banner ad

Szachy, Gombrowicz i morderstwo na transatlantyku. Kryminał „Półmistrz” Mariusza Czubaja zapowiedziany na styczeń w nowym imprincie Wydawnictwa Znak

17 listopada 2022

W 2023 roku na rynku pojawi się Znak Crime, czyli kryminalna marka Wydawnictwa Znak. Pierwszą książką w serii, której premiera odbędzie się już 11 stycznia, będzie nowa powieść Mariusza Czubaja zatytułowana „Półmistrz”.

Autor m.in. wyróżnionych Nagrodą Wielkiego Kalibru powieści „21:37” i „R.I.P.” zmienił wydawcę. Współpracę ze Znak Crime rozpocznie od powieści z przewrotnie skonstruowaną zagadką zamkniętego pokoju, która powinna spodobać się fanom szachów, barwnych postaci i klasycznych kryminałów w stylu Agathy Christie czy Arthura Conana Doyle’a.

Akcja „Półmistrza” rozgrywa się w przededniu II wojny światowej. Polska reprezentacja wyrusza z Gdyni do Buenos Aires na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Wkrótce na statku dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.

Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej. Wśród znakomitych pasażerów na transatlantyku znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski. W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę. Czy uda się schwytać mordercę, zanim będzie za późno?

„Od chwili – a było to naprawdę dawno temu – gdy przeczytałem 'Szachownicę flamandzką’, chciałem napisać coś o szachach. Efektem tych pragnień, po wielu latach, jest 'Półmistrz'” – komentuje Mariusz Czubaj.

„Mam nadzieję, że powieść ta przypomni pewne postaci, które bez wątpienia zasługują na większą powszechną rozpoznawalność. Że interesujący wyda się obraz II Rzeczpospolitej w przededniu wojny; obraz – dodam – zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki. Że czytelnik bawić się będzie opowiadaną historią, ale też rozmaitymi gierkami literackimi wplecionymi w opowieść. Tak, 'Półmistrz’ jest powieścią szpiegowską (a może kryminalno-szpiegowską), ale przede wszystkich chciałem, aby był porządną literaturą przekraczającą konwencje gatunkowe” – dodaje pisarz.

Jak zapowiada Znak Crime, w powieści Mariusza Czubaja nic nie jest przypadkowe – jeśli czytelnik nie będzie mógł oprzeć się wrażeniu, że autor puszcza do niego oko, nazywając bohatera znajomo brzmiącym nazwiskiem lub tworząc odniesienia do wydarzeń lub dzieł literackich, to na pewno o to właśnie chodzi.

Premiera „Półmistrza” zapowiedziana jest na 11 stycznia 2023 roku.

[md]
fot. Marta Machej


Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi