„Tymczasem” – komiks wydany z okazji polskiej prezydencji w UE

25 listopada 2011

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komiks zatytułowany „Tymczasem” z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Projekt przygotowało w formie zlecenia wydawnictwo Kultura Gniewu.

Z europejskich bibliotek znikają manuskrypty. Łupem przebiegłego złodzieja padają teksty Szekspira, Borgesa, Kafki, Verne?a, Miłosza i Lema. Wraz z nimi znika pamięć o autorach i ich twórczości. Dziedzictwo europejskiej kultury jest zagrożone? Dwójka bohaterów, nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarka ze szkoły w Sejnach postanawiają odnaleźć i złapać złodzieja. W rozwiązaniu zagadki pomagać im będzie duch Stanisława Lema.

Tak rozpoczyna się fabuła 58-stronicowego komiksu przygotowanego przez czołowych polskich twórców komiksu – Grzegorza Janusza (scenariusz), Przemysława Truścińskiego (rysunki) oraz Krzysztofa Ostrowskiego (kolory). Nad przygotowaniem projektu czuwało wydawnictwo komiksowe Kultura Gniewu.

„Komiks jest zaproszeniem do podróży po kulturach państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie jest komentarzem bieżących wydarzeń politycznych. Polska prezydencja w Radzie UE stanowi jedynie tło przedstawionych zdarzeń.” – napisał we wstępie Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu do spraw europejskich MSZ – „Naszym zamysłem było pokazanie jedności wyzwań europejskich w duchu hasła, które stało się mottem Unii Europejskiej zapisanym w preambule Traktatu z Lizbony: 'Zjednoczeni w różnorodności’. Dawniej polska szkoła plakatu i polska twórczość filmowa, a dzisiaj polska szkoła rysunku i animacji promują Polskę w jednoczącej się Europie.”

Komiks „Tymczasem” nie trafił do szerszej dystrybucji. Można zapoznać się z nim w całości on-line klikając tutaj.

Wszystkich, którym marzyłby się egzemplarz wydany w tradycyjny sposób na papierze, informujemy, że mogą takowy otrzymać bezpłatnie kontaktując się meilowo z odpowiednią osobą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub lokalnym Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej (adresy wszystkich ośrodków RCIE zamieszczone są tutaj).

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi