Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich powraca! Pierwszy tytuł ? „Niewidzialni” Roya Jacobsena ? już w październiku

10 września 2018


Wspaniałe wieści dla miłośników literatury pięknej! W październiku 2018 roku na półkach księgarń pojawi się pierwszy tom nowej odsłony kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich! Będzie to nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera powieść „Niewidzialni” Roya Jacobsena.

Tzw. „seria skandynawska” (lub ? bardziej familiarnie ? „seria ze statkiem”) była nie tylko znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa Poznańskiego, lecz także jedną z dłużej wydawanych w Polsce serii książek skupionych na określonym obszarze geograficznym. Przez ponad 30 lat i niemal 150 tomów serii przewinęły się największe nazwiska literatury skandynawskiej (w tym wielu noblistów) ? Karen Blixen, Mika Waltari, Sigrid Undset, Knut Hamsun, Halldor Laxness, Hans Christian Andersen, Vilhelm Moberg, Per Olof Enquist, których książki przekładali na język polski najlepsi tłumacze i pisarze ? Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Giebułtowicz, Maria Dąbrowska, Leopold Staff czy Robert Stiller. W ramach serii ukazywała się literatura piękna, klasyczne dzieła staronordyckie oraz zbiory ludowych baśni. Wybrane recenzje Jarosława Iwaszkiewicza (publikowane w latach 60. i 70. w „Roczniku Literackim” i „Życiu Warszawy”) zostały później wydane w zbiorze „Szkice o literaturze skandynawskiej”.

Ze względu na swój rozmach pod kątem doboru tytułów, autorów i tłumaczy, a także pogłębiony obszar tematyczny, Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich odegrała niebagatelną rolę w przybliżaniu i promowaniu kultury oraz literatury krajów skandynawskich w Polsce, a tym samym niejako wychowywała kolejne pokolenia skandynawistów i tłumaczy. Właśnie ta ogromna rola kulturotwórcza, a także piękne tradycje literackie, zainspirowały Wydawnictwo Poznańskie do wznowienia jej po ponad dwudziestu pięciu latach przerwy. W odświeżonej, „nowej” Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich mają znów ukazywać się najlepsze tytuły i nagradzani współcześni autorzy w doskonałych przekładach, a przy okazji zostanie także odświeżona klasyka z dawnej serii.

Nową odsłonę Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich otworzą „Niewidzialni” Roya Jacobsena w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej. W 2017 roku powieść znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wedle Justyny Czechowskiej jest to zachwycająca oda do niewielkiego kawałka lądu otoczonego zimnymi wodami. Z jednej strony odznacza się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem, z drugiej zaś szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Dzięki umieszczeniu akcji na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Roy Jacobsen obnaża w niej świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii. Bohaterowie są biedni, ale na pewno nie brak im odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę i rodzinę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

„Tym, którzy nie mogą już doczekać się ciągu dalszego, możemy tylko obiecać, że plany związane z nową odsłoną Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, są nakreślone z rozmachem dorównującym pierwszej serii. Poza kolejnymi tytułami ? odpowiednio w 2019 i 2020 roku ? Roya Jacobsena (’Niewidzialni’ to początek tzw. trylogii Barr?y), w przyszłym roku planujemy wydać także międzynarodowej sławy klasykę, czyli 'Pożegnanie z Afryką’ Karen Blixen oraz wyróżnioną Nagrodą Norweskich Księgarzy 2017 „Współczesną rodzinę” Helgi Flatland. Tytuły te to zaledwie początek kolejnego, długiego rejsu statku wikingów po szerokich wodach literatury!” ? czytamy w komunikacie Wydawnictwa Poznańskiego.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi