banner ad

„Tej nocy dzika paprotka” – komiks dla dzieci od autorki ?Marzi?

28 maja 2013

"Tej nocy dzika paprotka" - premiera
Centrala opublikowała najnowszy komiks autorki „Marzi”, Marzeny Sowy, powstały we współpracy z Bereniką Kołomycką. „Tej nocy dzika paprotka” to kolejna publikacja wydana w serii „Centralka”, która zgodnie z zamiarem wydawnictwa dedykowana jest dzieciom mądrych rodziców.

„Tej nocy dzika paprotka” to opowieść o siedmioletnim Tomku, który pewnego słonecznego, sobotniego poranka odkrywa, że w sypialni rodziców zamiast mamy znajduje się paprotka-monstrum. Obok niej zaś śpi spokojnie niczego niepodejrzewający tata. Co zrobią Tomek i jego pies Mumin? Jak się zakończy mrożące krew w żyłach spotkanie dzielnego chłopca i przeokropnej rośliny?

Scenariusz 36-stronicowego komiksu napisała Marzena Sowa, jak dotychczas jedyna Polka w historii nominowana do komiksowych Oscarów, czyli Nagród Eisnera. Chociaż mieszkająca na co dzień we Francji autorka dała już się poznać czytelnikom jako twórczyni autobiograficznej opowieści, której bohaterką była młoda dziewczyna, „Tej nocy dzika paprotka” jest jej pierwszą publikacją skierowaną bezpośrednio do dzieci.

Za warstwę graficzną komiksu odpowiada Berenika Kołomycka, obiecująca polska rysowniczka, znana ze stworzonej we współpracy z Grzegorzem Januszem powieści graficznej „Wykolejeniec”. Jak wyznała w rozmowie z ArtPapierem, praca nad komiksem dla dzieci wymagała od niej nieco innej wrażliwości: „Dzieci nie tolerują sztuczności i kombinatorstwa. Jeśli coś im się nie podoba, to znaczy, że przekaz nie jest dostosowany do ich oczekiwań”. Tworząc komiks, starała się jednak unikać infantylności: „Nie lubię infantylizacji. Nie wydaje mi się, żeby dziecko było innym odbiorcą niż osoba dorosła i potrzebowało karmienia tak zwanym ?ptasim mleczkiem?”.

Mówi się, że „Tej nocy dzika paprotka” ma spore szanse pojawić się na półkach księgarskich w Stanach Zjednoczonych i Francji. Zanim jednak do tego dojdzie, z jego zawartością mogą zapoznać się polscy czytelnicy. Komiks ukazał się w maju w ramach nowej serii wydawnictwa Centrala przeznaczonej dla dzieci mądrych rodziców.

„Uruchamiając serię ?Centralka? zależy nam na tym, aby promować ambitne książki o wysokich walorach artystycznych i wychowawczych” ? oświadczył przed trzema miesiącami w rozmowie z serwisem komiks.gildia.pl Maciej Gierszewski z wydawnictwa Centrala. „Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że w dobie tabletów i iPadów potrzeba czytania i fizycznego kontaktu z książką zanika, stąd jednym z zasadniczych celów, jakie nam przyświecają, jest ukazanie radości wynikającej z obcowania z nią, czytania jej wspólnie (rodzinnie), komentowania, oglądania, przewracania kartek.”

„Tej nocy dzika paprotka” idealnie się do tego celu nadaje. Komiks można już zamawiać w księgarni wydawnictwa. Wkrótce powinien pojawić się również w szerszej dystrybucji.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych plansz z komiksu Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej „Tej nocy dzika paprotka”:

Tej nocy dzika paprotka - 1

Tej nocy dzika paprotka - 2

Tej nocy dzika paprotka - 3

Tej nocy dzika paprotka - 4

Tej nocy dzika paprotka - 5

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi