Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal na pierwszy kwartał 2019 roku

23 grudnia 2018


Intrygująca proza polskich autorek, głośne, nagradzane powieści zagraniczne i świetne thrillery. A ponadto interesująca literatura faktu, powieści obyczajowe, fantastyka, książki dla młodszych czytelników i nie tylko. Grupa Wydawnicza Foksal przedstawia zapowiedzi na pierwszy kwartał 2019 roku.

Proza polska ? Klicka, Hałas, Rudniańska oraz Bator

Pierwszy kwartał 2019 roku w kategorii proza polska upłynie w Wydawnictwie W.A.B. pod znakiem kobiet. W ostatnich dniach stycznia ukaże się powieść „Zdrój” laureatki Nagrody Literackiej Gdynia Barbary Klickiej. Bohaterka powieści trafia na poważną rehabilitację do sanatorium i zaczyna spoglądać na codzienność ze szczególnej perspektywy.

Nie mniej interesująco zapowiadają się „Sny o Hiroszimie” Joanny Rudniańskiej. To opowieść o wziętej psychoanalityczce, której życie upływa na szarpaninie. Z jednej strony ? żonaty kochanek. Z drugiej ? matka, sławna artystka. Niegdyś słynna w całej Warszawie skandalistka, dziś zwykła dziwaczka. Rudniańska po mistrzowsku żongluje formą, tworząc oryginalną, wielowymiarową powieść o stracie i o pustce równie wielkiej, jak po wybuchu bomby atomowej.

Jeszcze w lutym ukaże się „Potop” Salci Hałas, która za debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy” zdobyła w 2017 roku Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Literackiej im. Gombrowicza. Nowa książka to brawurowy poemat prozą o końcu świata.

W marcu po raz kolejny trafi do księgarń głośna, wyróżniona Nagrodą Nike powieść Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” ? tym razem z okazji premiery filmu w reżyserii Borysa Lankosza, z Magdaleną Cielecką w roli głównej.

Proza zagraniczna ? St Aubyn, Barry, Rachel Kushner

Na pierwsze miesiące 2019 roku Wydawnictwo W.A.B. przygotowało trzy powieści autorów z anglosaskiej ekstraklasy pisarskiej ? to absolutny must have każdego miłośnika i miłośniczki literatury pięknej.

W styczniu ukaże się nowa powieść Edwarda St Aubyna, autora głośnego cyklu „Patrick Melrose”. Jego „Dunbar” nawiązuje do „Króla Leara” Szekspira. To opowieść o potentacie medialnym Henrym Dunbarze, który pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, i ? aby ratować majątek ? musi szukać pomocy u najmłodszej, wydziedziczonej przez siebie córki. St Aubyn zasłynął jako wyśmienity i bezwzględny portrecista współczesnych klas wyższych, w nowej powieści również brawurowo podejmuje temat chciwości, walki o wpływy i skomplikowanych relacji rodzinnych.

W lutym czeka nas polska premiera głośnej powieści Sebastiana Barry?ego należącego do ścisłej czołówki pisarzy irlandzkich, dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera i dwukrotnego laureata prestiżowej Costa Award, w tym za najnowszą powieść „Dni bez końca”. To przejmująca historia chłopaka, który w połowie XIX wieku ucieka przed głodem z Irlandii do Ameryki, trafiając w sam środek wojny ? najpierw z Indianami, potem Północy z Południem. Kiedy zakochuje się w jednym z towarzyszy broni, obaj za wszelką cenę decydują się uciec od okropieństw wojny. Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w dziejach Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zaskakująco pięknym językiem ? wszystko to sprawia, że powieść „Dni bez końca” uznano za wydarzenie.

W marcu będziemy mieli okazję przeczytać powieść Rachel Kushner, nowej gwiazdy literatury amerykańskiej. Jej „Mars Room” to niebanalny obraz życia na marginesie społeczeństwa ? bohaterka książki przebywa w więzieniu dla kobiet. Z oczywistych względów recenzenci przywołują serial „Orange Is the New Black”, ale powieść Kushner, która trafiła do finału Nagrody Bookera, to coś znacznie więcej.

Kryminał, sensacja, thriller ? Szamałek, Szczygielski, Corrie Jackson?

W tej kategorii rok rozpocznie się w W.A.B. bardzo mocnym akcentem. Jakub Szamałek to bez wątpienia jeden z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia, a jego przeszywający thriller „Cokolwiek wybierzesz” to pierwsza część planowanej trylogii „Ukryta sieć”. Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku, w którym ginie aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Ale dziennikarka plotkarskiego portalu ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób. Niewiele wystarczy, aby ktoś zupełnie obcy wiedział o nas niemal wszystko. Wystarczy kilka kliknięć. Książkę polecają Marcin Meller, Vincent S. Severski i Marcin Dorociński.

Również w styczniu z nowym thrillerem powróci Julia Heaberlin. Jej „Papierowe duchy” przedstawiają pasjonujący psychologiczny pojedynek dwojga głównych bohaterów. On za młodu był słynnym fotografem, potem został oskarżony o zamordowanie młodej kobiety. Uniewinniono go jednak i teraz z powodu demencji przebywa w specjalistycznym ośrodku. Do momentu, gdy pojawia się tam jego córka, chcąc zabrać ojca na wycieczkę. Nie wierzy w jego demencję. On nie pamięta, żeby miał córkę. Być może jedno z nich kłamie. A może kłamią oboje? Problem fałszywej tożsamości i intrygująca gra pozorów to tematy jeszcze jednej styczniowej premiery ? „Ten jeden dzień” Kairy Roudy.

W lutym pojawi się mocny thriller psychologiczny, jeden z największych hitów z USA. „Okrutne pragnienie” Araminty Hall opowiada o parze kochanków, prowadzących perwersyjną grę, która wymyka się spod kontroli. Kiedy emocje biorą górę i nie wiadomo, co jest prawdą, a co elementem wyrafinowanego scenariusza, konsekwencje mogą być nie do przewidzenia.

Kolejna premiera to kolejny powrót ? tym razem Gabriela Bysia, bohatera mrocznych kryminałów „Aorta” i „Krew” Bartosza Szczygielskiego. W nowej książce ? zatytułowanej „Serce” ? były komisarz ukrywa się przed pruszkowską mafią, pracuje na czarno i ledwo wiąże koniec z końcem. Do czasu kiedy natrafia na ludzkie szczątki… Książkę poleca Wojciech Chmielarz.

Z końcem lutego pojawi się z kolei wystrzałowy thriller „Perfect Victim” Corrie Jackson, autorki świetnie przyjętej „Fashion Victim” ? propozycja nie tylko dla fanów Niccy French i Sophie Hannah.

Pierwszy kwartał będzie miał nie mniej imponujące zwieńczenie, jak początek: czeka nas polska premiera bodaj najbardziej oczekiwanego thrillera psychologicznego 2019 roku, o którym A.J. Finn, autor bestsellerowej „Kobiety w oknie” napisał: „Ta książka to rzadkość ? thriller idealny. Chciałem tylko do niej zajrzeć, minęło jedenaście godzin ? skończyłem lekturę i jestem oszołomiony”. „Pacjentka” Alexa Michaelidesa to opowieść o kobiecie, która z niewyjaśnionych przyczyn zabija męża, po czym przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tragicznej nocy. Psychoterapeuta w zamkniętym ośrodku, gdzie umieszczono kobietę, stara się rozwikłać jej zagadkę. Ale im więcej dowiaduje się o pacjentce, tym więcej odnajduje podobieństw w ich losach.

Literatura faktu ? asz-Szarif, Sobolewski, Domagalik

Wśród najbliższych premier znajdą coś dla siebie czytelnicy reportażu i biografii, a także wielbiciele książek pozwalających zajrzeć za kulisy znanych zjawisk.

Pod koniec stycznia ukaże się książka pod niewinnym tytułem „Saudyjka za kierownicą” sławnej aktywistki Manal asz-Szarif walczącej o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. To w istocie pasjonująca opowieść kobiety wychowanej w Mekce, w bardzo tradycyjnej rodzinie, która pewnego dnia postanawia zbuntować się przeciw ograniczeniom islamskiego fundamentalizmu. Ogłasza, że w dniu swoich 32. urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta? i będzie tworzyć historię.

Luty rozpocznie się książką „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, znanej w sieci jako Zwierz popkulturalny. Dwa tygodnie przed ceremonią rozdania najsławniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych nagród branży filmowej będziemy mogli przeczytać o kulisach ich przyznawania. Ta książka przedstawia „wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Oscarach, ale baliście się zapytać” ? będzie fascynującym wstępem do pełnej blichtru nocy 24 lutego 2019 roku!

Na przełomie lutego i marca do księgarń trafi nowe, uzupełnione wydanie bestsellerowej biografii „Villas” Izy Michalewicz i Jerzego Danilewicza. Od lat 60. Violetta Villas była jedną z najpopularniejszych artystek polskiej estrady i jej towarem eksportowym. W reporterskiej biografii autorzy szukają odpowiedzi na pytania: jak naprawdę toczyła się kariera artystki i dlaczego spędziła ostatnie lata niemal w ubóstwie, wyobcowana, w atmosferze niezdrowej sensacji.

W lutym ukaże się również nowe wydanie arcyciekawej książki Amy Stewart „Zbrodnie robali. Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty”.

W marcu będzie można przeczytać „Panią Wymagalik” Małgorzaty Domagalik, w której znana dziennikarka i wpływowa redaktorka opisuje kulisy świata mediów oraz show-biznesu, kreśląc portrety znanych ludzi, z którymi miała okazję zetknąć się w swej karierze. Nie unika tematów, które do dziś uchodzą za kontrowersyjne.

Nie mniej sensacyjnie zapowiada się książka „Tajemnice Korei Północnej” Daniela Tudora i Jamesa Pearsona ? istna kopalnia informacji na temat życia w tym odciętym od świata kraju. Z książki dowiedzieć się można m.in. że przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce, w Korei produkuje się tablety lokalnej marki, ale bez funkcji Wi-Fi, prawie 80 procent tamtejszych mężczyzn codziennie pije alkohol, a najpopularniejszym narkotykiem jest metamfetamina ? pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten związek w celach handlowych.

W lutym czekają nas premiery dwóch książek. Pierwsza to „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie” Tadeusza Sobolewskiego, cenionego krytyka filmowego i publicysty, który od czasów wprowadzenia stanu wojennego regularnie prowadził zapiski. Układają się w fascynujący obraz lat 80. i 90., z udziałem wielu barwnych postaci, w tym bliskich autora ? jego żony Anny Sobolewskiej, eseistki i krytyczki literackiej, jej matki ? niewidomej dziennikarki i pisarki Jadwigi Stańczakowej oraz Mirona Białoszewskiego.

Fantasy i SF ? Star Wars, Marta Kisiel i Maciej Lewandowski

Już w styczniu grono polskich autorów powiększy się w Uroborosie o Magdalenę Kubasiewicz i o jej niepokojącą, pełną tajemnic i mitów powieść „Gdzie śpiewają diabły”. Ewa zaginęła lata temu, a brat bliźniak nadal jej szuka. Nieoczekiwanie pojawia się nowy trop, więc Piotr wyrusza do miejscowości Azyl, by wypytać o siostrę. Ale nikt tam nie słyszał o Ewie, mieszkańcy żyją natomiast miejscową legendą o Diable i czarownicy. Powieść polecają Katarzyna Berenika Miszczuk i Martyna Raduchowska.

Styczeń Uroboros zakończy „Adeptką” Rachel E. Carter, czyli kolejnym tomem z cyklu „Czarny Mag”.  Ryiah przetrwała próbny rok w Akademii, ale dopiero teraz zaczyna się dla niej prawdziwa nauka. Kiedy jeden z uczniów zostaje zabity w nieprzyjacielskim ataku, edukacja schodzi na dalszy plan. W powietrzu wisi wojna, być może Ryiah będzie musiała wykorzystać swoje umiejętności szybciej, niż sądziła. Porywająca kontynuacja „Pierwszego roku”!

W lutym ukaże się horror Macieja Lewandowskiego „Cienie Nowego Orleanu” ? to połączenie kryminału i powieści grozy nawiązuje do twórczości Lovecrafta, okultyzmu i mitologii wudu. Doświadczony nowoorleański policjant znajduje okaleczone zwłoki młodej kobiety, a tropy prowadzą do niewyjaśnionej sprawy z przeszłości ? rytualnego mordu tajemniczej sekty.

W marcu w ofercie Uroborosa pojawi się prawdziwy rarytas ? „Oczy uroczne” Marty Kisiel, czyli kolejna odsłona uwielbianego cyklu „Dożywocie”! Nadciągają kłopoty. Ktoś lub coś grasuje po okolicy, atakując przypadkowe osoby. Tymczasem Bazyl coś knuje, a przyjaźń Ody z Rochem zostaje wystawiona na poważną próbę. Wszystko to blednie w obliczu tajemnic sprzed lat, jakie skrywa pobliski cmentarz ? i niewielki staw w samym sercu ciemnego lasu. Pisarka kolejny raz udowadnia, że należy do ścisłej czołówki polskich autorów i autorek fantastyki. Dla jej licznego fandomu przygotowano również nowe wydanie powieści „Nomen omen” (luty).

I jeszcze seria książek poświęconych przygodom bohaterów Star Wars! W pierwszym kwartale 2019 ukażą się dwa tytuły. W połowie stycznia ? „Ostatni strzał. Opowieść o Hanie i Landzie” Daniela José Oldera, a w połowie marca ? druga część Trylogii Thrawna w nowym tłumaczeniu: „Ciemna strona mocy” Timothy?ego Zahna.

Powieść obyczajowa ? Łęcka, Litorowicz-Siegert, Betcher

W pierwszym kwartale nie zabraknie wciągających powieści obyczajowych. „Inna kobieta” Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej to pasjonująca powieść o miłości, zaufaniu, zdradzie. Szczęśliwe małżeństwo i ona, ta trzecia? Jednak nic nie jest tu czarno-białe, nie zdołacie łatwo osądzić, kto jest „tym złym”. Ta powieść może wytrącić was z równowagi!

W ostatnich dniach stycznia na rynku pojawi się druga część serii „Addicted? zatytułowana „Podwójna pokusa”, w której Krista i Becca Ritchie kontynuują opowieść o uzależnionej, także od siebie, parze młodych bohaterów.

W połowie lutego ukaże się „Tam gdzie jesteś? Tomasza Betchera ? wzruszająca, refleksyjna historia niezwykłego romansu, którą można streścić słowami piosenki: „kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością”. Znajdujący się na życiowym zakręcie bohaterowie potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. Wiele wskazuje, że na księgarskich półkach pojawi się godny następca Janusza Leona Wiśniewskiego.

O pogoni, choć nie za miłością, przeczytamy w książce „Nauczycielka” Kai Łęckiej ? zmysłowej, napisanej na faktach opowieści o trzydziestolatce szukającej seksu na Tinderze. Bohaterka poznaje tam kochanków, którzy pokazują jej, jak niewiele wiedziała o życiu i namiętności. Czego nauczy się o mężczyznach? A przede wszystkim czego dowie się o sobie i swoich prawdziwych pragnieniach?

Ostatnią w pierwszym kwartale powieścią obyczajową będą „Olszany” Agnieszki Litorowicz-Siegert ? piękna historia rodzinnych sekretów, przyjaźni i miłości, przesycona nostalgią za dawnymi czasami i z nutą współczesnego przepychu. Bohaterka książki postanawia sprzedać rodzinną posiadłość, ale żeby to zrobić, musi poznać prawdę o dziadku. Ta zaś łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości. Zapowiada się seria, którą miłośniczki i miłośnicy uczuciowych sag pokochają na lata.

Young Adult

Pod marką YA jak zwykle pojawią się niebanalne i poruszające, ważne, życiowe tematy w książkach dla młodzieży. W powieści „Kiedy Pan Piecho gryzie” Brian Connaghan opowiada o chłopcu, który cierpi na zespół Tourette?a ? jego życie to ciągła walka z niekontrolowanymi tikami, wybuchami i przekleństwami. Kiedy podczas rutynowej kontroli w szpitalu podsłuchuje, że nie zostało mu wiele życia, sporządza listę rzeczy, które musi zrobić przed śmiercią.

Kolejny styczniowy tytuł to „Bomba” Joelle Charbonneau ? trzymająca w napięciu historia uczniów szkoły średniej, z których każdy boryka się z osobistymi problemami. Sześcioro bohaterów poznaje się w dramatycznych okolicznościach: w ich szkole ktoś podkłada ładunki wybuchowe, a oni, uwięzieni w zniszczonym budynku, wspólnie starają się przetrwać.

„Super przypał” Beth Garrod to przewrotna opowieść o dziewczynie, która ? jak sama podkreśla ? „wylosowała bilet w jedną stronę do Krainy Wiecznego Przegrywu”. I dodaje: „kiedyś przykleiłam się językiem do pudełka lodów w supermarkecie” i „zwróciłam się do osoby uczącej mnie geografii per 'mamo’. Dwa razy. Facet nie był zachwycony”.

I jeszcze jeden lutowy tytuł: „Jak wygrać życie. Pozytywnie zakręcony poradnik, jak ogarnąć codzienność”, który zawiera wiele przydatnych wskazówek, jak się rozwijać, być bardziej aktywnym, skutecznym w działaniu i odnosić sukcesy.

Książki dla dzieci

Pierwszy kwartał w Wydawnictwie Wilga zapowiada się niezwykle obiecująco. Ruchome elementy, Błyszcząca książeczka, Mój mały świat, Maluch poznaje świat to tytuły tylko niektórych serii, które wprowadzą dzieci w wieku 0-2 w świat książek. Ciepłe, zabawne opowieści z pewnością staną się ulubionymi książkami maluchów. Jeśli chcecie pobudzić rozwój zmysłów u maluszka, koniecznie sięgnijcie po książki z serii Pierwsza książeczka. Śliczne książki, które przez zabawę ćwiczą spostrzegawczość, zmysł dotyku, motorykę, stymulują mózg i – budzą pozytywne emocje.

„Miś Paplak” to nowy bohater, największy gaduła na świecie, którego z pewnością pokochają wszystkie dzieci! Chcecie wiedzieć co wydarzy się kiedy Miś trafi na wyspę, na której nikt nie mówi w misiowym języku? Paplaka poznacie już 15 stycznia! Idealna pozycja dla dzieci w wieku od 3-5 lat. Wilgową nowością będą też pięknie wydane picture booki, krótkie, wzruszające i ciepłe historie. „Dziewczyny”, „Nie bój się, misiu!”, „Mogę być w waszej paczce” to tylko niektóre z nich.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje na świecie w czasie, gdy księżyc rozjaśnia niebo? Wiecie jak wygląda prawdziwe życie pszczół? Albo jak zmienia się las w czasie kolejnych pór roku? Odpowiedzi udzielą piękne, nastrojowe książki „Księżyc”, „Pszczoła”, „Drzewo” z artystycznymi ilustracjami, które spodobają się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym! Pojawiające się w książkach otwory o różnych rozmiarach pozwalają śledzić: fazy księżyca, niezwykłą podróż pszczoły czy życie w dziupli, a wierszowany tekst i czarujące ilustracje Britty Teckentrup ożywiają scenki w wyobraźni czytelników. Idealna pozycja dla dzieci w wieku od 3-5 lat. Premiera już w marcu!

Dziewczynkę o imieniu Jasmine Green ? miłośniczkę wszystkich zwierząt z pewnością pokochają dzieci w wieku od 6-9 lat. „Świnka zwana Truflą” i „Kaczątko zwane Guzikiem” to wspaniałe i ciepłe opowieści w których bohaterami są urocze zwierzaki. Wiecie, że można zostać czarownicą w tydzień? Poznajcie Elizę Kiszonkę i jej niesamowitą przygodę. „Jak zostać czarownicą w tydzień” już 13 marca. Natomiast nowa seria Akademia Jednorożców przeniesie dzieciaki do niesamowitej krainy magii pełnej przygód i Jednorożców.

Na dzieci w wieku od 9-12 lat, które uwielbiają ekscytujące i przerażające historie, czeka pierwszy tak wyjątkowy?thriller! Książka Dana Smitha „Poniżej zera” z pewnością nie jest dla osób o słabych nerwach. Gdy samolot Zaka cudem unika rozbicia się na terenie antarktycznej bazy badawczej w jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi, chłopiec i jego rodzina trafiają w sam środek lodowatego koszmaru. Czy Zak odkryje coś co ukrywa się głęboko pod lodem? Premiera już 30 stycznia.

„Chłopiec z ostatniej ławki” to pełne serca i humoru spojrzenie dziecka na kryzys uchodźczy, ukazujące niezwykłą wartość przyjaźni i bezinteresowności w świecie, który nie zawsze wydaje się mieć sens. Starsze dzieciaki z pewnością polubią również książkę „Przewodnik miłośników chrząszczy”. To idealna pozycja dla dociekliwych badaczy przyrody w sam raz na rozpoczynającą się wiosnę. W końcu chyba nawet dorośli nie wiedzą jak zbudowany jest chrząszcz i który z nich jest najszybszy na świecie!

Po przeczytaniu książki „11 zanim 12” wszystkie nastolatki z pewnością będą chciały stworzyć swoją listę własnych rzeczy do zrobienia. W końcu plan jest prosty ? wystarczy stworzyć listę jedenastu odlotowych rzeczy, które trzeba zrobić zanim skończy się 12 lat!

Poradniki

Pierwsza w 2019 roku książka Wydawnictwa Buchmann to „Naturalne środki czyszczące” Fern Green, z której dowiemy się więcej o ekologicznych sposobach sprzątania domu. Dzięki zawartym w książce pomysłom zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji pomożemy uczynić naszą planetę choć trochę mniej zaśmieconą.

Jeśli macie wrażenie, że ciągle gdzieś pędzicie, wykonujecie jedno zadanie za drugim i bez przerwy wybiegacie myślami w przyszłość, nigdy nie mając czasu tylko dla siebie, dzięki książce „Creative Flow. Rok uważnego życia” znajdziecie proste sposoby na to, żeby na kilka minut dziennie wyrwać się z rutyny, docenić otaczający świat i rozbudzić swoją kreatywność. Ten pięknie zilustrowany poradnik przedstawia 365 wskazówek, jak być uważnym: rysować, pisać, bawić się, nawiązywać relacje.

Po koniec stycznia ukaże się „Kamasutra 2.0”. O indyjskiej księdze seksu słyszał każdy, ale przez ponad szesnaście wieków realia się zmieniły. W tej książce przedstawiono we współczesnym ujęciu porady dotyczące życia intymnego i zmysłowe pozycje opisane w słynnym starożytnym poradniku.

Pod koniec lutego ukaże się jeszcze jeden bardzo praktyczny poradnik: „Feminist Fight Club”. Jak odpowiedzieć szefowi, który mówi do twojego dekoltu? Jaka jest granica między głupim żartem a molestowaniem? Jessica Bennett radzi, jak przetrwać w męskim środowisku pracy: opisuje rozmaite rodzaje seksistowskich zachowań, wyjaśniając, jak najlepiej z nimi walczyć, przy tym w błyskotliwy sposób rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi kobiet.

W marcu ukaże się książka „Wióry lecą. Podręcznik renowacji i tapicerki mebli dla początkujących” ? dzięki zawartym w niej poradom opanujemy podstawy pracy z drewnem.

Co jeszcze w 2019?

Już teraz warto zapowiedzieć również kilka najgorętszych tytułów, których premiery wydawca nie może doczekać się równie mocno, co czytelniczki i czytelnicy. W pierwszej połowie roku w księgarniach ukaże się „Serotonina” Michela Houellebecqa (maj), nowa powieść Joanny Lech, autorki „Sztuczek” i antologii „Znowu pragnę ciemnej miłości” ? „Kokon” (kwiecień) oraz zbiór doskonałych opowiadań Flannery O?Connor.

Druga połowa roku przyniesie wyczekiwane, niepublikowane do tej pory opowiadania Lucii Berlin, autorki „Instrukcji dla pań sprzątających” (czerwiec), nagrodzone Pulitzerem „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” Michaela Chabona, felietony Marcina Mellera, nowe książki Jarosława Kamińskiego i Wojciecha Kuczoka oraz sensacyjny, nigdy do tej pory niepublikowany dziennik poetki Anny Świrszczyńskiej.

Na jesień jednocześnie w amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukaże się nowa książka Witolda Szabłowskiego zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. Reporter przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi, niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską, który zapowiada się na jedno z ważniejszych wydarzeń non-fiction roku ? nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Czeka nas także kilka naprawdę niezwykłych literackich i biograficznych niespodzianek. Ale o nich w swoim czasie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi