Unikatowy dodatek do „Kajtka i Koka w kosmosie” do pobrania za darmo!

13 grudnia 2012


Twórcy bloga Na Plasterki!!!, we współpracy z Arkadiuszem Salamońskim i Bogdanem Ruksztełło-Kowalewskim, przygotowali specjalny dodatek dla miłośników komiksu „Kajtek i Koko w kosmosie”. Już od 21 grudnia broszurka zatytułowana „Powrót do gwiazdozbioru Oriona” będzie do pobrania za darmo z bloga oraz komiksowej strony wydawnictwa Egmont, które jest patronem przedsięwzięcia.

Niemal 30-stronicowy dodatek do komiksu będzie zawierał cenne i unikatowe materiały związane z tym legendarnym dziełem. Znajdziemy tam m.in. wszystkie dodatkowe odcinki „Kajtka i Koka w kosmosie” wykorzystywane przed laty w różnych wydaniach skróconych, odcinki ocenzurowane i przerysowane; okładki i ilustracje na strony tytułowe zaprojektowane do innych wydań (nawet te niepublikowane); szkice i projekty postaci autorstwa Janusza Christy; archiwalne artykuły prasowe oraz objaśnienia i komentarze do materiałów archiwalnych. Całość przygotowana została w formacie: 260×167 mm, tak aby po wydrukowaniu i zszyciu można było włożyć broszurkę do wydania albumowego komiksu jako dodatkowy rozdział.

„Kajtek i Koko w kosmosie” – wydanie z 1974 roku

Historia edycji najdłuższego polskiego komiksu, składającego się z ponad tysiąca dwustu pasków, jest długa i równie zajmująca jak sama opowieść. „Kajtek i Koko w kosmosie” pierwotnie ukazywał się na łamach ?Wieczoru Wybrzeża? w latach 1968?1972. Po raz pierwszy w wersji albumowej komiks trafił na księgarskie półki w 1974 roku nakładem gdańskiego Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego. Zawierał jednak bardzo okrojoną (o niemal 90 procent!) i poprzerabianą wersję historii. Kolejną próbę zebrania monumentalnego dzieła Christy w jedną całość podjęto na początku lat 90., jednak ostatecznie inwestor wycofał się z przedsięwzięcia i na rynku ukazały się jedynie trzy z zaplanowanych dwunastu 48-stronicowych albumów.

Po raz pierwszy prawie pełną edycję w jednym grubym tomie opublikowano w 2001 roku dzięki wydawnictwu Egmont. „Do dziś pamiętam, jak w rozmowie ze mną Janusz Christa, już po publikacji tego albumu, nie wierzył, że czytelnicy będą chcieli kupić i zapłacić 50 zł za komiks” ? wspomina Arkadiusz Salamoński w artykule opublikowanym na łamach bloga Na Plasterki!!!. „Była to wówczas spora kwota i dla komiksowych premier dotychczas niespotykana.”

pierwsza pełna edycja „Kajtka i Koka w kosmosie”

Z racji tego, że wydawnictwo spieszyło się z publikacją na odbywające się za kilka miesięcy Warszawskie Targi Książki nie udało się zdobyć wszystkich archiwalnych materiałów (wiele oryginalnych matryc zaginęło), dlatego w albumie zabrakło 160 pasków. Dopiero w tym roku, po 40 latach od zakończenia edycji prasowej, udało się skompletować i wypuścić na rynek pierwsze pełne wydanie komiksu.

Jedną z atrakcji zapowiadanego na 21 grudnia dodatku jest składający się z 40 pasków epizod zatytułowany „Powrót na Ziemię”, który pojawił się dopiero w ostatnim, pełnym wydaniu Egmontu. Tutaj jednak zawiera on kolory (oryginał był czarno-biały) nałożone za zgodą Janusza Christy przez Arkadiusza Salamońskiego. „Kolory kładłem samodzielnie, używając w tym celu mojego pierwszego tabletu graficznego. Dwie pierwsze plansze zawiozłem panu Januszowi do oceny na początku 2002 roku. Samo wykonanie spodobało się rysownikowi i ocenił je pozytywnie. Miał tylko uwagi do palety barw” ? opowiada Salamoński na łamach Na Plasterki!!!. Poprawione zgodnie z sugestią autora paski ukazały się przed laty w magazynie ?Giełda Komiksu? a teraz, dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont, będą dostępne zarówno dla wielbicieli komiksu, jak i tych, którzy z Kajtkiem i Kokiem nie mieli jeszcze styczności.

Od wczoraj spory fragment pokolorowanych pasków publikowany jest na blogu Na Plasterki!!!, który stanowi największe sieciowe kompendium wiedzy o twórczości Janusza Christy. Wraz z pozostałymi unikatowymi materiałami komiks ukaże się 21 grudnia w postaci broszurki „Powrót do gwiazdozbioru Oriona”. Będzie ona dostępna w postaci darmowego pliku PDF na blogu oraz egmontowej stronie Klubu Świata Komiksu.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi