Światowa premiera listów Johna Lennona już jutro

8 października 2012


Jutro, tj. 9 października, w dniu 72 urodzin Johna Lennona, ukaże się wybór listów legendarnego muzyka, po raz pierwszy zebranych w jednej książce.

Słowa były dla Lennona równie ważne jak muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Często sięgał po papier, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył ? i zginął ? w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają ujrzeć założyciela The Beatles, jakiego wcześniej nie znaliśmy ? jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

Od czasu rozwiązania The Beatles w 1970 roku o zespole i każdym z jego członków napisano niemal wszystko. „Twórczość Beatlesów i przedwcześnie zmarłego Lennona doczekała się antologii, szczegółowych analiz i wielu mniej lub bardziej wiarygodnych biografii. W tym tylko kilku koncentrujących się na jego nie muzycznym, a literackim obliczu. Jeszcze w czasach Beatlesów wydał przecież dwie książki pełne surrealistycznych opowiadań, wierszy i rysunków, przerobione później na sztukę teatralną” – pisze we wstępie do polskich czytelników Piotr Metz. „Brakującym ogniwem w tym dorobku okazały się właśnie listy. Zebrane przez Huntera Daviesa, autora pierwszej autoryzowanej biografii Beatlesów.”

pierwsze strony listu nr 3 do Cynthii, Boże Narodzenie 1958

Listy Lennona były jak dotąd owiane tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Wdowa po muzyku, Yoko Ono, po raz pierwszy zgodziła się na opublikowanie tej korespondencji. Zbiór zawiera niemal trzystu listów oraz pocztówek. Są wśród nich m.in. miłosne wyznania do pierwszej żony Cynthii, kartki rejestrujące powolny rozpad związku, korespondencja z pozostałymi Beatlesami, w tym jedyny zachowany ? bo nigdy niewysłany ? list do Stu Sutcliffe?a, listy nowojorskich zakupów Lennona, a także dedykacja dla fotografa, który uwiecznił muzyka podpisującego płytę swojemu przyszłemu zabójcy.

Wszystkie listy opatrzone są komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji.

„To najprawdziwszy dotąd obraz Lennona jako człowieka bardziej niż artysty. Jak dobrze, że nie było wtedy jeszcze maili ani esemesów. Choć i w tej pokrewnej epistolografii dziedzinie byłby pewnie wysoce indywidualnym mistrzem” ? pisze Metz.

Wybór Piotra Metza na autora wstępu do polskiego wydania książki okazał się nieprzypadkowy. Jest on bodaj jedynym w Polsce posiadaczem pocztówki przesłanej mu w 1978 roku przez samego Lennona. Opowieść o tym, dlaczego kartka z krótką, własnoręczną notatką muzyka trafiła na adres młodzieńca mieszkającego za żelazną kurtyną poznacie z lektury książki.

Międzynarodowa premiera książki została zaplanowana na 9 października 2012 roku, czyli dzień 72 urodzin Lennona. Polskie wydanie „Listów” ukaże się w tym samym dniu nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (kliknij tutaj, żeby przeczytać więcej o książce).

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał prezentujący wypowiedzi polskich gwiazd o Johnie Lennonie:

Trailer książki:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi