„Wysoko wśród drzew” – książka dla dzieci, którą napisała i zilustrowała Margaret Atwood

5 października 2022

Nakładem wydawnictwa Levyz Books ukazała się napisana wierszem i zilustrowana przez Margaret Atwood minimalistyczna książka dla dzieci. „Wysoko wśród drzew” to bezpretensjonalna opowieść o emocjach pierwszych dziecięcych przygód i radzeniu sobie z niepewnością.

W „Wysoko wśród drzew” dwóch młodych bohaterów beztrosko bawi się w koronach drzew i wydaje się, że nawet wiatr i deszcz szalejące w konarach nie wyrwą ich ze świata fantazji. Do czasu, aż bobry postanawiają schrupać im drabinę, a dzieci uczą się, że wysoko wśród drzew może spotkać je także strach i niepewność. Dzięki sprytowi, wyobraźni i współpracy z innymi, bardziej przyjaznymi zwierzętami, łobuzy bezpiecznie lądują na ziemi, a gdy znów pewnie stają na nogach, nabierają ochoty na nowe, roztropniejsze przygody.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że „Wysoko wśród drzew” jest prostą igraszką słowno-wyobrażeniową. Margaret Atwood zabiera nas do czasów, gdy książki dla dzieci nie musiały być narzędziem edukacyjnym i wychowawczym – wystarczyło, że były źródłem rozrywki, często jedynej, jaką mieli najmłodsi. Jednak jej utwór posiada również inny wymiar. Jeśli przyjrzymy się troszkę bliżej, miedzy wierszami odnajdziemy złotą myśl: zawsze trzymaj stopy na ziemi, nawet gdy głowę masz wysoko w chmurach.

„Książka zainspiruje dzieci do podejmowania twórczych wyzwań i czerpania radości i dumy z każdego małego kroku, nawet wtedy, gdy efekty wydają się skromne i nieznaczące” – ocenia Anna Kmiecik, psycholożka i wydawczyni polskiej edycji. Z myślą o najmłodszych czytelnikach stworzyła notkę biograficzną autorki, którą zaakceptowała sama Atwood. Wpis biograficzny ma pokazywać dzieciom, że pierwsze twórcze próby wielkiej pisarki wcale nie były uwieńczone sukcesem.

„Dziewczynka bardzo wcześnie zaczęła tworzyć swoje książki. Pierwszy tomik poezji jej autorstwa powstał, kiedy miała pięć lat. Dwa lata później napisała powieść. Była to historia o mrówce. Choć tamta książka nie odniosła sukcesu, dziś Margaret jest jedną z najbardziej znanych pisarek na świecie. Jej pomysły są tak cenne, że polują na nie złodzieje maszynopisów!” – czytamy w notce Kmiecik.

„Wysoko wśród drzew” ukazało się w Kanadzie w 1978 roku, gdy Atwood dopiero ugruntowywała swoją pozycję na kanadyjskiej scenie literackiej. Jak autorka podkreśla, nie pisała książki z myślą o własnym dziecku. „Tworzyłam kartki świąteczne z rymowankami dla bliskich, kartki urodzinowe z rymowankami, rymowane wierszyki satyryczne i inne tego typu rzeczy. Tak więc nie można było wykluczyć, że napiszę coś dla dzieci” – wyjaśnia.

Atwood mówi, że „Wysoko wśród drzew” powstało w czasie, gdy w Kanadzie dopiero zaczynano wydawać książki dla najmłodszych. „Mogliśmy używać tylko dwóch kolorów, bo trzy byłyby już za drogie w druku. Stąd niebieski, czerwony i ten dziwny brązowy, który wyszedł z połączenia dwóch pierwszych. Z tej samej przyczyny całą książkę kaligrafowałam odręcznie: aby zaoszczędzić” – wspomina.

„Miałam pewne doświadczenie w projektowaniu graficznym i drukarstwie – w czasach uniwersyteckich pod koniec lat 50. sprzedawałam nawet sitodrukowe plakaty, które tworzyłam na stole pingpongowym – więc wiedziałam, jak kaligrafować litery. Rysunki były czarno-białe. Wykonałam je piórkiem i tuszem, a potem wyjaśniłam wydawcy, gdzie powinien się znaleźć każdy z dwóch kolorów. Stosowaliśmy najprostsze techniki – nie było wówczas komputerów – i efekt także wygląda dość prosto. Niemniej wciąż jestem bardzo dumna z tej książki, mam do niej sentyment” – dodaje pisarka.

Książka „Wysoko wśród drzew” Margaret Atwood ukazała się w przekładzie Urszuli Ruzik-Kulińskiej.

[am]
fot. Margaret Atwood: Jean Malek
fot. Levyz Books/PAP


Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi