Trzy premiery komiksowe od Timofa

5 listopada 2012

Z myślą o miłośnikach ambitnego komiksu wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy opublikowało trzy nowe pozycje warte zainteresowania – „Dzienniki ukraińskie”, „Ogród” oraz „Polski komiks kobiecy”.


Igort „Dzienniki ukraińskie”

Po wprowadzeniu czytelników w świat jazzu i przestępczości zorganizowanej Igort tym razem zdecydował się podarować nam niezapomniany reportaż komiksowy zawieszony między przeszłością a teraźniejszością ? „Dzienniki ukraińskie”, które stanowią pierwszą część dyptyku poświęconego krajom dawnego Związku Radzieckiego. Autor spędził niemalże dwa lata na Ukrainie i w Rosji, cierpliwie zbierając słowa świadków, którzy przeżyli przerażającą historię a którzy dzisiaj są zagubionymi bohaterami niepewnej teraźniejszości. Igort ożywia wspomnienia Ukraińców i pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację nieszczęśliwego kraju, gdzie po okrutnym stalinowskim dziedzictwie przyszła niepokojąca teraźniejszość ? nie ma gułagów, ale pojawiły się morderstwa polityczne, rozpowszechnia się korupcja. Świadectwa pojedynczych osób przybliżają nam dramatyczne czasy Hołodomoru, w wyniku którego zmarły miliony ludzi. Igortowi udało się połączyć niepowtarzalną kreskę ze słowami, oddając z wyczuciem, humanizmem i szacunkiem opowieści osób, które spotkał na swojej drodze w byłym ZSRR. Taka książka, zaangażowana i pasjonująca, poprzez opisy codziennych doświadczeń niewidocznych bohaterów historii ? zwyczajnych mężczyzn i kobiet ? domaga się odpowiedzi na pytanie: 20 lat po upadku muru, co pozostało po tej okrutnej epopei ulepionej z wielkich nadziei i przerażających zbiorowych tragedii? (więcej o komiksie + przykładowe plansze)


Różni autorzy „Polski komiks kobiecy”

W antologii, na ponad 300 stronach, udało się zgromadzić prace 40 autorek ? znanych i mniej znanych. Część monograficzna opisuje fenomen, jakim jest polski komiks kobiecy. Najwięcej miejsca zostało poświęcone w niej współczesności ? temu co działo się po 1989 roku, ale historia komiksu kobiecego sięga aż do lat 30. XX wieku. Zaprezentowane zostały sylwetki najważniejszych autorek tworzących od lat 90., takich jak Agata Nowicka, Aleksandra Spanowicz, Sylwia Restecka i Joanna Sanecka, czy Joanna Karpowicz, przybliżony został rynek współczesny, w tym komiks feministyczny i internetowy. Antologia ta to doskonała książka, z którą każdy może zacząć przeszukiwanie polskiego rynku komiksu w poszukiwaniu tworzących na nim autorek komiksów. Tak o antologii mówi jej redaktorka: „Trzy lata pracy, momenty zwątpienia, dużo nawiązanych znajomości i oto jest: komiks kobiecy w natarciu, czyli czterdzieści twórczyń oraz monografia zawierająca przegląd artystek, opinii, źródeł oraz wywiady. Kto uważa, że niewiele kobiet robi komiksy ma szansę zweryfikować ten pogląd. Wspominając ostrzeżenie profesora Szyłaka sprzed czterech lat: 'Komiks kobiecy? Nie będzie Pani miała o czym pisać?’, z radością stwierdzam, że tematu nie wyczerpałam? Uwaga! W publikacji często pojawia się słowo na F.” (więcej o komiksie + przykładowe plansze)


Agata Bara „Ogród”

Agata Bara przenosi nas w trudny świat śląskiej historii najnowszej. Pokazuje ludzi, których łączą i dzielą wspomnienia skomplikowanych losów oraz wahanie pomiędzy rozerwaną przez wojnę tożsamością. Historia ta, nawet jeśli nie wydarzyła się naprawdę, jest historią prawdziwą, a jej bohaterowie to ludzie z krwi i kości. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi