Skandynawski kryminał „Grobowiec z ciszy” Tove Asterdal pod patronatem Booklips.pl

24 września 2014

grobowiec-ciszy-premiera
Tove Asterdal, uznawana za jedną z najciekawszych autorek skandynawskich, powraca z wciągającym kryminałem połączonym z mroczną sagą rodzinną. Jej „Grobowiec z ciszy” już 24 września w księgarniach. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania powieści.

Katrine, mieszkająca w Londynie dziennikarka szwedzkiego radia, wraca po latach do Sztokholmu, żeby zająć się starą matką chorą na alzheimera. Odkrywa, że matka jest właścicielką starej chaty, za którą firma maklerska oferuje niezrozumiale wysoką kwotę. Katrine nic nie wie o istnieniu tego domu, ani też o przeszłości matki. Jedzie na północ być rozwiązać finansową zagadkę i odkryć rodzinną tajemnicę. W tym samym czasie dochodzi do dwóch tajemniczych, makabrycznych morderstw, jednego w Sztokholmie, drugiego w Petersburgu. Rozpoczyna się walka o pamięć, przetrwanie i wielkie pieniądze.

Tove Asterdal łączy trzy główne wątki, w których ważnym motywem jest milczenie ? trzy historie, które znajdą wspólne rozwiązanie w zapadłej w śniegach dziurze na dalekiej północy. Autorka snuje historię rodzinną pełną niedopowiedzeń, przedstawia pełen napięć mafijny pościg, opisuje śledztwo emerytowanego policjanta, który, pomimo stałego zagrożenia, szuka sprawiedliwości.

„Grobowiec z ciszy” to sugestywny, realistyczny obraz północnych rubieży Skandynawii ? egzotycznych dla przeciętnego Polaka. Żywy obraz szwedzko-fińskiego pogranicza z jego fascynującą historią (komuniści-marzyciele z lat 30. XX wieku, naziści z czasów wojny) i niemniej ciekawym dniem dzisiejszym. To także pasjonująca historia o znaczeniu więzów rodzinnych, poszukiwaniu własnej tożsamości, wierności sobie i tęsknocie za lepszym, godnym życiem.

Jak pisano w dzienniku „Dagens Nyheter”, „to rewelacyjna powieść detektywistyczna, w której stara Szwecja staje twarzą w twarz z nową, dawna Rosja zderza się ze współczesną, a samotna kobieta usiłuje odnaleźć prawdę o swojej rodzinie w skomplikowanym labiryncie kłamstw i bezsilnego idealizmu”.

Znana już polskim czytelnikom Tove Alsterdal urodziła się w 1960 roku w Malmö, dorastała na północy w Lulea, obecnie zaś mieszka w Sztokholmie. Jest dziennikarką, dramatopisarką i autorką scenariuszy filmowych. Debiutowała powieścią „Kobiety na plaży” (wydanie polskie: 2014), która błyskawicznie stała się bestsellerem w Szwecji i została już przetłumaczona na dziesięć języków. „Grobowiec z ciszy” powtórzył ten sukces, potwierdzając słuszność opinii, według których Tove Alsterdal jest obecnie jedną z najciekawszych szwedzkich autorek powieści kryminalnych.

fot. Annika Marklund

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi