„Temat na pierwszą stronę” – nowa powieść i wizyta Umberto Eco w Polsce

12 marca 2015

nowa-powiesc-Eco
Oficyna Literacka Noir sur Blanc ogłosiła, że 6 maja nakładem wydawnictwa ukaże się najnowsza powieść Umberta Eco „Temat na pierwszą stronę”. Premierze książki towarzyszyć będzie wizyta pisarza w Polsce.

Pan Colonna, główny bohater powieści, to typowy „człowiek bez właściwości”, a mówiąc dosadniej – życiowy nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych znaczących dokonań na koncie. Może jednak niespodziewana propozycja, jaką składa mu pewnego dnia 1992 roku niejaki Simei, zapoczątkuje tak długo oczekiwany przełom? Przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru nowego dziennika, a potem opisać je w (rzecz jasna bestsellerowej) książce. Jego relacja nie musi ściśle trzymać się faktów, jako że ów dziennik, „gotowy mówić prawdę o wszystkim”, w gruncie rzeczy jest blefem.

Colonna, świetnie zdając sobie sprawę z oszustwa, decyduje się wziąć udział w eksperymencie i odegrać powierzoną mu rolę. Na początek poznaje barwną i dość przypadkowo dobraną grupę dziennikarzy „przyszłej” gazety. Przede wszystkim jednak wraz z pracami nad kolejnymi numerami zerowymi gazety poznaje bezwzględne mechanizmy działania mediów.

„Temat na pierwszą stronę” to po trosze political fiction, thriller, romans i gorzka groteska. Przede wszystkim jednak jest to niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne.

Tuż po premierze powieści Umberto Eco odwiedzi Polskę. 24 maja wybitny pisarz odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, a 25 maja spotka się z czytelnikami. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez stronę: labiryntznakow.uni.lodz.pl.

fot. Ulf Andersen/BE&W

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi