Steven Pinker uczy dobrego pisania w książce „Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku”
Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie? Czy esemesy i media społecznościowe psują język? Czy młodym ludziom zależy dziś na dobrym stylu pisarskim? Dlaczego komukolwiek miałoby na nim zależeć? To tylko niektóre z zagadnień o jakich pisze Steven Pinker, jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów. Polskie wydanie jego najnowszej książki „Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku” ukazało się już na naszym rynku nakładem wydawnictwa Smak Słowa.
W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.
Nie wińmy internetu ? mówi autor ? ani dzisiejszej młodzieży. Sztuka pisania nigdy nie była łatwa. Dobre pisarstwo zaczyna się od smakowania znakomitej prozy innych autorów. Wymaga wyobraźni ? umiejętności podtrzymywania iluzji, że kierujemy spojrzenie czytelnika na jakiś element świata. Pisarz musi przezwyciężyć klątwę wiedzy. Musi też rozumieć, w jaki sposób składania językowa przekształca skomplikowaną sieć idei w liniowy ciąg słów. Powinien splatać zdania w spójną całość, tak aby jedno zdanie płynnie przechodziło w następne.
Książka Pinkera obfituje w przykłady znakomitego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników. Autor pokazuje, że sztuka pisania może być przyjemnym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. „Piękny styl” jest adresowany do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.
Jak tłumaczy Pinker, wiele dostępnych w obiegu podręczników stylu pisania jest nieaktualnych. „Praktycznie wszystkie książki tego typu są oparte na wadliwej teorii uzusu językowego. Uczą, że reguły języka są obiektywnie poprawne; można albo podążać za nimi, jeśli szanuje się standardy doskonałości, można też je lekceważyć, jeśli obojętna jest nam degradacja języka. Ale nie tym są reguły języka” – wyjaśnia Pinker. „Piękny styl” zawiera nie tylko porady z dziedziny kognitywistyki. Pinker podejmuje się również badań historycznych i leksykograficznych. „Patrzę, skąd pochodzą dane zwyczaje, i pytam: Czy dobrzy pisarze przestrzegali tej zasady, czy też lekceważyli ją? Ta część książki jest na granicy filologii i badań literackich” – dodaje.
Steven Pinker jest nagradzanym kognitywistą, intelektualistą i popularyzatorem nauki, a także przewodniczącym komisji poprawności językowej (Usage Panel) American Heritage Dictionary oraz uznanym autorem bestsellerów i profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Harvarda.
Książka w przekładzie Agnieszki Nowak-Młynikowskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi