banner ad

Wnuczka odkrywa tajemnice znanego pisarza. Premiera powieści „Antrakt” Ruperta Smitha

3 lutego 2016

Antrakt-premiera
Sekrety słynnego pisarza skrywane przez trzy generacje angielskiej rodziny, obyczajowe skandale i świat artystyczny przedwojennego Londynu ? wszystko to znajdziemy w powieści „Antrakt” Ruperta Smitha, która trafiła do księgarń 3 lutego nakładem wydawnictwa Muza.

Helen, znudzona swoim życiem i małżeństwem, zapisuje się na kurs kreatywnego pisania i zaczyna zbierać informacje na temat życia swojego dziadka, Edwarda Bartona, jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Niedoceniany przez krytyków, był uwielbiany przez czytelników ? a także przez przemysł filmowy; na podstawie jego bestsellerowych powieści powstało kilka filmów. I nagle u szczytu sławy, po światowym sukcesie kolejnej powieści „Antrakt”, na podstawie której w 1959 roku zrealizowano film pod tym samym tytułem z Laurencem Olivierem i Jayne Mansfield, Barton wycofał się z publicznego życia i nigdy już nie napisał ani jednego słowa.

Helen postanawia rozwikłać sieć fikcji i kłamstw otaczających spuściznę dziadka i wyjawić tajemnicę ciążącą na całej jej rodzinie ? historię miłosną znacznie bardziej dramatyczną niż te, które Barton opisywał w swoich powieściach. To, co odkryje na strychu, wśród zakurzonych papierów, na zawsze zmieni jej relacje z bliskimi. Podczas gdy dociera do prawdy o przeszłości, lekkomyślnie wdaje się w romans, który postawi jej przyszłość pod znakiem zapytania.

Dzięki odnalezionym przez Helen dziennikom dziadka czytelnik przenosi się z londyńskich przedmieść w czasach współczesnych w samo serce Londynu lat przedwojennych, wojennych i powojennych, a sugestywna narracja Ruperta Smitha sprawia, że jest to naprawdę fascynująca podróż. Wśród literackich inspiracji „Antraktu” autor wymienia „Madame Bovary” Flauberta, „Stracone złudzenia” Balzaca czy „Lolitę” Nabokova. Postać Edwarda Bartona czerpie z biografii wielu dwudziestowiecznych pisarzy ukrywających orientację homoseksualną, w szczególności Terence?a Rattigana i Somerseta Maughama, ale też Evelyna Waugha i Johna Cheevera.

Autor książki, Rupert Smith, urodził się w Waszyngtonie w roku 1960, a dorastał w Surrey. Od roku 1978 mieszka w Londynie. Studiował anglistykę na tamtejszym uniwersytecie, a następnie, w roku 1986, uzyskał tytuł doktora z historii teatru. Jako dziennikarz współpracował z takimi pismami, jak „The Guardian”, „The Independent on Sunday”, „The Times”, „The Los Angeles Times”. Jest autorem wielu powieści, zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i pod pseudonimami James Lear i Rupert James.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Muza. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi