„Wydrążona iglica” – pierwsza powieść z przygodami Arsène’a Lupina dostępna w Wolnych Lekturach
Wolne Lektury reagują na bijący rekordy popularności serial Netfliksa nawiązujący do postaci Arsène’a Lupina. Książkowe przygody słynnego dżentelmena włamywacza, które stanowiły inspirację do tej produkcji, pojawiły się w ofercie internetowej biblioteki. Początkowo powieść „Wydrążona iglica” będzie dostępna jedynie dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, potem przeczytają ją bezpłatnie wszyscy.
Hit giganta telewizyjnego, jakim na świecie i w Polsce okazał się na początku roku „Lupin”, już latem tego roku doczeka się kontynuacji. Książki Maurice’a Leblanca są świetną podstawą dla materiału filmowego, bo zawierają wszystko to, czego oczekują dziś widzowie: nieprzeciętne charaktery, nieoczywistą fabułę, dużo zwrotów akcji i… mnóstwo tajemnic.
Choć główny bohater serialu to wcale nie Arsène Lupin, lecz Assasin Diop, który zainspirowany postacią dżentelmena-włamywacza idzie w jego ślady i w przewrotny sposób powtarza jego drogę. Również jeden z policjantów tropi ślady włamywacza, szukając wskazówek w literaturze detektywistycznej Leblanca.
Widzowie, którzy już tęsknią za bohaterami serialu, mogą w oczekiwaniu na drugi sezon sięgnąć po książkę o dżentelmenie włamywaczu. Pierwszą powieść o przygodach Arsène’a Lupina, „Wydrążoną iglicę”, można przeczytać na Wolnych Lekturach. Z serialem łączy ją normandzkie miasteczko Étretat, czyli miejsce akcji piątego odcinka pierwszego sezonu, a także prawdziwe miejsce zamieszkania Maurice’a Leblanca (dziś znajduje się tam muzeum Arsène’a Lupina). To tam, na plaży, nieopodal imponującego łuku skalnego i skalnej iglicy, rozgrywa się kulminacyjna scena ostatniego odcinka.
Czy i jak Étretat jest powiązane z tajemnicą tytułowej wydrążonej iglicy? Słynna iglica, wokół której skupia się fabuła, zawiera ponoć cenne skarby: perły, rubiny, szafiry, diamenty, fortunę francuskich królów. I oni także, władcy francuscy, pojawiają się na kartach powieści o przygodach Lupina. Tajemnicza przesyłka od Ludwika XIV, która dociera do Marii Antoniny na kilka dni przed śmiercią, jest tak cenna, że wielu podejmie ryzyko, byle tylko ją przechwycić. To właśnie jej tropem podąża dżentelmen włamywacz w „Wydrążonej iglicy”. Spiętrzone intrygi prowadzą przez całą Francję, ukazując jej geograficzne, kulturowe i historyczne smaczki.
„Wydrążona iglica” charakteryzuje się skomplikowaną fabułą i nieprzeciętnymi postaciami. Podobnie jak inspektor Lestrade, przykładny stróż prawa, w rozwiązywaniu najbardziej nieoczywistych spraw potrzebuje ponadprzeciętnie inteligentnego Sherlocka Holmesa, tak i sędzia śledczy Garimand znany z przygód o dżentelmenie włamywaczu, potrzebuje młodego i zdolnego Izydora Beautreleta, by przechytrzyć Lupina. Odniesienia do prozy sir Arthura Conan Doyle’a są nieprzypadkowe. Jednym z bohaterów „Wydrążonej iglicy” Maurice’a Leblanca jest właśnie angielski detektyw… Herlock Sholmes.
„Sprawa zapowiadała się stanowczo niedobrze. Kradzież, w której niczego nie ukradziono, niewidzialny więzień, nie było czego się chwycić” – dowiadujemy się już na początku „Wydrążonej iglicy”. Jak może skończyć się powieść, która zaczyna się od kradzieży nie wiadomo czego i morderstwa, którego nie było? Książki Leblanca, podobnie jak serial „Lupin”, od początku wprowadzają czytelnika w labirynt, w którym więcej jest pytań niż odpowiedzi. Kolejne rozdziały zamiast prowadzić do rozwiązania, tylko komplikują i tak zawikłaną fabułę, w której zmarli nagle okazują się żywi, najzacieklejsi wrogowie – najlepszymi przyjaciółmi, a sam Lupin pojawia się w nieoczekiwanych miejscach, również w roli szukającego siebie samego detektywa. Zmieniając maski, Arsène Lupin pokazuje jednocześnie, kim jest, a raczej kim nie jest: ani oficjalnym stróżem porządku, ani rozbójnikiem. Błądzi poza systemem i niczym Robin Hood sam wymierza sprawiedliwość.
„Wydrążona iglica” Maurice’a Leblanca to pierwsza pełna powieść o przygodach Arsène Lupina. Książkę można przeczytać na Wolnych Lekturach, a jeśli wolicie papierowe edycje, to od niedawna dostaniecie książkę w księgarniach opublikowaną nakładem Wydawnictwa CM.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi