„Świat Mitów” – nowa seria komiksowa przybliżająca mitologię starożytnych Greków

27 września 2021

Wydawnictwo Egmont rozpoczyna publikację komiksów zawierających najsłynniejsze mity starożytnych Greków. Scenariusze albumów oparto na oryginalnych tekstach. Seria „Świat Mitów” debiutuje na polskim rynku dwoma tytułami: komiksową interpretacją losów bohaterki najsłynniejszej sztuki Sofoklesa, Antygony, oraz historią o locie Dedala i Ikara ku wymarzonej wolności. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry.

Mitologia w ludzkiej historii i kulturze jest obecna od kilku tysięcy lat. Wniknęła tak głęboko w nasze codzienne życie, iż czasem nie zdajemy sobie sprawy, że pewne jego aspekty opisujemy, a nawet oceniamy przy pomocy pojęć i odniesień pochodzących z mitologicznej domeny. Mówimy o kimś, że wpadł w chimeryczny nastrój lub ma marsowe oblicze. Mianem konia trojańskiego określane są wirusy komputerowe, z pomocą których można hakować konta dzisiejszych influencerów, mających w sobie wiele z greckiego Narcyza.

Potrzeba mitu, czyli stworzenia opowieści spajającej kluczowe archetypy istotne dla danej kultury, jest u współczesnego człowieka nie mniejsza niż u tego ze starożytności. Współczesnym mitem masowej wyobraźni stały się np. „Gwiezdne Wojny” ze wszystkimi jej franczyzami czy uniwersum Marvela i DC, gdzie znajdziemy herosów obdarzonych nadnaturalnymi – a w niektórych przypadkach niemal boskimi – mocami.

Kadry z komiksu „Dedal i Ikar”.

Chcąc poznać źródło mitu o Syzyfie lub Prometeuszu, okoliczności powiedzenia o pięcie Achillesa, upadku Ikara i puszce Pandory, najczęściej musimy szukać literackich źródeł. „Mało jest filmów, które opowiadają w rzetelny sposób o wybranym micie, bardziej w symboliczny sposób opierają na nim fabułę. A przecież to właśnie słowo w połączeniu z obrazem daje nam wzmocniony przekaz, który potrafi silniej zakorzenić się w ludzkiej pamięci. Z pomocą przychodzi tu sztuka komiksu” – informuje Egmont Polska.

Aby umożliwić poznanie najpopularniejszych opowieści z greckiej mitologii, powstała komiksowa seria „Świat Mitów”. Oryginalnie wydawana jest we Francji pod kierownictwem francuskiego filozofa i publicysty Luca Ferry’ego. Jak podkreśla, zależało mu na tym, by opowiedzieć mity z „prostotą i erudycją”. „Uderzyło mnie, że prace poświęcone mitologii greckiej są w większości dosłownie pełne błędów” – powiedział. „Nie chcieliśmy zawieść bogactwa tego dziedzictwa, lecz powrócić do pierwotnych matryc mitów greckich. Zawsze są o wiele piękniejsze niż późniejsze warianty” – dodał.

„Egmont zdecydował się zaprezentować te komiksy polskiemu czytelnikowi, ponieważ stanowią one idealny materiał do obcowania z najważniejszymi mitami funkcjonującymi po dzień dzisiejszy w kulturze i tradycji” – informuje polski wydawca.

Kadry z komiksu „Antygona”.

Pierwszy komiks z serii „Świat Mitów” opowiada o młodym Ikarze i jego ojcu Dedalu, przedstawia długą i krętą drogę obu mitycznych postaci do ich finałowego lotu ku wymarzonej wolności. Jakie były jego okoliczności, w jaki sposób powstał labirynt Minotaura i jak greccy bogowie objawiali się swoim wyznawcom? Tego dowiemy się z albumu „Dedal i Ikar”. Scenariusz komiksu napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonała włoska rysowniczka Giulia Pellegrini.

Drugim tytułem w serii jest „Antygona”. Wielu uczniów i wielu dorosłych bardziej niż z greckim mitem kojarzy Antygonę ze sztuką Sofoklesa, która od dziesięcioleci znajduje się w programach lektur szkolnych. Antygona to postać jak najbardziej z mitów greckich, które tacy twórcy jak Sofokles, Ajschylos i Eurypides przerabiali na sztuki teatralne i wiele z nich uznawanych jest za arcydzieła dramaturgii światowej. W przypadku komiksowej „Antygony” twórcy sięgnęli do źródeł powiedzenia o greckiej tragedii. Opisana w sztuce i komiksie patowa sytuacja charakteryzująca się brakiem dobrych rozwiązań nawiązuje do kondycji i losu człowieka, który czasem ma poczucie jakby przeklęli go sami bogowie. Scenariusz albumu napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonał włoski rysownik Giuseppe Baiguera.

Te dwa tytuły to jednak nie wszystko. Egmont zapowiada, że jeszcze w tym roku do rąk czytelników dotrze w formie komiksu „Iliada”, a później kolejne tytuły: „Edyp”, „Odyseja”, „Gilgamesz” i inne. W Francji ukazało się już ponad 30 tytułów, więc polski wydawca ma z czego wybierać.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi