„Woda na sicie” Anny Brzezińskiej ? nowa książka autorki monumentalnych „Córek Wawelu” zapowiedziana na wrzesień

5 sierpnia 2018


5 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa powieść autorki monumentalnych, bestsellerowych „Córek Wawelu”. „Woda na sicie. Apokryf czarownicy” to kolejna książka Anny Brzezińskiej osadzona w realiach historycznych.

Tym razem sceną wydarzeń będzie nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją historię opowie oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia…

Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach? Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno? Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?

„Woda na sicie” to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie ciąg dalszy opowieści o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Wydawca określa książkę „literackim majstersztykiem”. Ma to być kolejny dowód pisarskiego kunsztu Anny Brzezińskiej, której bohaterki zapadają w pamięć na długo po lekturze, bez względu na to, czy są dworskimi maskotkami, jagiellońskimi królewnami, czy czarownicami?

„[Ta książka] Jest dosyć trudna dla mnie z powodów formalnych, bo jest oparta na schemacie inkwizycyjnych protokołów z przesłuchań w procesie o czary. I mniej tutaj istotne są te czary, czyli co tam powypisywano w 'Młocie na czarownice’ i tego typu publikacjach. Bardziej interesowało mnie, jak człowiek w takiej sytuacji bardzo ekstremalnej, walcząc o życie, konstruuje opowieść i umieszcza siebie w tej opowieści i zmienia tę opowieść. I cały czas prawda jest czymś, co pojawia się w kolejnych wersjach. Nie jest czymś stałym, jest pewnym procesem, migocze. Chciałam pokazać to, jak niezmiernie ciężko jest określić, co jest prawdą” ? mówiła Anna Brzezińska w niedawnym wywiadzie udzielonym studenckiej rozgłośni Radio Sfera.

Anna Brzezińska przez wiele lat była jedną z najlepszych polskich pisarek fantastyki (trzykrotnie zdobyła Nagrodę im. Janusza A. Zajdla). W ostatnich latach jej zainteresowania literackie zboczyły w kierunku powieści historycznych, co ma po części związek z jej wykształceniem (autorka jest doktorantką mediewistyki). Jak twierdzi, będzie już trzymała się istniejących światów i opowiadać o fascynującej przeszłości, aczkolwiek ? podobnie jak inni twórcy powieści historycznych ? nie zamierza unikać w swych książkach wątków fikcyjnych.

fot. Andrzej Banaś / Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi