banner ad

Siódme „Rewolucje” rozgrywają się we mgle

6 września 2012


W tym tygodniu nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy ukazał się siódmy tom jednej z najciekawszych polskich serii komiksowych ostatnich lat – „Rewolucje: We mgle” Mateusza Skutnika. Tym razem, podobnie jak przy ostatnim albumie, scenariusz powstał we współpracy z Jerzym Szyłakiem.

Wielkie rewolucje techniczne to czas wspaniałych wynalazków, wybitnych umysłów i niesamowitych odkryć. Równocześnie to okres złych wynalazków, nieudanych doświadczeń, kuriozalnych pomysłów. Rewolucje opowiadają historie alternatywne, pomysły pojawiające się na jej kartach są fantastyczne, niemożliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Alternatywny świat retro, jaki przedstawia Skutnik, fascynuje nawet wtedy, gdy opowiada o rzeczach z pozoru trudno zrozumiałych.

„Niniejszy tom, podobnie jak poprzedni (’Rewolucje: Na morzu’), został wymyślony w 2004 roku podczas podróży pociągiem” – pisze o komiksie w notce prasowej Mateusz Skutnik.

„Mnóstwo różnych dziwnych rzeczy wymyśliliśmy w tym pociągu, bo to parę razy jeździliśmy w różne miejsca” – opowiadał w rozmowie z „Lampą” Jerzy Szyłak. „Zapisałem je sobie i napisałem scenariusz, dlatego obaj jesteśmy wymienieni jako scenarzyści.”

Szyłak wyciska z rysownika siódme poty, zaludniając plansze miejscami, zdarzeniami i postaciami, o których narysowaniu nawet mi się nie śniło w tamtych czasach” – pisze o współpracy Skutnik. „Sprawa jest prosta – rysownik który sam wymyśla sobie scenariusze sam siebie wciska w przytulny kokon swoich umiejętności, rysuje tylko to, co umie i co mu relatywnie łatwo wychodzi. Jerzy Szyłak zagląda do tego kokonu i mówi – ej, panie, wyłaź pan – narysuj mi to. I to. I to. I tak oto, po sześciu latach poczułem się na tyle silny w łapie, żeby zaatakować ten scenariusz. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, a zawdzięczam to tylko i wyłącznie scenarzyście.”

„Rewolucje: We mgle” można już zamawiać na stronie wydawnictwa. Na dniach powinien pojawić się również w księgarniach internetowych oraz sklepach komiksowych. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze z komiksu.

Poniżej możecie zobaczyć trailer zapowiadający komiks:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi