banner ad

Ten Typ Mes debiutuje jako powieściopisarz. Premiera książki „Dwa psy przeżyły” już 6 maja

23 marca 2020


Znany warszawski raper Ten Typ Mes postanowił sprawdzić, czy na piśmie będzie posługiwał się słowem równie sprawnie, jak w muzyce. Artysta napisał debiutancką powieść zatytułowaną „Dwa psy przeżyły”. Premiera książki zapowiedziana została na 6 maja nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

Piotr Szmidt, bo tak w rzeczywistości nazywa się Ten Typ Mes, ma na koncie dwanaście albumów muzycznych, w tym trzy, które zdobyły status złotej płyty. Założył niezależną wytwórnię płytową oraz markę ubrań Alkopoligamia. Nigdy nie dał się zaszufladkować. Eksperymentował z jazzem, elektroniką, g-funkiem i punk rockiem. Słuchaczom nieobce były również jego zainteresowania czytelnicze. „Bukowski, Celine? Jestem z nimi ? jestem z nimi wszystkimi” ? rapował w nagraniu „Widzę szaleństwo”. Ambicje literackie dały o sobie znać już w 2014 roku, gdy do płyty „Trzeba było zostać dresiarzem” dołączył pełnowymiarową książkę ze swoimi felietonami. Zabieg powtórzył dwa lata później przy okazji albumu „Ała”. W międzyczasie w wywiadach artysta wspominał o tym, że pisze opowiadania. Nieoficjalnie mówiło się nawet o wydaniu ich w zbiorczym tomie, który jednak nie ujrzał światła dziennego. Może dlatego, że ? jak sam twierdził ? nie czuł się jeszcze pewnie na polu literackim i musiał potrenować. Treningi najwyraźniej przyniosły efekty, bo kilka lat później powstała powieść.

Codzienność, która przytłacza. Ludzie ? niemal sami kandydaci na szaleńców. Zamach na przeciętność, który przyniesie nieoczekiwane skutki. Polska, Warszawa, XXI wiek. Świat rządzony lajkami, subami, wyświetleniami. I jeden buntownik, który zamierza wziąć sprawy w swoje ręce i zdyskredytować popularność idiotów. Tak w skrócie można opisać fabułę powieści „Dwa psy przeżyły”.

Głównym bohaterem książki jest Walter, trzydziestoparoletni warszawiak, który chciałby zrobić karierę w branży muzycznej, ale na razie komponuje muzykę do reklam. Z wyglądu tak przeciętny, że znajomi często nie pamiętają jego imienia i mówią o nim „ten typ”. Wewnętrznie poskręcany, nieakceptujący czasów i miejsca, w którym przyszło mu żyć. Dlatego postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaprowadzić porządek.

Wkurzają go wszyscy: brudne miasto, tępi koledzy i ich puste dziewczyny, rodzinny dom, nudny ojczym, masowa produkcja muzyki do reklam. I świat, gdzie wszelki bunt przeciw zakurzonym wartościom nie ma sensu, bo wywołuje już tylko znudzenie. Nie ma tu miejsca dla twórczej jednostki, bo ważniejsze stały się komercja i schlebianie gustom masowej publiczności. A świat jest znośny jedynie wtedy, kiedy obserwuje się go czerwonymi od upalenia oczami albo zmysłami przytępionymi przez dopalacze.

Szybko okazuje się, że toczona przez Waltera walka z otumaniającą codziennością bardzo płynnie przechodzi w coś więcej. Staje się odsłonięciem zasad, którymi sterowana jest nasza rzeczywistość. Gdzie aspirujący, cyniczni politycy zyskują sławę dzięki cudzej tragedii, a opinia społeczeństwa skupionego w internecie jest odgórnie sterowana za pomocą specjalnie wytworzonych fake newsów.

Jak informuje Wydawnictwo Wielka Litera, w swojej książce Piotr Szmidt nie oszczędza nikogo ani niczego. Soczysta, pełna językowych eksperymentów, a przy tym bardzo trafna opowieść o patologiach czasów współczesnych łączy się z wyśmiewaniem pustych pseudocelebrytów, którzy zrobią dosłownie wszystko, by zyskać i utrzymać popularność na Instagramie. To też opowieść o świecie zepsutych wartości, gdzie liczy się wyłącznie sława, często zdobywana w niemoralny sposób. Książkę można też czytać jako pamiętnik z okresu dojrzewania na przełomie XX i XXI wieku. Zabarwiony cynizmem, na który stać wyłącznie młodego Polaka wychowującego się w jednym z wielu identycznych warszawskich mrówkowców. Gdzie nowe możliwości okazują się utopią i prowadzą wyłącznie do frustracji i zniechęcenia. Gdzie nowe znajomości są płytkie, powierzchowne i bardzo szybko wyrzuca się je z pamięci albo myśli o nich z niesmakiem.

Powieść „Dwa psy przeżyły” promuje utwór o tym samym tytule, które możecie posłuchać poniżej. Przedstawia on pokrótce genezę powstania książki oraz krótki zarys fabuły. Debiut Piotra Szmidta można już zamawiać w przedsprzedaży.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi