„Starość aksolotla” – Jacek Dukaj pokazuje nowy wymiar książki

10 marca 2015

starosc-aksolotla-premiera
10 marca na rynku ukazała się nowa powieść kultowego pisarza science fiction, Jacka Dukaja. „Starość aksolotla” pokazuje zupełnie nowy wymiar książki. Tę powieść nie tylko się czyta, ale też ogląda i przeżywa.

„Starość aksolotla” Jacka Dukaja jest pierwszą w Polsce książką cyfrową, która angażuje czytelnika na tak wielu poziomach: tekst ? hipertekst ? art ? real. Treści towarzyszy przepiękna oprawa wizualna i filmowa umożliwiająca czytelnikom pełne zanurzenie się w świat powieści. Rewolucyjna opcja druku modeli postaci w 3D otwiera z kolei książkę na zupełnie nowy wymiar, zamazując granicę między tekstem (fikcją) i materią (realem).

Tekst nowej powieści Dukaja to wstrząsająca i fascynująca postapokaliptyczna wizja zagłady człowieka oraz podróży w nieznane, ku nowej cywilizacji i nowemu człowieczeństwu. Kosmiczny kataklizm sterylizuje Ziemię ze wszystkiego, co żywe. Nielicznym ludziom na chwilę przed katastrofą udaje się przekopiować scyfryzowane umysły w hardware. Pogrążeni w nostalgii ocaleńcy tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, tworzą alianse, prowadzą wojny. Mają swoje polityki, ideologie, szalone religie hardware?u. I podejmują wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. „Starość aksolotla” opowiada o odwróceniu porządków życia i śmierci, postępu i stagnacji, tego, co biologiczne, i tego, co mechaniczne; o tajemnicy duszy ludzkiej i odwiecznej samotności człowieka, czy to w ciele, czy w pancernej stali robota.

„Starość aksolotla” to nowy wymiar doświadczenia czytelniczego. Jeszcze nigdy obraz przyszłości nie był tak realny, a fikcja tak namacalna. Książka ukazuje się wyłącznie jako ebook na smartfony, tablety, czytniki i komputery. Hipertekst oferuje unikalne doświadczenie zanurzenia się w literacką kreację. Podążając za linkami, czytelnik odkrywa m.in. historyczne i polityczne tło powieści, idee stojące za technologią i ukryte powiązania między postaciami.

Nakreślona przez Jacka Dukaja wizja zniszczonego, a potem odrodzonego świata i człowieka otrzymała wyjątkową oprawę plastyczną, która buduje estetyczny i emocjonalny klimat tekstu. Platige Image stworzyło film wprowadzający w nastrój powieści (reż. Maciej Jackiewicz), a także serię ilustracji autorstwa Marcina Panasiuka. Dodatkowo czytelnik może zapoznać się z szeroką paletą exlibrisów oraz logotypów gildii i aliansów występujących w „Starości aksolotla”. Modele robotów występujących w powieści zostały zaprojektowane przez Alexa Jaegera ? amerykańskiego art directora odpowiedzialnego za projekty postaci do takich filmów jak „Transformers” czy „Avengers”. Są integralną częścią ebooka, a ich projekty można wydrukować w drukarkach 3D. Tak oto fikcja literacka ziszcza się w realu, na wyciągnięcie ręki czytelnika.

Wydawcą „Starości aksolotla” jest Allegro, które po raz pierwszy występujące w tej roli. Projekt realizowany jest przy wsparciu Wydawnictwa Literackiego ? które od 13 lat publikuje książki autora ? a także blogerów, przedsiębiorców oraz aktywistów zaangażowanych w rozwój rynku e-booków. Premierze książki towarzyszy reedycja w postaci samodzielnych minibooków 21 opowiadań i minipowieści Dukaja – również do kupienia na Allegro.

„Starość aksolotla” ukazuje się w polskiej i angielskiej wersji językowej. Angielski przekład dokonany przez Stanleya Billa („The Old Axolotl”) wchodzi do światowej dystrybucji 24 marca.

Więcej o „Starości aksolotla” znajdziecie na specjalnie utworzonej stronie: jacekdukaj.allegro.pl.

Starosc-aksolotla

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi