banner ad

Tragiczna historia córki Jamesa Joyce’a w komiksie „Oczko w głowie tatusia”

26 marca 2014

oczko-w-glowie-tatusia-premiera
Wydawnictwo Komiksowe opublikowało „Oczko w głowie tatusia” autorstwa Mary M. Talbot i Bryana Talbota. Jest to jedyny komiks, który zdobył Costa Book Award w ponad czterdziestoletniej historii tej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej.

„Oczko w głowie tatusia” opowiada o tragicznym życiu córki i najważniejszej muzy Jamesa Joyce?a. Lucia Joyce urodziła się w 1907 roku podczas drugiego pobytu irlandzkiego pisarza i jego żony w Trieście. Dzieciństwo spędziła podróżując po Europie, potem wraz z rodzicami osiedliła się w Paryżu. Dziewczyna zapowiadała się na znakomitą tancerkę, ćwiczyła nawet pod okiem słynnej Isadory Duncan. Początkowo wszystko układało się dobrze. Występy Lucii zostały bardzo dobrze przyjęte, nawiązała także romans z Samuelem Beckettem, który pod koniec lat 20. pracował jako asystent jej ojca. Jednak około 1930 roku pojawiły się u niej pierwsze oznaki choroby psychicznej. Kiedy problemy psychiczne zaczęły narastać i Lucia stawała się coraz bardziej nieobliczalna, Beckett zerwał z nią, co tylko pogłębiło zły stan zdrowia dziewczyny. W 1932 roku podczas imprezy z okazji pięćdziesiątych urodzin ojca Lucia rzuciła krzesłem w matkę i swojego brata. Odesłano ją wtedy do szpitala psychiatrycznego. Dwa lata później została pacjentką Carla Junga, który postawił diagnozę ? schizofrenia. Resztę swojego życia spędziła jako pacjentka szpitali psychiatrycznych, gdzie zmarła w 1982 roku w wieku 75 lat.

Lucia Joyce

Historia autorstwa Mary M. Talbot i Bryana Talbota nie jest zwykłą biografią. Mary M. Talbot niejako przy okazji opowiada o swojej skomplikowanej relacji z ojcem, Jamesem Athertonem, wybitnym badaczem twórczości Joyce?a. Jak przyznała w jednym z wywiadów, pomysł na opowieść pojawił się, gdy Bryan zasugerował jej, aby spróbowała napisać scenariusz autobiograficznego komiksu. Nie była jednak przekonana, czy kogokolwiek zainteresowałaby historia jej relacji z ojcem. Postanowiła więc opowiedzieć ją w kontekście tego, co łączyło Jamesa Joyce’a z córką. „Byłam zainteresowana olbrzymimi zmianami, jakie zaszły, jeśli chodzi o oczekiwania społeczne wobec kobiet, przynajmniej tych z klasy średniej, od jej czasów do moich. Wstrząsnęło mną, że Lucia wydaje się być swego rodzaju ofiarą modernizmu” – twierdzi Mary M. Talbot.

Powieść graficzna została nagrodzona w zeszłym roku Costa Book Award w kategorii najlepszej książki biograficznej. To pierwszy komiks w historii wyróżniony tą prestiżową nagrodą literacką. „Oczko w głowie tatusia” ukazało się w marcu nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Poniżej możecie zobaczyć przykładową planszę z komiksu. Więcej plansz znajdziecie, klikając tutaj.

oczko-w-glowie-tatusia-3

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi