banner ad

„Zaćmienie o zmierzchu” – drugi pełnometrażowy album z nowymi przygodami Kajka i Kokosza już w księgarniach

18 czerwca 2021

16 czerwca nakładem Wydawnictwa Egmont do sprzedaży trafił nowy album z serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”. W „Zaćmieniu o zmierzchu” duet głównych bohaterów staje przed nowymi wyzwaniami, musząc m.in. odnaleźć skarb dla tajemniczej zjawy, kasztelan Mirmił otrzymuje zadanie zorganizowania swojemu bratu wesela, Łamignat szuka maczugi, a Hegemona opętuje coś, czego Zbójcerze się nie spodziewali.

Dorobek Janusza Christy stał się inspiracją dla współczesnych polskich scenarzystów i rysowników, którzy podjęli się kontynuacji kultowego komiksu w cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe przygody”. „Zaćmienie o zmierzchu” to drugi pełnometrażowy album przedstawiający dalsze perypetie bohaterów z Mirmiłowa. Stworzyli go – w swoim stylu, ale z szacunkiem dla ducha oryginału – scenarzysta Maciej Kur, rysownik Sławomir Kiełbus i odpowiedzialny za kolory Piotr Bednarczyk.

W tym albumie fani Kajka i Kokosza znajdą wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści Janusza Christy. „Po ’Królewskiej Konnej’ gdzieś podświadomie czułem, jaka powinna być kolejna historia. Bardziej epicka, tajemnicza, więcej magii, wątki ze słowiańskiej mitologii, jakaś wyprawa w nieznane… Zależało mi, by fabuła była równie dobra, jak nie lepsza, co wcześniejsza, ale zarazem inna i pełna niespodzianek. Przy okazji 'ożeniłem’ ze sobą kilka pomysłów, które chodziły po mojej głowie od dawna. Scenariusz miał wiele draftów, ale to standardowa część pracy. Każdy komiks piszę po kilka razy, modyfikując, szlifując i dosmaczając jego aspekty tak, by w finalnej wersji zostało tylko to, co najlepsze. Ta praca to jednak czysta przyjemność i tym razem przebiegła niezwykle miło” – mówi Maciej Kur.

W „Zaćmieniu o zmierzchu” powracają drugoplanowe postacie pamiętane przez czytelników z komiksów Christy, w tym Wojmił, brat kasztelana Mirmiła. „Ten bohater pojawił się u Christy raptem dwa razy, ale jak pisałem, to miałem poczucie, że znam go równie dobrze jak resztę obsady i że nigdy z niej nie zniknął. Zresztą jest cała masa 'jednorazowych postaci’ z Kajka i Kokosza, które moim zdaniem mają wiele niewykorzystanego potencjału i w przyszłości chciałbym wykorzystać go więcej. Chyba mogę zdradzić, że Wojmił nie będzie jedyną znajomą twarzą, jaką zobaczymy w albumie. Jestem bardzo zadowolony z nowego, czarnego charakteru w tej opowieści. Mam wrażenie, że to zupełnie nowy typ 'złola’ niż wcześniejsi przeciwnicy Kajka i Kokosza. Interakcje, które ma z innymi postaciami, wnoszą coś świeżego, a jednocześnie postać ta wydała mi się 100-procentowo w duchu Christy” – dodaje scenarzysta.

Dodatkowe ilustracje do albumu „Zaćmienie o zmierzchu”.

Tworzone przez Janusza Christę przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Pomysłodawcą cyklu „Nowe Przygody” jest Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu Komiksów i Gier w Wydawnictwie Egmont oraz redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, który za zgodą oraz ze wsparciem wnuczki autora – Pauliny Christy – podjął się realizacji tego przedsięwzięcia. Do poszukiwań autorów nowej odsłony przygód Kajka i Kokosza przyczynił się konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, który dał szansę młodym polskim rysownikom i scenarzystom.

Autorzy „Zaćmienia o zmierzchu” – Maciej Kur i Piotr Bednarczyk – to właśnie laureaci tego konkursu (stworzyli serię „Lil i Put”). Natomiast rysownik albumu – Sławomir Kiełbus – w swoim czasie był wskazywany przez samego Janusza Christę jako ewentualny kontynuator serii „Kajko i Kokosz”. „Praca z bohaterami Janusza Christy to zawsze ogromna frajda, ale też ogromne poczucie obowiązku. Nie chcę zawieść oczekiwań fanów Mistrza i staram się zachować wszystko, za co kochali ten świat i klimat. Na szczęście to tak dobrze scharakteryzowane postacie, że piszą się same. W jaką sytuację się nie wrzuci Kajka, Kokosza, Mirmiła, Jagę, Łamignata czy Zbójcerzy, zawsze uzyska się coś ciekawego i to bardzo ułatwia konstruowanie fabuły” – tak o pracy nad kontynuacją serii opowiada Maciej Kur.

Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował około 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał około 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi