„W drodze nad Morze Żółte” – zbiór opowiadań twórcy „True Detective” już w księgarniach!

11 lutego 2016

w-drodze-nad-morze-zolte-premiera
Scenarzysta popularnego serialu „Detektyw” („True Detective”) w mrocznych opowiadaniach rozgrywających się na południu Stanów Zjednoczonych. Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się nieznany jeszcze polskim czytelnikom zbiór „W drodze nad Morze Żółte” Nica Pizzolatto.

Akcja jedenastu opowiadań toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. To historie o odnajdowaniu piękna w samotności, o tym, jak ciężko znaleźć porozumienie nie tylko między ludźmi, ale także między przeszłością i teraźniejszością, czy zgodę z samym sobą.

Recenzenci za oceanem, którzy mieli okazję zapoznać się z książką, przywołują klimat prozy Richarda Forda, gdzie uczucia samotności i rozczarowania życiem opisane są niezwykle precyzyjnym językiem, wciągając czytelnika w niekonwencjonalne opowieści. Strach, wstyd i poczucie wyobcowania towarzyszą bohaterom: matce ze złamanym sercem, która straciła synka, weteranowi w depresji, amatorowi BASE jumpingu, który właśnie oddaje skok ze spadochronem z łuku St. Luis czy jedenastoletniemu chłopcu, który po rozwodzie rodziców spędza weekend z ojcem i widząc, jak ten próbuje zrobić wrażenie na jednej z kobiet, uświadamia sobie z przerażeniem, że może mieć cechy swojego ojca nieudacznika. Jest także historia próby odnalezienia córki trenera, która zerwała kontakt z rodziną.

Bohaterowie Pizzolatty nie umieją pogodzić się ze stratą, walczą, choć sukces nie jest im pisany. Nieustannie towarzyszą im strach, wstyd i poczucie wyobcowania. Chcą zmian, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. To jednak nie ma znaczenia. Smutne i piękne historie pozostają z czytelnikiem na długo. Pizzolatto stawia czytelnika na skrzyżowaniu pragnień, tęsknoty i straty, gdzieś w drodze nad Morze Żółte.

Zapytany o to, jaką radę dałby początkującym autorom, Pizzolatto mówi tak: „Pisz o tym, czego nie rozumiesz, aż w końcu to zrozumiesz”. Jednocześnie podkreśla, że w przypadku poważnych wyzwań, do których na pewno pisarstwo należy, wszelkie rady są niebezpieczne, dlatego stara się ich nie udzielać, ale także z nich nie korzysta.

Urodzony w 1975 roku Nic Pizzolatto to pisarz, scenarzysta i producent. Zadebiutował zbiorem opowiadań „W drodze nad Morze Żółte”, który zdobył nominację do nagrody National Magazine Award, a „Poets & Writers Magazine” uznał tę książkę za jedno z pięciu najciekawszych literackich wydarzeń roku. Sam autor opowiada, że pierwsze opowiadanie z tego tomu ? „Ptasi duch” ? sprzedał do publikacji w „Atlantic Monthly”. Za zarobione pieniądze wyjechał do Europy na dwa miesiące. Wtedy też uwierzył, że może utrzymać się z pisania. Dzisiaj o wiele więcej czasu niż na prozę przeznacza na pisanie scenariuszy i pracę na planie filmowym, czego efektem są dwa sezony serialu „True Detective”.

Polscy czytelnicy mieli już okazję poznać twórczość literacką Pizzolatto za sprawą wydanej w 2014 roku powieści noir zatytułowanej „Galveston„. Książka ta trafiła na listę finalistów Discover Award oraz otrzymała nagrodę im. Edgara Allana Poe dla najlepszego powieściowego debiutu, wyróżniono ją także Spur Award oraz nagrodą Akademii Francuskiej dla najlepszego zagranicznego debiutu ? Prix de Premier Roman L?Etranger. Prawa do książki kupiły wydawnictwa z szesnastu krajów. Coraz częściej mówi się także o przeniesieniu powieści na ekran telewizyjny w formie miniserialu.

Zbiór opowiadań „W drodze nad Morze Żółte” ukazał się pod patronatem Booklips.pl. Przekładu książki dokonał Marcin Wróbel.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi