Szwedzki kryminał, czyli ?Europa Blues?

2 lutego 2012

Do księgarń trafił opublikowany nakładem wydawnictwa Muza szwedzki kryminał ?Europa blues? autorstwa Arne Dahla.

Odurzony narkotykami grecki alfons ginie na terenie sztokholmskiego Skansenu pożarty przez rosomaki. To, co wydawało się makabrycznym wypadkiem, okazuje się okrutnie zaplanowanym morderstwem. Niemal w tym samym czasie z ośrodka dla uchodźców znika osiem kobiet z Europy Wschodniej. Młoda dziewczyna bezlitośnie pozbawia życia złodzieja w metrze. Na cmentarzu dochodzi do przerażającego zabójstwa, którego ofiarą jest szanowany profesor, kandydat do Nagrody Nobla.

Czy coś łączy te na pozór niepowiązane ze sobą sprawy? Odpowiedź na to pytanie znajdą szybko Paul Hjelm i detektywi ze specjalnej jednostki policji, tzw. Drużyny A. Wkrótce wyjdą na jaw straszliwe tajemnice sprzed lat, rywalizacja europejskich gangów wykorzystujących kobiety, ukrywana od pół wieku tożsamość kilku osób.

Tak przedstawia się w ogólnym skrócie fabuła czwartej z serii powieści kryminalnej o Drużynie A – szwedzkiej jednostce specjalnej do walki z przestępstwami o charakterze międzynarodowym.

Arne Dahl to pseudonim artystyczny szwedzkiego pisarza Jana Lennarta Arnalda, krytyka i badacza literatury, ale przede wszystkim twórcy kryminałów. Pod własnym nazwiskiem debiutował w 1990 roku. Jako Arne Dahl napisał jedenaście książek o tzw. Drużynie A oraz cztery powieści kryminalne dla dzieci i młodzieży. Prawa do tłumaczenia książki zostały sprzedane do dwudziestu krajów.

Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Muza.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi