„Sourland” – nowy zbiór opowiadań Joyce Carol Oates już w księgarniach

6 listopada 2013

Sourland - premiera
Wydawnictwo Bellona opublikowało nowy zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki Joyce Carol Oates. „Sourland” jest już do kupienia w księgarniach.

„Sourland” to zbiór opowiadań o mrocznej stronie rzeczywistości. Choć klimat niektórych wydaje się bliski literaturze grozy, książka mówi o sprawach, które w każdej chwili mogą dotknąć każdego z nas. To opowiadania o cierpieniu, lęku i poczuciu winy, związanym z utratą ukochanej osoby: o bolesnym dojrzewaniu i utracie niewinności; o utraconych złudzeniach, o strachu, spotęgowanym przez uczucie samotności.

Zbiór został wydany w trudnym dla autorki okresie – gdy zmagała się z żałobą po śmierci ukochanego męża w 2008 roku. Sama Oates określiła swój blisko pięćdziesięcioletni związek z krytykiem literackim Raymondem J. Smithem jako „mentalne małżeństwo”. „Razem z mężem interesujemy się literaturą i czytamy te same książki, on czyta jedną książkę, a potem ja będę ją czytać – wymieniamy się lekturami i rozmawiamy o nich w porze posiłków” – opowiadała w wywiadzie udzielonym „The Guardian”.

Pierwszym wspólnym mianownikiem wszystkich opowiadań zawartych w „Sourland” jest więc ludzkie cierpienie, tym bardziej autentyczne, że doświadczyła go sama Joyce Carol Oates. „Od momentu niespodziewanej śmierci mojego męża miałam w sobie naprawdę bardzo niewiele energii do życia. Prawie cały czas byłam zmęczona i przeżywałam okropne, bezsenne noce” – mówiła w wywiadzie udzielonym „The Columbus Dispatch”. „Moje małżeństwo – miłość, jaką żywiłam do męża – zdawała się być na pierwszym miejscu w moim życiu, a nie moje pisanie” – dodawała, podkreślając, że w tej sytuacji pisanie niewiele ją interesuje. Z dojmującej, bliskiej samobójstwa żałoby pomógł jej wyjść związek z Charlesem Grossem, profesorem na Wydziale Psychologii i w Instytucie Neurologii Uniwersytetu Princeton, którego poznała na przyjęciu, jakie zorganizowała u siebie w domu. W 2009 roku para wzięła ślub podczas prywatnej uroczystości. I właśnie afirmacja woli i chęć życia stanowią drugi wspólny mianownik całego zbioru.

Oates uchodzi za jedną z najważniejszych żyjących amerykańskich pisarek. Od lat wymieniana jest jako potencjalna kandydatka do Literackiej Nagrody Nobla. „Sourland” to kolejny zbiór znakomitych opowiadań autorki, jaki możemy przeczytać w polskim przekładzie. Książka ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Bellona.

fot. asterix611/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi