Wydawnictwo Drzazgi w 2025 roku. Przedstawiamy wybrane zapowiedzi

7 lutego 2025

Niezależna oficyna Drzazgi ma już skonkretyzowane plany na najbliższe miesiące. Tradycyjnie czytelnicy mogą liczyć na literaturę piękną i faktu oraz eseistykę społeczno-polityczną najwyższej próby. Poniżej przedstawiamy wybrane zapowiedzi.

Radosław Kobierski „Na wulkanie” – premiera: 27 stycznia

Opowieści składające się na zbiór „Na wulkanie” rozgrywają się gdzieś w Polsce, czasem na emigracji. Autor skupia się w nich na mikrohistoriach, ich intymności i opisuje sejsmikę emocji, tektonikę relacji, strefy subdukcji, w której nachodzą i wpływają na siebie sprawy przemilczane i wyparte. Historie rodzinne, wygnanie i wysiedlenie, tożsamość, pamięć i jej zwodnicze iluzje, władza, a także choroba. Czasem niewiele potrzeba, by przemieścić życie na inne tory, zniszczyć je albo – przeciwnie – odbudować z popiołów. Powrót Radosława Kobierskiego do prozy po piętnastu latach milczenia.

Alberto Manguel „Biblioteka nocą”, tłum. Grzegorz Jankowicz – premiera: wiosna

Zbiór esejów o książkach, bibliotekach i ich migotliwych znaczeniach, jedna z najważniejszych publikacji w dorobku argentyńskiego bibliofila, znanego polskim czytelniczkom i czytelnikom jako autor „Historii czytania” i „Pożegnania z biblioteką”. Na tom składa się kilkanaście tekstów, w których Manguel konceptualizuje bibliotekę na różne, zaskakujące sposoby: jako mit, warsztat pracy, porządek, a wreszcie – dom, pokazując tym samym, że otoczeni książkami możemy wieść dobre życie.

Sam Shepard „Prując przez raj”, tłum. Marek Cieślik – premiera: 10 marca

Zbiór opowiadań jednego z najlepszych amerykańskich scenarzystów i dramatopisarzy, który dał się poznać także jako fascynujący prozaik. „Prując przez raj” to opowieści o dorastaniu w Ameryce, męskości, samotności i kalifornijskich pustkowiach, garściami czerpiące z imaginarium amerykańskiej kultury, lecz także aktywnie i zabawnie dyskutujące z utartymi wyobrażeniami o tym, jak to jest żyć po drugiej stronie oceanu.

Helmut Walser Smith „Opowieść rzeźnika”, tłum. Mariusz Gądek – premiera: 7 kwietnia

Gdy w 1900 roku w różnych punktach Chojnic, pomorskiego miasteczka, zostają znalezione fragmenty ciała chrześcijańskiego gimnazjalisty Ernsta Wintera, miejscowa społeczność przeżywa wstrząs. Oskarżenie szybko pada na żydowskiego rzeźnika, który według plotek zabił chłopca i wykorzystał jego krew do wyrobu macy. Helmut Walser Smith w swojej pasjonującej książce, sytuującej się na skrzyżowaniu reportażu historycznego i rozprawy antropologicznej, rekonstruuje wydarzenia sprzed ponad wieku, analizuje nabrzmiewające nastroje antyżydowskie w Chojnicach i przygląda się kształtowaniu dyskursu antysemickiego, składającego się z plotek przekazywanych sobie z ust do ust, artykułów w prasie i innych materiałów, w tym ikonograficznych, inspirowanych ówczesnymi wydarzeniami.

„Opowieść rzeźnika” to fascynujące studium przypadku, które dostarcza nowych rozpoznań na temat mitu mordu rytualnego, mającego korzenie w XII wieku, gdy Żydzi zostali oskarżeni o zabicie w celach rytualnych Williama z Norwich.

Zofia Lorek „Granaty” (tytuł roboczy) – premiera: 2 czerwca

Debiutanckie „Granaty” to zahaczająca o absurd opowieść, która przeprowadza czytelnika przez limbo, w jakim przebywa główna bohaterka. Jej marzeniem staje się wygrana w zdrapkach kupionych w Żabce, która mogłaby zagwarantować jej prywatny raj, kabinę prysznicową z hydromasażem albo nic nowego. Pomocą w dokonaniu wyboru służą kasjerka z Żabki, która zamienia się w Sfinksa, najlepszy przyjaciel, który okazuje się trupem, sprzedawczyni z absurdalnie dobrze ułożonymi włosami, konserwa z królika albo metrowy rybik, który wprowadził się na drugą stronę łóżka. Trzeba tylko się zdecydować; inaczej może wyskoczyć komunikat o błędzie. Trzy granaty leżą na stole i czekają na decyzję.

„Granaty” to historia o woli życia i o tym, czy ma ona jakikolwiek sens, czy może jedynie przeszkadza w osiągnięciu szczęścia, o tym, jak naprawdę wygląda raj i czy jest wszystkim potrzebny, a także co warto zostawić za sobą i czy w końcu nie trzeba przestać czekać.

Geoffroy de Lagasnerie „We trzech” (tytuł roboczy), tłum. Jacek Giszczak – premiera: wrzesień

Esej o przyjaźni jednego z najciekawszych filozofów francuskiej radykalnej lewicy. Z jednej strony autobiograficzna opowieść o przyjaźni autora z Didierem Eribonem i Édouardem Louisem, z drugiej esej postulujący radykalną przemianę życia społecznego, polegającą na dowartościowaniu relacji przyjacielskich i demitologizacji związków opartych na pokrewieństwie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi