Wielka miłość w czasie II wojny światowej. Premiera powieści „Dzielnym będzie przebaczone” Chrisa Cleave’a

6 czerwca 2017


14 czerwca nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się nowa powieść autora „Między nami”. W „Dzielnym będzie przebaczone” Chris Cleave luźno nawiązał do opowieści wojennych swoich dziadków, tworząc przejmującą książkę o wielkiej miłości, która rozgrywa się na tle mało znanych epizodów historii.

Mary North, osiemnastolatka z wyższych londyńskich sfer, odkrywa w sobie wszystko, co najlepsze, gdy wybucha wojna. Odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Otrzymuje jednak posadę nauczycielki – zostaje przydzielona do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie zostały ewakuowane na wieś. Dziewczyna decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić najmłodszych, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało.

W pracy poznaje Toma, młodego dyrektora okręgu szkolnego, który odpuścił sobie wojnę. Ich relacje szybko przestają mieć jedynie zawodowy charakter i przenoszą się na grunt osobisty. Kiedy Mary poznaje współlokatora Toma, Alistaira, konserwatora w Tate Gallery, który zaciągnął się do wojska, pojawia się dylemat wystawiający tych trojga na ciężką próbę.

To ledwie początek dramatycznych i nieprzewidywalnych jak wojna losów bohaterów, zaskoczonych zwrotami w swym dotychczas ustabilizowanym życiu. Na kartach książki krążymy z nimi po coraz bardziej zniszczonym Londynie, jesteśmy świadkami walk pod Dunkierką i oblężenia twierdzy na Malcie, oglądamy dziecięce przedstawienie szopki bożonarodzeniowej, podczas którego odbywa się nalot, uczestniczymy w akcjach Czerwonego Krzyża, gdy Mary zostaje kierowcą karetki?

„Dzielnym będzie przebaczone” to wciągająca i refleksyjna powieść o zwykłych ludziach uwikłanych nagle zarówno w Wielką Historię, jak i w swoją, małą, najintymniejszą i jedyną. Chris Cleave przeplata tragizm z humorem, opisując z niezwykłą lekkością nawet najcięższe doświadczenia. Z wielką empatią zagląda w dusze bohaterów, pozostawiając nas ze zdaniami, które od razu chce się wypisywać, bez względu na to czego dotyczą.

„Książka oparta jest na prawdziwej historii moich dziadków, którzy poznali się na początku II wojny światowej i zostali rozdzieleni na trzy lata. Babcia była w bombardowanym Londynie, dziadek brał udział w oblężeniu Malty. Zakochiwali się w sobie, pisząc listy. To listy są siłą napędową tej powieści. Jest ona o tym, jak się zakochujemy, bez fizycznego aspektu miłości, ale z całym jej ładunkiem emocjonalnym” – mówi Chris Cleave.

Autor liczy na to, że po lekturze czytelnicy spojrzą na XXI wiek z zupełnie innej strony. „To książka dla tych, którzy byli na tyle odważni, żeby tak zatracić się w miłości, by przekonać się w pełni, co ona oznacza. Tłem dla takiej miłości staje się tutaj wojna, kiedy świat dookoła rozpada się w pył” – wyjawia. „Mam nadzieję, że(…) poczujecie się, jakbyście tam byli, w Londynie, w czasach niemieckich nalotów, w latach 1939-1942, i jakbyście sami byli zakochani, i doświadczali tej radości i grozy” – dodaje Cleave.

Powieść „Dzielnym będzie przebaczone” ukaże się 14 czerwca nakładem wydawnictwa Świat Książki.

fot. James Emmett

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi