Świat Książki wyda w październiku młodzieńczą powieść Kerouaca „Mój brat ocean”

27 września 2013

Mój brat ocean - premiera
Oficyna Świat Książki w ramach serii „Mistrzowie prozy” wyda polski przekład młodzieńczej powieści Jacka Kerouaca. „Mój brat ocean” znajdziemy w księgarniach już 23 października.

W 1942 roku przyszły guru bitników odbył rejs jako kuchcik na statku handlowym SS Dorchester, a doświadczenia zebrane podczas podróży stały się kanwą jego pierwszej, młodzieńczej powieści. „Mój brat ocean” to historia dwóch bohaterów, żeglujących z Bostonu na Grenlandię na statku zaopatrzonym w ładunek wojenny. Jednym z mężczyzn jest doświadczony marynarz Wesley Martin, drugim profesor Bill Everhart, który postanowił przyłączyć się do wyprawy. Bohaterowie spędzają czas na piciu i kontemplowaniu odosobnienia, co żywo przypominało ówczesne doświadczenia młodziutkiego pisarza. Pierwowzorem jednego z dwóch bohaterów był serdeczny przyjaciel Kerouaca, Sebastian Sampas.

„Mój brat ocean” ma wielką wartość nie tylko jako uzupełnienie twórczości autora „W drodze”. Pozwala wejrzeć w rodzący się warsztat pisarza, jest świadectwem dojrzewania w czasach Wielkiego Kryzysu i wojny. Pojawiają się w niej motywy znane z klasycznych dzieł Kerouaca: poszukiwanie duchowego znaczenia w materialistycznym świecie, spontaniczna podróż stanowiąca prawdziwą drogę ku wolności, nocne rozmowy i rozpaczliwa potrzeba ucieczki od społeczeństwa. To również wzruszający zapis przyjaźni dwóch młodych idealistów, z których jeden poległ młodo w bitwie pod Anzio, drugi zaś został jednym z najważniejszych artystów pokolenia beatników i jest czytany do dziś, głównie przez młodych poszukujących ludzi, na całym świecie.

„Ta książka zmienia nasz pogląd na Kerouaca – twierdzi redaktor amerykańskiego wydania, Dawn Ward. „Widzimy go próbującego spontanicznego stylu kompozycji wcześniej niż ludzie dotąd myśleli.”

Kerouac nigdy nie zdecydował się na publikację powieści. W 1992 roku na manuskrypt w archiwum pisarza natrafił John Sampas, jego szwagier i spadkobierca. Powieść była zachowana w bardzo dobrym stanie, gdyż Kerouac aż do śmierci niezwykle pieczołowicie dbał o swoje archiwa.

Kerouac wspominał o niej czasem w listach, ale nie zdradził nic, co dawałoby powód do uwierzenia, że chodzi o takich rozmiarów rękopis” ? mówi Dawn Ward.

W pierwszym amerykańskim wydaniu „Mój brat ocean” liczył 158 stron. Cóż więc oprócz powieści znajdziemy w obszernym, ponad 500-stronicowym tomie, jaki ukaże się nakładem Świata Książki? W skład tomu wejdzie też dziennik Kerouaca oraz krótkie teksty pisarza, m.in. pełen osobistych wspomnień „Dziennik egotysty”, opowiadanie kryminalne „Bracia”, czy nigdzie dotąd niepublikowana jednoaktówka „Przenoszę się do innego baru”. Książka uzupełniona też zostanie wierszami oraz zdjęciami i rysunkami Kerouaca. Niezwykle ważną część stanowi korespondencja między pisarzem a Sebastianem Sampasem oraz garść wierszy tego drugiego.

Premiera tomu „Mój brat ocean” zapowiedziana jest na 23 października.

Na zdjęciu załączonym do newsa Jack Kerouac w trakcie służby w marynarce, gdy pracował nad powieścią „Mój brat ocean”.

fot. National Archives

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi