagający przeciwdziałać utracie pamięci i ograniczać jej tragiczne skutki.

Ta bardzo potrzebna, a zarazem rewolucyjna książka ujawnia, że ludzki mózg jest żywym uniwersum i ma na niego wpływ wszystko to, czym go karmisz i jak go traktujesz, czy rzucasz mu wyzwania i jak pozwalasz mu wypocząć. Styl życia ma znaczenie. Zmień nawyki krok po kroku.

Harlan Coben „Nie odpuszczaj”, tłum. Andrzej Szulc, premiera: 3 października

Opis: Wielkie sekrety i małe kłamstewka? Spokojne życie małego miasteczka wkrótce legnie w gruzach. Detektyw Napoleon „Nap” Dumas z przedmieść New Jersey w ostatniej klasie szkoły średniej stracił brata. Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych. W tym samym czasie Maura, dziewczyna, którą Nap uważał za miłość swojego życia, zniknęła bez śladu. Przez piętnaście lat Nap Dumas bezskutecznie szukał ukochanej Maury. I liczył na wyjaśnienie zagadkowej śmierci brata. Wygląda na to, że wkrótce uda mu się poznać tajemnice sprzed lat.

Kiedy śledczy znajdują odciski palców Maury w wynajętym samochodzie należącym do podejrzanego o morderstwo, Nap rozpoczyna gorączkowe śledztwo. Zamiast odpowiedzi natrafia jednak na kolejne niewiadome. Okazuje się, że nie wiedział nic ani o kobiecie, którą kochał, ani o przyjaciołach z dzieciństwa, ani o opuszczonej bazie wojskowej, w pobliżu której dorastał, a przede wszystkim ? nie wiedział nic o Leo i Dianie, których śmierć jest o wiele bardziej mroczna i przerażająca, niż kiedykolwiek mógłby sobie wyobrazić.

Inspiracją dla „Nie odpuszczaj” było wspomnienie z dzieciństwa autora ? tajemniczy, ogrodzony obiekt z zakazem wstępu w zalesionej okolicy jego szkoły. Mówiono, że to tajna baza wojskowa, w której przechowywane są pociski nuklearne? Coben z wyczuciem dawkuje napięcie i buduje wielowarstwową, precyzyjną, logicznie poprowadzoną intrygę. Jest w tym prawdziwym mistrzem.

Jenny Blackhurst „Czarownice nie płoną”, tłum. Izabela Matuszewska, premiera: 3 października

Opis: Doskonały thriller psychologiczny ? pełen niedopowiedzeń i nieprzewidzianych zwrotów akcji. Psycholog dziecięca Imogen Reid, zajmująca się przypadkiem jedenastoletniej Ellie Atkinson, ignoruje ostrzeżenia, że jej mała pacjentka jest niebezpieczna.

Ellie jako jedyna ocalała z pożaru, który zabił całą jej rodzinę. Doktor Reid jest przekonana, że to po prostu załamane i wściekłe dziecko, które stara się poradzić sobie ze stratą. Ale zarówno przybrani rodzice Ellie, jak i nauczyciele zaczynają się jej bać, bo kiedy dziewczynka traci panowanie nad sobą, dzieją się niewytłumaczalne i złe rzeczy…

Jenny Blackurst to młoda gwiazda brytyjskiego thrillera. Jej pierwsza powieść, „How I Lost You”, sprzedała się w nakładzie przeszło 270 tysięcy egzemplarzy, natomiast jej druga książka, „Zanim pozwolę ci wejść”, w nakładzie ponad 127 tysięcy.

Kurt Vonnegut „Opowiadania wszystkie”, tłum. praca zbiorowa, premiera: 17 października

Opis: Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie „Opowiadania wszystkie” pogrupowano tematycznie dziewięćdziesiąt osiem opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub w internecie. Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Ich wyboru dokonali wieloletni przyjaciele autora i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę atrybutów Vonneguta: dowcip, humor, inteligencję, głęboki humanitaryzm i artyzm. Ten zbiór to niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników autora.

Nicholas Sparks „Z każdym oddechem”, tłum. Maria Olejniczak-Skarsg?rd, premiera: 17 października

Opis: Hope jest w rozterce. Skończyła 36 lat, od sześciu lat ma chłopaka, ale na ślub raczej się nie zanosi. Tymczasem u jej ojca właśnie zdiagnozowano poważną chorobę. Hope postanawia więc odciąć się od wszystkiego, spędzić tydzień w wakacyjnym domku w Sunset Beach i zastanowić się nad swoją przyszłością. Tru, urodzony w Zimbabwe przewodnik safari, pojawia się w Sunset Beach, by poznać ojca i dowiedzieć się więcej o młodości matki. Gdy ścieżki dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się krzyżują, wybucha pomiędzy nimi żarliwe uczucie. Wkrótce oboje staną przed trudnym wyborem: oddać się miłości czy spełnić obowiązek wobec rodziny? Posłuchać głosu serca czy rozsądku?

Stephen King „Uniesienie”, tłum. Danuta Górska, premiera: 7 listopada

Opis: Tajemnicza przypadłość i zwykły człowiek, który w upiornym miasteczku Castle Rock wywoła rewolucję ? zjednoczy ludzi, których dzieli wszystko.

Scott Carey wciąż traci na wadze. Świetna wiadomość dla kogoś, kto zawsze miał lekki problem z otyłością! Tylko że on wygląda wciąż tak samo. Nikt z jego otoczenia nie uwierzyłby, że waga, na którą codziennie wchodzi, za każdym razem pokazuje mniej kilogramów. Niezależnie od tego, ile Scott zje i co na siebie włoży. Nawet hantle, które w momencie ważenia trzyma w rękach, nie mają żadnego wpływu na jego wagę. Jak gdyby otaczał go kokon nieważkości.

Scott podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo, o dziwo, czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wyzwalała w nim wszystko co najlepsze. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Godzina Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż przewidywał. Ale zanim to nastąpi?

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi