Tuńczyk i zbrodnia! Premiera „Czerwonego złota” Toma Hillenbranda

30 października 2016

czerwone_zloto_premiera
Wydawnictwo Smak Słowa opublikowało kolejny kryminał kulinarny z Xavierem Kiefferem. „Czerwone złoto” Toma Hillenbranda to powieść dla smakoszy, która dowodzi bliskości sztuk rzekomo odległych ? kuchni i zbrodni.

Na kartach „Czerwonego złota” powraca znany już polskim czytelnikom z „Diabelskiego owocu” Xavier Kieffer, mistrz kuchni i detektyw amator w jednym, który prowadzi niewielką knajpkę w Luksemburgu. Odkąd związał się z najsłynniejszą krytyczką kulinarną Francji, bywa zapraszany na najbardziej prestiżowe imprezy. Uroczysta kolacja wydana przez mera Paryża kończy się jednak zaraz po przystawce. Ryuunosuke Mifune, sławny mistrz sushi, pada nagle martwy. Zatrucie rybą ? brzmi oficjalna informacja na temat przyczyny zgonu. Kieffer jest jednak sceptyczny. Jako jedyny zauważa, że sprawa ma drugie dno. Po drodze odkrywa fascynujące realia kuchni sushi. Dowiaduje się, że istnieją ryby droższe od złota. A nawet cenniejsze niż ludzkie życie.

Tom Hillenbrand zaprasza do świata kulinarnej zbrodni. Rozbudza apetyt czytelnika nie tylko na smakowite odkrycia, lecz także na intrygę ze szczyptą miłości. Spisków nie zabraknie ? tych na salonach i w przemyśle spożywczym. Autor odsłania działalność przemytników, którzy zarabiają miliony na szmuglowaniu niepozornej ryby ? tuńczyka. Dowodzi, że ludzka chciwość wpływa nie tylko na środowisko, ale i na to, co serwowane jest na naszych talerzach.

Autor nie chce jednak wytykać nikogo palcem. „Ostatecznie każdy musi zdecydować za siebie. Przemysłowa produkcja żywności wciąż stwarza problemy. Jeśli każdy powiedziałby teraz, że nie będzie już więcej jadł tuńczyka, lecz pstrąga, to w ciągu dziesięciu lat podobne problemu będziemy mieli z pstrągami, co byłoby równie straszne” – mówi Hillenbrand, dodając, że większą uwagę powinno się zwracać na zasoby danej ryby czy innego specjału.

W pysznej powieści o jedzeniu Hillenbrand częstuje czytelnika garścią unikatowych ciekawostek, wybornie brzmiących potraw, z kulinariów czyniąc niemal bohatera. Serwuje abalony, jedne z bardziej wykwintnych owoców morza, bretońskie naleśniki galette czy też delikatne brioszki. Choć „Czerwone złoto” to świat kulinariów bez dozy idealizowania, to z dużą porcją prawdziwej miłości do jedzenia.

Autor książki studiował politykę europejską, był wolontariuszem w szkole dziennikarskiej im. Georga von Holtzbrincka i kierownikiem działu w „Spiegel Online”. Jest zapalonym kucharzem hobbystą i smakoszem. Podczas wielomiesięcznego pobytu w Luksemburgu zakochał się w Wielkim Księstwie i tam ulokował knajpkę bohatera swojego cyklu książek, Xaviera Kieffera, kulinarnego Jamesa Bonda, który wplątuje się w liczne sprawy kryminalne rozgrywające się w świecie wielkiej kuchni. „Czerwone złoto” to druga powieść z serii, którą wydano w Polsce. We wrześniu ukazał się pierwszy tom zatytułowany „Diabelski owoc”.

Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

fot. MMFE/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi