„Wilt” Toma Sharpe’a – klasyka czarnego angielskiego humoru w nowym tłumaczeniu

24 marca 2017


Powraca czarny angielski humor w najlepszym wydaniu! Bestseller Toma Sharpe?a „Wilt” doczekał się wznowienia. To historia o sympatycznym, acz fajtłapowatym nauczycielu akademickim. Żona trzyma go pod pantoflem, pies sam decyduje o trasie wspólnych spacerów , a w pracy brak perspektyw na awans. Pewnego dnia, na skutek serii absurdalnych wydarzeń, życie Wilta wywraca się do góry nogami! Powieść trafiła do księgarń za sprawą wydawnictwa Poradnia K.

Co się dzieje, kiedy życie wydaje ci się pasmem porażek? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, z pewnością nie dowiesz się tego od Henry?ego Wilta. Wrażliwy i inteligentny Henry pracuje jako wykładowca w college’u, wbijając wiedzę o „Kandydzie” i „Władcy much” do tępych głów mechaników, rzeźników i monterów. Jego małżonką jest gargantuiczna i głupawa Eva, która co tydzień znajduje inny sposób na samodoskonalenie – a to interesuje się duchowymi aspektami sztuk walki, potem operą, transcendentalną medytacją, w końcu nawet garncarstwem i aranżacją kwiatów. Wciąż też wytyka mężowi brak ambicji. Z awansem w pracy Henry nie jest w stanie za wiele zrobić, inaczej rzecz się ma z żoną. Wieczorami bohater zaczyna więc snuć fantazje o zamordowaniu Evy.

Pewnego razu Wiltowie udają się na suto zakrapianą imprezę do nowo poznanych znajomych żony, irytującej pary wyzwolonych jankesów, Gaskella i Sally. Na skutek perfidii niewyżytej seksualnie gospodyni pijany do nieprzytomności Henry ląduje w łazience z dmuchaną lalką przyczepioną do penisa. Leżącego w wannie mężczyznę mają okazję zobaczyć goście. Oburzona Eva, myśląc, że mąż figlował z seks-zabawką, decyduje się spędzić kilka dni na jachcie Gaskella i Sally, aby nieco odpocząć i „przemyśleć kilka spraw”. Wilt wraca do domu sam. Poniżony na oczach ludzi, wyżywa się w dość osobliwy sposób – chce dowieść swego charakteru, więc przebiera pozostawioną mu dmuchaną lalkę za Evę i wprawia się do morderstwa, wrzucając ją do dziury na pobliskiej budowie.

Następnego dnia robotnicy wylewają beton do dołu. Nie udaje im się w porę zatrzymać maszyny, ale zauważają, że w dziurze leży martwa kobieta. Na miejsce przyjeżdża policja. Ślady, które znajdują wokół, naprowadzają funkcjonariuszy na Henry’ego. Mężczyzna zostaje oskarżony o morderstwo małżonki.

Inteligentny i niepewny siebie Henry Wilt mógłby zostać bohaterem scenariusza Woody?ego Allena. Prowadzi nudne i jednostajne życie. Jego perypetie budzą politowanie, ale też śmieszą do łez. Tom Sharpe (1928-2013), nauczyciel akademicki, z rubasznym i pikantnym humorem opisuje swoje środowisko, nie stroniąc od niewybrednych żartów i dosadnych porównań, wywołując u czytelnika głośny śmiech… „Wilt” to świetna rozrywka dla wszystkich, którzy cenią satyryczną powieść akademicką w najlepszym wydaniu, jak choćby Davida Lodge’a i Martina Amisa.

Książki Sharpe’a mają specyficzny styl, używa w nich dosadnego języka, który w połączeniu z purnonsensowym humorem i absurdem daje nieodparcie komiczny efekt. Sam autor zdradził przed laty sposób, w jaki sprawdza, czy to, co wymyślił, nadaje się do publikacji: „Napisany tekst daję o 22:30 żonie do przeczytania, tuż przed tym, zanim pójdzie do łóżka. I jeśli zaraz potem słyszę, że się śmieje, wiem, że to musi być dobre”. Zdanie żony podziela również brytyjska prasa, która nazwała Sharpe’a „niezrównanym mistrzem farsy” i kontynuatorem wielkiej tradycji angielskich pisarzy satyryków z P.G. Wodehouse’em i Evelynem Waughem na czele.

Choć największą popularność przyniosły Sharpe’owi powieści o Wilcie, ma on również w dorobku inne tytuły znane polskim czytelnikom: „Nieprzystojne obnażenie” (groteska ośmieszająca przywiązanie do tradycji i nowe mody) i „Zemsta Skulliona” (satyra na środowisko naukowe brytyjskiego szkolnictwa wyższego).

„Wilt” jest wznowieniem wydanej przed kilku laty powieści w nowym tłumaczeniu Zuzanny Naczyńskiej. Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi