Wydawnictwo Muza wznawia Nabokova

30 maja 2012

Wydawnictwo Muza kontynuuje wznawianie dzieł Vladimira Nabokova. W ciągu najbliższego miesiąca ukażą się cztery następujące pozycje:

Vladimir Nabokov „Nikołaj Gogol”

Biografia jednego wielkiego rosyjskiego pisarza, stworzona przez innego wielkiego rosyjskiego pisarza. Nabokov, nawet gdy pisze biografię, cały czas igra z czytelnikiem i podsuwa mu fałszywe tropy. Nabokov zmusza do myślenia. Kto sądził, że znajdzie w tej książce poukładaną biografię lub ? o zgrozo! ? streszczenia dzieł Gogola, ten się srodze rozczaruje. Pierwszym sygnałem dla czytelnika, że ma do czynienia z książką przewrotną, jest chronologia: na początku czytamy opis śmierci pisarza, a na końcu historię jego narodzin. Kto chce znaleźć suche dane chronologiczne o Gogolu, może zajrzeć do kalendarium załączonego na końcu książki. Kto chce wiedzieć, o czym były jego dzieła ? niech je przeczyta. Ale jeśli… (więcej o książce)

Vladimir Nabokov „Maszeńka”

Maszeńka, napisana na emigracji, uchodzi za najbardziej rosyjską powieść Nabokova. Specyficzny klimat książki, pełen niedopowiedzeń, dwuznaczności, mistyfikacji, fascynuje i urzeka czytelnika, który wraz z bohaterem utworu przeżywa jego duchowe rozterki. Ganinowi ? bo tak nazywa się ów bohater ? ojczyzna z perspektywy ubożuchnego berlińskiego pensjonatu dla rosyjskich emigrantów jawi się jako nostalgiczny sen, mit, niezatarte wspomnienie. Jednocześnie zaś przeżyta t a m, w Rosji, miłość młodzieńcza i romantyczna, jest dla niego droższa i realniejsza niż szara, nieprzyjazna teraźniejszość. I nagle okazuje się, że dziwnym zrządzeniem losu bliskie jest? (więcej o książce)

Vladimir Nabokov „Lolita”

Lolita ? najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Przybysz z Europy, pisarz i wykładowca, jest już od dawna maniakalnie wręcz zafascynowany nimfetkami – młodziutkimi dziewczynkami, jeszcze niedojrzałymi, a już prowokująco kobiecymi. Poszukując pokoju do wynajęcia natrafia na dwunastoletnią Dolores, która oczarowuje go od pierwszego wejrzenia. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i… (więcej o książce)

Vladimir Nabokov „Obrona Łużyna”

Najwspanialsza powieść o szachach, jaką kiedykolwiek napisano. Zarazem utwór o niezwykłej miłości i narastającym obłędzie. Świat, los lub autor rozgrywa z bohaterem niezwykłą partię na szachownicy życia, w bezlitośnie logiczny sposób rozwijając szachowy atak, oparty na wzorach i powtórzeniach, atak który wymaga wypracowania obrony. Zakończenie dalekie jest od jednoznaczności: nie możemy być pewni, czy bohater poniósł porażkę, czy też odniósł jednak zwycięstwo. (więcej o książce)

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi