„Słowik” Kristin Hannah – powieść o dzielnych kobietach w okupowanej przez Niemców Francji

11 października 2016

slowik-hannah-premiera1
12 października nakładem wydawnictwa Świat Książki światło dzienne ujrzy bestseller Kristin Hannah. „Słowik” to urzekająca opowieść o dwóch siostrach, które dzieli wiek i odmienne doświadczenia. Każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności w okupowanej przez Niemców Francji.

Francja 1939. W cichej i spokojnej miejscowości Carriveau Vianne Mauriac żegna się z mężem, Antoine?em, który wyrusza na front. Nie wierzy, że nazistowscy Niemcy napadną na Francję. Wkrótce kolumny żołnierzy wroga maszerują drogami obok karawan ciężarówek i cystern, a z nieba spadają bomby na niewinnych ludzi. Kiedy Francja zostaje podbita, Vianne jest zmuszona przyjąć do swojego domu wroga i nagle każdy jej ruch jest obserwowany; życie jej i dziecka jest stale zagrożone. Bez jedzenia, środków do życia i nadziei, z poczuciem narastającego niebezpieczeństwa, Vianne dokonuje kolejnych coraz trudniejszych wyborów.

Siostra Vianne, zbuntowana osiemnastoletnia Isabelle, szuka celu w życiu, nie stroniąc od lekkomyślnych decyzji. Gdy tysiące paryżan codziennie mierzy się z okropnościami wojny, spotyka atrakcyjnego i tajemniczego partyzanta Gaetana, który wierzy, że Francuzi mogą walczyć z nazistami w szeregach francuskiego ruchu oporu. Dziewczyna zakochuje się bez pamięci. Kiedy Gaetan ją zdradza, Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę.

„Słowik” to opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet w czasie II wojny światowej. Tak decyzję o powstaniu książki tłumaczy jej autorka, pisarka Kristin Hannah: „Nie wytyczam tras przez dżunglę, nie wspinam się po górach ani nie skaczę z samolotu. Przestrzegam zasad i zawsze czekam na swoją kolej. Największym ryzykiem, jakie kiedykolwiek podjęłam, było to, iż miałam śmiałość uwierzyć, że mogłabym pisać powieści. Może dlatego tak uwielbiam historie o kobietach, które w czasie II wojny światowej przystąpiły do ruchu oporu”.

slowik-hannah-premiera2

Kristin Hannah

Powieść zainspirowana została życiorysem 19-letniej Belgijki Andrée de Jongh, bojowniczki ruchu oporu, która wraz z ojcem zorganizowała trasę przerzutową dla uciekinierów z obozów jenieckich. „Byłam zahipnotyzowana jej odwagą i wytrzymałością. Wiedziałam, że muszę napisać powieść o tych licznych kobietach, które zostały szpiegami czy kurierami i ryzykowały życie, aby ratować drugich w czasie wojny” – mówi Kristin Hannah. „Były też osoby, które ukrywały w swych domach żydowskie dzieci. Te odważne kobiety narażały się bezpośrednio na niebezpieczeństwo. Wiele z nich zapłaciło straszliwą cenę za swe bohaterstwo. Po tym, co znalazłam w trakcie badań, nie dawało mi spokoju jedno pytanie, które jest równie aktualne teraz, jak było siedemdziesiąt lat temu: W jakich sytuacjach ja, jako żona i matka, zaryzykowałabym swoje życie, a co ważniejsze – także życie mojego dziecka, aby ocalić nieznajomego? To pytanie jest sednem 'Słowika'”.

„Słowik” jest dwudziestą drugą powieścią w dorobku Kristin Hannah i pierwszą, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Od dnia światowej premiery w lutym 2015 roku została sprzedany w 2 milionach egzemplarzy. Spędziła ponad 75 tygodni na liście bestsellerów „New York Times?a” i zdobyła tytuły książki roku „Amazona”, „iTunes”, „BuzzFeed”, „Library Journal”, „Paste”, „Wall Street Journal” i „Week”. Prawa do przekładu kupiły wydawnictwa z ponad 35 krajów. Ekranizację książki chce zrealizować wytwórnia Tristar Pictures. Nad scenariuszem filmu na podstawie „Słowika” pracuje Ann Peacock („Opowieści z Narni. Lew, Czarownica i stara szafa”), reżyserii i produkcji podjęła się Michelle MacLaren („Gra o tron”, „Z archiwum X”, „Breaking Bad”, „The Walking Dead”). Data premiery obrazu nie jest jeszcze znana.

Powieść „Słowik” ukazuje się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi