banner ad

Superman i Batman – najwięksi superbohaterowie DC Comics w nowej serii komiksów od Egmontu

29 stycznia 2016

superman-batman-premiera-1
20 stycznia nakładem wydawnictwa Egmont do rąk polskich czytelników trafił pierwszy album o przygodach dwóch najpopularniejszych komiksowych superbohaterów wszech czasów – Supermana i Batmana. W komiksie zatytułowanym „Wrogowie publiczni” obydwaj herosi muszą uratować świat przez katastrofą i oczyścić się z zarzutów o zbrodnię przeciwko ludzkości.

Superman i Batman znają się doskonale. Przyszli na świat krótko po sobie (Superman w 1932 roku, a Batman – siedem lat później) i są największymi gwiazdami olbrzymiego uniwersum komiksowego amerykańskiego wydawnictwa DC Comics. Ich drogi wielokrotnie się przecinały. Już w 1941 roku uruchomiono regularną serię „World’s Finest Comics”, w której ci dwaj superbohaterowie wraz z Robinem i innymi znanymi postaciami razem stawiali czoła przeciwnikom. Komiksy ukazywały się do 1986 roku, a w międzyczasie na rynek trafiły kolejne liczne tytuły (m.in. „Liga Sprawiedliwości” i „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”), na kartach których spotykali się Superman i Batman, czasem nawet po przeciwnych stronach barykady.

superman-batman-premiera-2

W 1986 roku zdecydowano się przywrócić porządek w uniwersum, które zaczęło rozrastać się do niebotycznych rozmiarów. Zrestartowano serię o Supermanie. Z kolei Batman doczekał się kilku ikonicznych publikacji (m.in. Franka Millera), które przybliżyły pochodzenie Mrocznego Rycerza nowym czytelnikom. W 2003 roku postanowiono powrócić do tradycji „World’s Finest Comics” i ponownie dać szansę na współpracę dwóm najsłynniejszym superbohaterom DC Comics. Współczesna seria doczekała się w Stanach Zjednoczonych ponad 80 zeszytów zebranych w 12 tomach oraz wywarła duży wpływ na całe uniwersum wydawnictwa.

Pomysłodawcą odnowionej serii „Superman/Batman” był Jeph Loeb, nominowany do Emmy scenarzysta filmowy, telewizyjny i komiksowy, producent oraz współtwórca takich przebojów jak „Commando” z Arnoldem Schwarzeneggerem czy „Tajemnice Smallville”. Uznanie wśród czytelników i krytyków komiksu zyskał takimi dziełami jak „Batman: Długie Halloween” czy „Superman: Na wszystkie pory roku”. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, w tym także nagrodą Eisnera.

superman-batman-premiera-3

Loeb zaproponował czytelnikom dwutorową narrację przybliżającą wydarzeniach z perspektywy obu superbohaterów, dzięki czemu mógł pokazać, że choć mają ten sam cel, to ich poglądy na wiele spraw bardzo się różnią. Pierwszą historią, jaką scenarzysta stworzył na potrzeby nowej serii, była „Wrogowie publiczni”, która trafia właśnie do rąk polskich czytelników. Posłużyła później za podstawę animowanego filmu pod tym samym tytułem dostępnego w polskiej dystrybucji na DVD.

Historia rozpoczyna się z wysokiego „C”. Na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych zasiada demoniczny Lex Luthor. Doniesienie o nadlatującym w kierunku naszej planety meteorycie będącym pozostałością Kryptona złoczyńca ten wykorzystuje jako pretekst do osobistej zemsty i oskarża Supermana o zbrodnię przeciwko ludzkości. Organizuje na niego prawdziwe polowanie, wyznaczając za głowę superbohatera nagrodę w wysokości 1 miliarda dolarów.

superman-batman-premiera-4

Z dnia na dzień Superman staje się najbardziej poszukiwanym człowiekiem na naszej planecie, a w pościg za nim rusza armia superbohaterów i łotrów o nadludzkich mocach. Aby obalić zdeprawowanego prezydenta Człowiek ze Stali zawiera sojusz z Batmanem. Wspólnie będą musieli zmierzyć się z Lexem Luthorem, ale też znaleźć sposób na zniszczenie meteorytu, który leci w kierunku Ziemi, zwiastując zagładę całej ludzkości.

Jak zapowiada wydawnictwo Egmont, album „Wrogowie publiczni” może być dobrą propozycją dla nowego czytelnika chcącego wejść w bogaty świat DC Comics. Daje świetną okazję, aby przyjrzeć się bliżej relacjom Mrocznego Rycerza z Człowiekiem ze Stali oraz poznać innych superbohaterów ze świata DC, których cała plejada przewija się w nowej serii. Za rysunki w tym tomie odpowiadają artyści: Ed McGuiness, Dexter Vines i Dave Stewart. W kolejnych miesiącach mają ukazać się dwa następne albumy z serii: „Supergirl” i „Władza absolutna”.

Poniżej okładka pierwszego tomu cyklu „Superman/Batman” pt. „Wrogowie publiczni”:

superman-batman-premiera-5

Okładka płyty DVD z animowaną ekranizacją komiksu:

superman-batman-premiera-6

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi