Trzy kobiety ruszają tropem młodopolskiej pisarki – premiera powieści drogi Sylwii Zientek

27 kwietnia 2016

podroz-w-strone-czerwieni-premiera
W swojej najnowszej książce Sylwia Zientek zabiera bohaterki na wyprawę śladami młodopolskiej pisarki Marii Komornickiej. „Podróż w stronę czerwieni” to nie tylko porywająca powieść drogi, ale też studium problemów współczesnych czterdziestolatek. Premiera w księgarniach 27 kwietnia.

Czterdziestoletnia Ewa, matka dwójki nastolatków, zmaga się z wypaleniem zawodowym. Od 15 lat pracuje w międzynarodowej korporacji z siedzibą w Warszawie, która zajmuje się nowymi technologiami. Wycieńczona monotonną pracą i realiami korpo świata, wdaje się w konflikt z jednym ze współpracowników. Wskutek tego otrzymuje od pracodawcy propozycję nie do odrzucenia ? podpisuje porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy. W tym czasie Ewa zmaga się też z kryzysem w małżeństwie, które od kilku lat z coraz większym trudem znosi obciążenia finansowe związane z kredytem hipotecznym na dom na przedmieściach Warszawy. Para decyduje o rozstaniu.

Przeglądając strony internetowe Ewa przypadkowo natrafia na tekst opowiadający o tragicznej pisarce młodopolskiej ? Marii Komornickiej. Jej historia zaczyna coraz bardziej dominować wyobraźnię bohaterki. Tajemniczy i fascynujący życiorys pisarki sprawia, iż Ewa zaczyna fantazjować na temat filmu, który opowiadałby o artystce. Zapisuje się na kurs pisania scenariuszy i postanawia samodzielnie napisać scenariusz filmowy o niebanalnym życiu Komornickiej. Wraca tym samym do młodzieńczych marzeń i fascynacji kinematografią. Dysponując pieniędzmi otrzymanymi od dotychczasowego pracodawcy w ramach odprawy, Ewa spontanicznie postanawia udać się w podróż do miejsc, w których na początku XX wieku przebywała młodopolska pisarka ? trasa samochodowej podróży obejmuje Grabów (miejsce urodzin i życia Komornickiej), Brugię (miasto ważne w jej twórczości) oraz Paryż, gdzie Maria przeszła załamanie nerwowe w 1903 roku. Na wyprawę zabiera dwie przyjaciółki, które również znalazły się na życiowym zakręcie. Nowo odkryta namiętność prowadzi je w końcu aż do gorącego Marakeszu, co ostatecznie odmieni ich życie.

podroz-w-strone-czerwieni-premiera2

„Podróż w stronę czerwieni” Sylwii Zientek to studium problemów współczesnych czterdziestolatek, ale i zapis nowych doświadczeń, możliwych dzięki dojrzałości intelektualnej i emocjonalnej. Autorka opisuje pełen namiętności związek bohaterki, która dopiero teraz umie w pełni zaangażować się w intymną relację i czerpać z niej satysfakcję. To także inspirująca powieść drogi, a zarazem historia wielkiej fascynacji, która daje siłę do zmiany. W swojej opowieści o poszukiwaniu tożsamości i definiowaniu się na nowo autorka nieprzypadkowo odwołuje się do Marii Komornickiej, którą Maria Janion określiła jako „męczennicę wolności”. Zientek przypomina czytelnikom postać poetki w 130. rocznicę jej urodzin, która przypada 25 lipca.

Sylwia Zientek to absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim i autorka powieści obyczajowych („Próżna”, „Złudzenia, nerwice i sonaty”) oraz historycznych („Miraże”). Jest pasjonatką malarstwa, muzyki i historii Warszawy. Fascynują ją życiorysy artystów, które opisuje na blogu zientek.blog.pl. Jedną z takich postaci jest właśnie Maria Komornicka (1876-1949) ? pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka; enfant terrible młodopolskiej literatury. Zgodnie z przekazami z epoki w wieku 31 lat spaliła w piecu kobiece suknie i uznała się za mężczyznę, używając odtąd imienia Piotr Odmieniec Włast. Do śmierci żyła w izolacji, uznana przez rodzinę za chorą psychicznie. Odkryta na nowo dla polskiej humanistyki w 1979 roku dzięki tekstowi Marii Janion „Gdzie jest Lemańska?”, stała się bohaterką wielu prac krytycznych analizujących jej biografię i spuściznę literacką, takich jak „Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej” Izabeli Filipiak czy „Strącona bogini” Brygidy Helbig-Mischewski.

Dzięki książce Sylwii Zientek będzie można przybliżyć sobie nie tylko postać poetki, ale także jej twórczość. Premierze „Podróży w stronę czerwieni” towarzyszy bowiem wydanie także nakładem wydawnictwa Muza tomiku „Utworów wybranych” Marii Komornickiej.

Powieść Sylwii Zientek ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi