Unikatowe wydania poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na 80. rocznicę powstania warszawskiego

27 lipca 2024

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego wydawnictwo Świat Książki, we współpracy z Biblioteką Narodową, przygotowało specjalne limitowane edycje tomików poetyckich Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Publikacje stanowią hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich poetów i bohatera powstania, którego twórczość i życie są nierozerwalnie związane z historią naszej stolicy.

Na tom „Wiersze wybrane” składają się liryczne pejzaże, subtelne erotyki pisane do żony Barbary oraz inne utwory, które ukazują bolesny obraz wojennych dni. „Znajdziecie w nim najpiękniejsze wiersze poety, te najbardziej znane, i takie, które być może dopiero odkryjecie” – pisze Joanna Laprus-Mikulska, redaktor naczelna Wydawnictwa Świat Książki.

Wydanie zawiera rękopisy i maszynopisy wzbogacone rzadko prezentowanymi ilustracjami wykonanymi przez samego poetę. Rękopisy te, zakupione od matki Barbary, Feliksy Drapczyńskiej, trafiły do Biblioteki Narodowej w 1963 roku. Razem z innymi dokumentami przechowywanymi w tej książnicy stanowią największy zachowany zbiór rękopisów, rysunków, korespondencji i konspiracyjnych wydań Baczyńskiego. Dzięki tym unikalnym materiałom możemy lepiej poznać życie i twórczość młodego poety. Książka ukazała się w edycji z barwionymi brzegami.

„W żalu najczystszym” to reprint oryginalnego, własnoręcznie wykonanego tomiku poezji, który Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie Barbarze w dniu ich ślubu, 3 czerwca 1942 roku. To niezwykłe wydanie odzwierciedla miłość i uczucia, które poeta żywił do ukochanej, a także jego wyjątkowy talent. Jest to bowiem dzieło z pogranicza poezji, malarstwa i grafiki. Jak informuje Biblioteka Narodowa, kunsztowne wykonanie przez Baczyńskiego tomiku nawiązuje do tradycji „pięknej książki”, ale także do średniowiecznego rękopisu z iluminacjami i zdobnymi inicjałami, przenoszącymi dzieło w sferę sacrum.

Książka ukazała się w twardej oprawie i jak najwierniej oddaje ten wyjątkowy artefakt, który został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. „Każda strona jest starannie złożona i oprawiona, tak jak zrobił to Baczyński własnoręcznie ponad 80 lat temu. To nie tylko tomik poezji, ale prawdziwe dzieło sztuki, które pozwala nam przenieść się w czasie i poczuć magię tamtych chwil” – informuje Wydawnictwo Świat Książki.

Podobnie rzecz się ma z kilkudziesięciostronicowym tomikiem zawierającym poemat „Serce jak obłok”. Był on podarunkiem dla Barbary na pierwszą rocznicę ślubu Baczyńskich, powstał więc przed 3 czerwca 1943 roku. Poeta wykonał go własnoręcznie, kaligrafując tekst wielokolorowym, wręcz „szkolnym” pismem. Karty zostały udekorowane czterema akwarelami utrzymanymi w chłodnych, onirycznych barwach. Na okładce Baczyński namalował żaglowce, morskie głębiny, wulkaniczną wyspę oraz otoczony znakami Zodiaku monogram BB (Barbara Baczyńska).

Sam poemat „Serce jak obłok” powstał w 1941 roku. Krzysztof Kamil Baczyński zadedykował go matce, jednak odpisy zaczęły wkrótce krążyć wśród znajomych poety. Według jednej z relacji to właśnie lektura tego wiersza skłoniła Barbarę Drapczyńską do nawiązania znajomości z Baczyńskim. Potwierdza to dedykacja niezwykłego rękopisu ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w którym poemat został nazwany „pierwszą przyczyną naszego poznania”. I ten tomik również możemy nabyć w formie, która wiernie oddaje oryginał.

Wydawnictw Świat Książki przekazało, że publikacją tych trzech książek pragnie „uczcić pamięć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego, przekazując ich ducha i przesłanie kolejnym pokoleniom”.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Przez 63 dni powstańcy prowadzili samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Krzysztof Kamil Baczyński i jego żona Barbara znaleźli się wśród ofiar, które zginęły w czasie walk.

[am]
źródło: Wydawnictwo Świat Książki

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi