Wiemy już, kto wyda w Polsce laureata tegorocznego Bookera

17 listopada 2015

wyd-literackie-wyda-marlona-jamesa
Wydawnictwo Literackie poinformowało o nabyciu praw do wydania powieści Marlona Jamesa „A Brief History of Seven Killings” (z ang. „Krótka historia siedmiu zabójstw”). Książka 13 października bieżącego roku została wyróżniona prestiżową Nagrodą Bookera.

Wydawnictwo Literackie kontynuuje tym samym świetną passę związaną z Bookerem: pod koniec 2014 roku ukazała się głośna powieść „Wszystko, co lśni” nowozelandzkiej pisarki Eleanor Catton, w październiku 2015 roku – „Ścieżki północy” australijskiego powieściopisarza Richarda Flanagana. „A Brief History of Seven Killings” Marlona Jamesa dołączy do tego znakomitego grona.

Marlon James urodził się w roku 1970 na Jamajce. Obecnie pracuje jako wykładowca uniwersytecki w Stanach Zjednoczonych, mieszka w Minneapolis. Jest autorem trzech powieści: „The Book of Night Women” (2009), „John Crow’s Devil” (2010) i „A Brief History of Seven Killings” (2014). Wyróżniona Bookerem powieść to wielowątkowa, monumentalna (blisko 700 stron!), napisana z niezwykłym kunsztem książka, której centralnym punktem jest nieudany zamach na gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya. 3 grudnia 1976 roku w stolicy Jamajki Kingston do domu muzyka wdarło się siedmiu uzbrojonych mężczyzn. W wyniku strzelaniny Marley, jego żona i menadżer muzyka odnieśli rany. Po tym wydarzeniu nie ujawniono wiele na temat zamachowców, ale Jamajczycy szeptali, plotkowali, wymieniali się teoriami i rozmaitymi domysłami.

Marlon James nawiązując do tych wydarzeń tworzy epicki obraz Jamajki. Powieść, na przestrzeni trzydziestu lat, przedstawia losy blisko 80 bohaterów, od handlarzy narkotyków, członków gangu, agentów FBI aż po?duchy! Znajdziemy tu elementy thrillera politycznego, biografii, powieści obyczajowej; pisarz sprawnie łączy gatunki i zmienia rejestry językowe. Słowem, nagrodzona Bookerem powieść „A Brief History of Seven Killings” to prawdziwa literacka uczta.

„Podobał mi się pomysł przedstawienia wydarzeń z różnych punktów widzenia, co zaczerpnąłem od Faulknera, a nawet od Orhana Pamuka. Znajdziecie to czasem w biografiach gwiazd, szczególnie w biografiach grup ludzi, z których każdy dodaje coś od siebie. Jest to też coś, co można odnaleźć w 'Dzikich detektywach’ Roberto Bola?o, gdzie wiele osób krąży wokół pojedynczego zdarzenia” – mówił James w wywiadzie dla magazynu „GQ”.

Prawa do wydania książki nabyły obok Wydawnictwa Literackiego oficyny z Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Stacja HBO wykupiła opcję na adaptację telewizyjną. Nad scenariuszem serialu pracuje sam Marlon James.

Książka ukaże się w polskim przekładzie już w przyszłym roku.

fot. Jeffrey Skemp

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi