banner ad

Spider-Man powrócił do akcji! W księgarniach pojawił się pierwszy album nowej serii „Amazing Spider-Man”

23 lipca 2017


Spider-Man, jeden z najpopularniejszych superbohaterów ze stajni Marvela, przeżywał już w swoim życiu różne perturbacje. Komiksy opatrzone tytułem „The Superior Spider-Man” należały w tym kontekście do wyjątkowych, jako że to właśnie na ich łamach Otto Octavius, słynny przeciwnik Człowieka Pająka znany też jako Doktor Octopus, przejął ciało herosa i postanowił zostać lepszym od niego obrońcom Nowego Jorku. Ale prawdziwy Spidey powrócił ? do rąk polskich czytelników trafił pierwszy tom komiksowej serii „Amazing Spider-Man”, która ukazuje się w ramach zrestartowanej linii „Marvel Now”.

Scenarzystą albumu „Szczęście Parkera”, który inicjuje serię opowiadającą o słynnym trykociarzu z pajęczymi zmysłami, jest Dan Slott. Amerykanin od lat (pierwszą fabułę dla Domu Pomysłów stworzył już ponad ćwierć wieku temu) jest uznawany za jednego z ciekawszych twórców ze świata komiksów ? polscy czytelnicy mieli okazję poznać twórczość Slotta chociażby za sprawą przywoływanej we wstępie serii „The Superior Spider-Man”. Na koncie scenarzysty znaleźć można również takie tytuły, jak „She-Hulk” czy „Mighty Avengers”. Od 2008 roku Slott jest głównym twórcą historii o Spider-Manie, natomiast częstym partnerem w jego artystycznych poczynaniach jest Humberto Ramos, autor rysunków odpowiedzialny za warstwę wizualną albumu „Szczęście Parkera”.

Pierwszy tom „Amazing Spider-Mana” przedstawia czytelnikom wydarzenia, które mają miejsce po finale serii „The Superior Spider-Man”, gdy Peter Parker wrócił już do swojego ciała. Do tej pory władał nim dr Octavius, niedawny złoczyńca, który postanowił opowiedzieć się po stronie prawa. Metody jego działań były jednak bardzo kontrowersyjne ? natura antagonisty brała niekiedy górę nad dobrymi intencjami. W ciele dawnego Spider-Mana pozostawały jednak wspomnienia Parkera, dzięki którym Octavius toczył wewnętrzną walkę pomiędzy dobrem a złem. Dr Octopus prowadził jednak własne życie ? także uczuciowe, co nie pozostało bez wpływu na świat Petera.

W komiksie „Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera” mamy szansę zobaczyć, w jaki sposób główny bohater odnajdzie się w nowej-starej sytuacji. Czy poczynania poprzednika zaważą na życiu Parkera? Z jakimi nowymi niebezpieczeństwami będzie się musiał mierzyć Człowiek-Pająk? Dan Slott zadbał o to, aby w albumie nie brakowało scen zaskakujących i emocjonujących ? tak dla tytułowego bohatera, jak i czytelników. Okazuje się bowiem, że owad, któremu Peter zawdzięcza swoje nieprawdopodobne moce, w przeszłości ukąsił jeszcze kogoś. Niewinna dziewczyna o pseudonimie Silk wkrótce odegra zasadniczą rolę w świecie powracającego na stare śmieci Siecio-Głowego, jak bywa czasami określany Spider-Man. Na jego drodze pojawiają się też wrogowie żądni zemsty ? przede wszystkim Elektro oraz Black Cat.

Dan Slott twierdzi, że posiada „wielki i diaboliczny plan” wobec postaci Spider-Mana. Scenarzysta zaznacza także, że podobnie, jak to miało miejsce przy okazji komiksów pod szyldem „Superior Spider-Man”, gdzie przedstawiono m.in. wojnę z ludem goblinów czy konfrontację z Venomen, także i w nowym cyklu znajdzie się miejsce na epizody o podobnym charakterze. „Te wszystkie historie funkcjonują ze sobą zupełnie jak połączone filmy, jednak tak naprawdę to jedna długa opowieść, która ulega ciągłej rozbudowie. To jest komiks, który został skonstruowany właśnie w taki sposób” – mówi Slott.

Komiks „Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera” z linii „Marvel Now” w przekładzie Piotra Cholewy ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi