Wydawnictwo Agora polskim wydawcą nagrodzonej tegorocznym Pulitzerem biografii Susan Sontag

6 maja 2020


Wydawnictwo Agora zapowiedziało publikację na polskim rynku biografii „Sontag. Życie i twórczość” (ang. „Sontag: Her Life and Work”) autorstwa Benjamina Mosera, która otrzymała w tym tygodniu Nagrodę Pulitzera. Premiera publikacji planowana jest na początek 2021 roku.

Benjamin Moser wcześniej napisał biografię Clarice Lispector, która znalazła się w finale National Book Critics’ Circle Award. Dzięki jego książce brazylijska pisarka zyskała międzynarodowe uznanie. „Syn Sontag, jej agent i wydawca zastanawiali się, kto powinien napisać o Susan, i po przeczytaniu książki o Clarice skontaktowali się ze mną. Uświadomiłem sobie, że chociaż czytałem dużo jej prac, nie wiedziałem, kim ona jest, poza faktem, że to kultowa pisarka, eseistka, twórczyni filmowa i intelektualistka. Słynna Sontag z białą smugą we włosach. To, co znalazłem, kiedy zacząłem poszukiwania, było tak zaskakujące i intrygujące, że spędziłem siedem lat, próbując to wszystko zebrać w jedną całość” ? mówi autor.

Moser stworzył portret totalny jednej z najwybitniejszych amerykańskich intelektualistek stulecia: jej twórczości i radykalnej myśli, społecznego aktywizmu i nieznanego prywatnego oblicza. Susan Sontag pozostawiła po sobie spuściznę pisarstwa o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie ? jej dzieła stały się swoistym kluczem interpretacyjnym współczesnej kultury. Autor prezentuje i analizuje dokonania Sontag oraz ujawnia kulisy życia pisarki, wykorzystując setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo ? a także przedstawiając blisko sto fotografii.

„Sontag. Życie i twórczość” jest pierwszą książką opartą na zamkniętych dla świata archiwach pisarki. Benjamin Moser miał możliwość zobaczyć wszystko, nawet jej komputer. Publikacja zawiera także świadectwa osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, w tym jej życiowej partnerki i światowej sławy fotografki Annie Leibovitz.

Wysiłek podjęty przez Benjamina Mosera doceniło w tym roku jury Pulitzera, przyznając autorowi nagrodę w kategorii biografia. „To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami” ? napisało w uzasadnieniu przyznania nagrody jury działające na Uniwersytecie Columbia.

„Jedną z fascynujących rzeczy w 'Sontag’ jest to, że znajdujesz tu wszystko, od buddyjskich idei Johna Cage’a, przez poglądy Andy’ego Warhola na temat celebrytów, po spostrzeżenia Susan na temat Bośni, science fiction i tańca współczesnego. Jedną z jej wspaniałych przysług dla nas było prowadzenie tak fascynującego życia, że ??być może niektórzy ludzie, którzy zainteresują się nią dla plotek, pozostaną też przy teorii estetyki. To wszystko jest częścią tej samej kultury. Staram się być przewodnikiem po tym wszystkim” ? tłumaczy Benjamin Moser.

Macierzystym wydawcą książki jest amerykańskie Wydawnictwo Ecco, imprint HarperCollins Publishers, którego nakładem „Sontag. Życie i twórczość” ukazała się w roku 2019. Jej polskim wydawcą będzie Wydawnictwo Agora. Premiera ma mieć miejsce na początku przyszłego roku.

[am]
fot. Beowulf Sheehan
Wypowiedzi Benjamina Mosera pochodzą z wywiadu dla Jewish Book Council.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi